منطقه آزاد انزلی، عرصه ای برای تقابل دو قدرت؛ خاتمی در برابر نوبخت!
منطقه آزاد انزلی، عرصه ای برای تقابل دو قدرت؛ خاتمی در برابر نوبخت!
خزر: چند روزی است که رسانه های خبری استان، از انتصاب قریب الوقوع مدیرعامل منطقه آزاد انزلی خبر داده و از دو چهره به عنوان گزینه های محتمل برای تصدی بر این کرسی حساس نام برده اند. سید مهدی نقوی و علی اوسط اکبری مقدم. 

به گزارش خزرآنلاین، چند روزی است که رسانه های خبری استان، از انتصاب قریب الوقوع مدیرعامل منطقه آزاد انزلی خبر داده و از دو چهره به عنوان گزینه های محتمل برای تصدی بر این کرسی حساس نام برده اند. سید مهدی نقوی و علی اوسط اکبری مقدم. 

اگرچه به سبک و سیاق قدیم تمامی انتصابات در استان، به محلی برای منازعه قدرت های درون استانی تبدیل می شود اما این بار قضیه متفاوت با قبل است و به نظز می رسد سرنوشت منطقه آزاد انزلی، خارج از استان و در پس تقابل قدرت های فرا استانی تعیین خواهد شد. در این میان رد پای دو گروه اصلی به چشم می خورد: 

نخست معاون گیلانی رئیس جمهور که در ۸ سال اخیر، همواره از نقش آفرینی اش در انتصابات سخن ها به میان رفته است. جلب رضایت نوبخت به اذعان بسیاری از فعالان سیاسی، نقطه پایانی انتصابات مهم در استان خواهد بود و چه بسا انتصاباتی که به علت مخالف نوبخت، در ایستگاه پایانی متوقف شده و هیچگاه به وقوع نپیوسته است.

کرسی مدیرعاملی منطقه آزاد انزلی به اندازه ای مهم است که معاون عمرانی استانداری گیلان، گزینه محتمل تصدی بر آن باشد. همین هم نشان می دهد هماهنگی با نوبخت برای بروز هرگونه تغییر در این کرسی، شرطی لازم و البته منطقی محسوب شود. با این حال، نباید گروه مقابل نوبخت را دست کم گرفت. آن ها همان کسانی هستند که به یکباره روزبهان را از اریکه قدرت پایین کشیدند. روزبهانی که از پشتیبانی همه جانبه نوبخت بهره می برد اما باز هم نتوانست در برابر لابی های گسترده منتقدان خود ایستادگی کند. 

این گروه دوم افرادی هستند که از دیرباز در منطقه آزاد انزلی نقش آفرین بوده و اصطلاحا در آن جا حق آب و گل دارند. گروهی که از لابی قوی در پایتخت برخوردار بوده تا آن جا که می توانند پای رییس دولت اصلاحات را هم به مناقشات باز کرده و موضوع انتصاب مدیرعامل منطقه آزاد انزلی را به مبحث مهم و قابل مذاکره و سفارش بین خاتمی و روحانی تبدیل کنند! 

شاید روزبهان هیچگاه تصور نمی کرد تبعات تصمیماتش در منطقه آزاد به حدی برجسته باشد که اتصال به حلقه نوبخت هم نتواند او را در کرسی مهم اش حفظ کند. وی به طرز فاحشی نوبخت را قدرتمند و مخالفان خود را ضعیف قلمداد کرده بود کمااینکه بی مهابا تمام منافع گروه مقابل را محدود کرده و همین موضوع سبب شد تا منتقدان روزبهان دست به دامن مشاور گیلانی و البته پشت پرده یکی از وزرای فعلی دولت روحانی شده و با همراهی او و استفاده از فرصت ارتباط فامیلی یکی از مغضوبین روزبهان با نماینده اسبق، مستقیما به خاتمی وصل شده و چنان معجونی بیافرینند که حتی نوبخت هم تاب تحمل در برابر آن را نداشته باشد. 

برکناری روزبهان از منطقه آزاد پیروزی چشمگیری برای منتقدان و شکستی فاحش برای نوبخت محسوب می شد. معاون گیلانی رئیس جمهور، شاید برای اولین بار با لابی سنگین چهره های ملی و فرا استانی برای تاثیرگذاری در یک منصب استانی روبرو شده و عملا خود را بر خلاف همیشه در حاشیه می دید! نوبخت حالا برای اعاده اعتبار از دست رفته هم که شده، می خواهد تا نیروی مورد وثوق خود را مجددا در راس منطقه آزاد انزلی که روزگاری سکوی پرتاب خاندانش به مناصب تراز اول دولتی بوده، بگمارد تا نشان دهد توانایی های او حتی در واپسین روزهای عمر دولت هم به قوت خود باقی است. 

عزم نوبخت این بار به اندازه ای جزم است که گویا تمام تلاش ها برای ایجاد خللی در آن تا کنون بی نتیجه مانده است. حتی منتسب نمودن اوسط مقدم به جبار کوچکی نژاد به عنوان نماینده اصولگرای مجلس هم نتوانسته گزینه مورد حمایت نوبخت را  از صدر جدول محتمل ترین چهره ها برای تصدی بر کرسی مدیرعاملی منطقه آزاد انزلی به زیر بکشد. 

تکرار تقابل نوبخت در برابر خاتمی-شریعتمداری-دنیامالی دور از ذهن نیست. البته این تقابل همین حالا هم تا اندازه ای شکل گرفته و انعکاس رسانه ای اظهارات اخیر دنیامالی در خصوص نقش نوبخت در انتصاب مدیرعامل منطقه آزاد انزلی را می توان شاهدی بر این مدعا دانست. حالا اینکه پای خاتمی چه زمانی به این مناقشه باز شده و مشاور در سایه شریعتمداری چه زمانی نقش خود را در این میان آشکار خواهد کرد، سوالی است که پاسخ به آن احتمالا در آینده ای نزدیک مشخص خواهد شد. 

بیشتر بخوانید:
تجلیل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از فرمانده انتظامی گیلان صورت گرفت