با حضور فرماندار و نماینده؛ مدیر کل گمرک آستارا منصوب شد
با حضور فرماندار و نماینده؛ مدیر کل گمرک آستارا منصوب شد
خزر: در این مراسم کریم رسولی به عنوان مدیرکل گمرک آستارا معرفی و از زحمات رسول امیدی مدیر سابق قدردانی شد.

به گزارش خزرآنلاین به نقل از ایرنا، غلامرضا مرحبا روز شنبه در آئین تودیع و معارفه مدیرکل گمرک آستارا در فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: تسهیل صادرات، تامین نیروی انسانی و تقویت زیرساخت های گمرک در مرزهای زمینی، ریلی و دریایی در قالب لایحه اصلاح قانون امور گمرکی پیگیری خواهد شد.

وی بیان کرد: مرز آستارا در ایام کرونا و اوج تحریم های ظالمانه، در صادرات و واردات کالا فعالیت چشمگیری داشت و همچنان دارد و از این فرصت ملی باید با تکیه بر توان تولید داخلی، برای رونق تجارت خارجی استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح راه آهن رشت به آستارا بین سازمان برنامه و بودجه و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) اختلافات فنی وجود دارد و امیدواریم به زودی برطرف و عملیات اجرایی پروژه تسریع شود.

مرحبا ادامه داد: اگر راه آهن رشت-قزوین به راه آهن رشت-آستارا متصل نشود، این مسیر ریلی سودی نخواهد داشت و متاسفانه جمهوری آذربایجان بدون عمل به تعهد خود مبنی بر ۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در اجرای راه آهن و بارانداز آستارا، بهره برداری از آن را آغاز کرده است.

نماینده آستارا گفت: راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از نظر پیگیری تعهد کشور مقابل، در برابر راه‌آهن جمهوری آذربایجان ضعیف عمل می ‌کند و در نتیجه وضعیت بارانداز ریلی آستارا-آستارا مناسب نیست.

مرحبا افزود: باید در پروزه ملی راه آهن آستارا-آستارا منافع جمهوری اسلامی ایران با راه اندازی شرکت های داخلی و ایجاد تاسیسات لازم، تامین و حفظ شود.

راه آهن آستارا-آستارا بین ایران و جمهوری آذربایجان در فروردین سال ۹۷ افتتاح شد و اکنون کالاهای وارداتی و صادراتی در بارانداز راه آهن آستارا بارگیری و تخلیه و با کامیون ها به نقاط مختلف ایران حمل می شود و بعد از اتصال ریلی آستارا به رشت و تکمیل کریدور شمال – جنوب، انتقال کالا به وسیله راه آهن از جنوبی ترین بنادر به آستارا و خارج از ایران میسر خواهد شد و جمهوری آذربایجان در تکمیل راه آهن و بارانداز آستارا به ۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری متعهد شده است.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا امام جمعه آستارا هم در این جلسه گفت: زیرساخت های گمرک آستارا به لحاظ موقعیت مرزی این شهرستان مناسب نیست و مدیریت در این حوزه حساس از اهمیت خاصی برخوردار است.

فرماندار آستارا نیز در این جلسه اظهار کرد: تسهیل امور صادرات و تکمیل زیرساخت های اقتصادی در آستارا اهمیت دارد و واردات و صادرات کالاها باید با سرعت بیشتری انجام شود.

عباس صابر افزود: گمرک آستارا قلب اقتصادی این شهرستان و استان گیلان است و توسعه و پیشرفت گمرک از مطالبات تجار، بازرگانان و مردم به شمار می رود اما با وجود اهمیت آن، زیر ساخت های لازم مهیا نشده است.

در پایان این آئین، کریم رسولی به عنوان مدیرکل گمرک آستارا معرفی و از زحمات رسول امیدی مدیر سابق قدردانی شد.

بیشتر بخوانید:
از درخواست بین المللی شدن دانشگاه گیلان تا انتقاد از تعطیلی تحقیقات در دانشگاه ها