جزییات طرح پرداخت ۶۰ درصد حداقل حقوق به ۸۰۰ هزار زن سرپرست خانوار
جزییات طرح پرداخت ۶۰ درصد حداقل حقوق به ۸۰۰ هزار زن سرپرست خانوار
خزر: رئیس اتحادیه زنان خانه کارگر استان گیلان، گفت: حمایت از کارگران و بازنشستگان علی الخصوص زنان کارگر و سرپرست خانوار باید از اولویت‌های مهم دولت باشد.

به گزارش خزرآنلاین، مرضیه مهدوی (رئیس اتحادیه زنان خانه کارگر استان گیلان و عضو هئیت مدیره کانون بازنشستگان شهرستان رشت) در گفتگویی تبریک روز جهانی کارگران به همه کارگران و زحتمتکشان عرصه تولید اظهار داشت: بیشترین دغدغه معیشت و عدم امنیت شغلی مربوط به زنان سرپرست خانوار است.

مرضیه مهدوی افزود: عده کثیری از این زنان بر اثر کرونا شغل خود را از دست داده‌اند و از نظر معیشت و اقتصاد با مشکلات زیادی مواجه هستند علاوه بر این زنانی هم برای اشتغال به موسسات کاریابی مراجعه می‌کنند و بعد از گذشت چندین ماه نه جذب می‌شوند و نه پاسخ درستی به آن‌ها داده می‌شود و فقط در انتظار جذب شغل می‌مانند.

رئیس اتحادیه زنان خانه کارگر گیلان در همین راستا به فایل صوتی خانم سهیلا جلودار زاده، نماینده سابق تهران در مجلس، در مورد حمایت از زنان سرپرست خانوار که در فضای مجازی و در گروه اتحادیه زنان خانه کارگر سراسر کشور به اشتراک گذاشته شد اشاره کرد و افزود: خانم جلودار زاده این امر را مورد تاکید قرار دادند. 

بر این اساس، سهیلا جلودار زاده، رییس اتحادیه زنان خانه کارگر کشور ضمن تبریک فرا رسیدن هفته کار و کارگر و روز زنان کارگر در خصوص اختصاص کمک هزینه معیشتی زندگی برای بانوان جویای کار گفت: با توجه به دستور کار جناب آقای محجوب دبیرکل خانه کارگر به اتحادیه زنان کارگر در سالجاری و با توجه به نیاز شدیدی که زنان سرپرست خانوار تحصیلکرده جویای کار به کمک هزینه‌ی معیشتی دارند و از آنجایی که نفقه زن در صورت نداشتن همسر، پدر و یا قیم قانونی به عهده‌ی دولت و حکومت اسلامی است، این طرح پیشنهاد شده که در هیات دولت مذاکرات آن توسط دبیرکل محترم انجام شده و انشاالله این طرح به صورت لایحه در مجلس مطرح شود و به تصویب برسد. 

وی افزود: زنان زیادی جویای کار هستند و آمار بالای بیکاری ما مربوط به این دسته از بانوان است که نیازمند به کار برای امرار معاش هستند.

در طرح مزبور پیشنهاد شده به زنانی که در ادارات کار ثبت نام کرده‌اند یا سرپرست خانواده هستند و نان‌آور ندارند و یا به دلیل کرونا بیکار شده‌اند و بسیاری از این زنان نیز بیمه نیستند و مجبور می‌شوند در کارگاههای غیر رسمی با پایین‌ترین دریافتی از حداقل حقوق مشغول بکار شوند، کمک معیشتی تعلق گیرد. 

جلودارزاده ادامه داد: هر چند اکثر آقایانی که بیمه بیکاری داشتند و همچنین کسانی که به دلیل کرونا بیکار شده بودند هنوز موفق نشدند که کمک هزینه معیشت یا بیمه بیکاری را دریافت کنند. 

وی اضافه کرد: پیشنهادی قبلا برای تمام کسانی که بیکار هستند و در ادارات کار ثبت نام کرده‌اند مطرح شد اما در آن زمان مجلس موافقت نکرد و شورای نگهبان نیز به دلیل بار مالی این مصوبه را رد کرد. اما در حال حاضر در خصوص بار مالی آن صحبت‌ها و مذاکراتی صورت گرفته و انشاالله این امر حل خواهد شد و لایحه نیز از طرف دولت به مجلس آورده می‌شود.

پیشنهاد شده بانوانی که برای کار ثبت نام کرده‌اند یا بیکار هستند و سندی به عنوان بیکاری دارند تا ۶۰ درصد حداقل حقوق به عنوان کمک معیشت در دوران کرونا به آن‌ها پرداخت شود تا زمانی که بتوانند مشغول به کار شوند و شغل آن‌ها نیز دارای مزایای بیمه و بازنشستگی باشد. 

به گفته وی؛ زنان زیادی در سطح کشور مشمول این موضوع خواهند شد و در حدود ۸۰۰ هزار نفر این تعداد برآورد می‌شود و بهرحال کمک بزرگی است در این دورانی که فقر بیداد می‌کند و بسیاری از افراد نمی‌توانند کار و حرفه‌ای بیابند و شرافتمندانه زندگی خود را اداره کنند. همه‌ی ما باید تلاش کنیم در باقیمانده عمر دولت دوازدهم چنین مبحث مهمی اطلاع‌رسانی شود و به عنوان یک خواسته در بیانیه زنان کارگر درج شود که ما خواهان پرداخت بیمه بیکاری به زنانی هستیم که توانایی انجام کار دارند و جویای کار هستند و تاکنون موفق نشده‌اند که کاری بیابند که حقوق ثابت و مکفی داشته باشد. 

وی تاکید کرد: در جلسات بانوان روز کارگر به عنوان یک خواسته عمومی مطرح شود تا انشاالله بتوانیم با پشتوانه خوبی که فراهم می‌گردد به این مهم دست یابیم و باری از دوش زنان شریف و زحمتکش جامعه برداریم. 

وی در پایان روز کارگر را به همه‌ی زنان کارگر کشور تبریک گفت.

بیشتر بخوانید:
لطفا اول از آب منطقه ای گیلان شروع کنید!