مصباحی مقدم: می‌خواهند فضای عمومی جامعه را علیه رئیسی بشورانند/ هر اقدامی در مقابل این دولت، یا از جهالت است یا عداوت/ منتقدان نرخ نزولی تورم را نمی‌بینند؟
مصباحی مقدم: می‌خواهند فضای عمومی جامعه را علیه رئیسی بشورانند/ هر اقدامی در مقابل این دولت، یا از جهالت است یا عداوت/ منتقدان نرخ نزولی تورم را نمی‌بینند؟
خزر: شاهد مسئله آن است که دولت با چالش‌های بسیار بزرگی در حوزه اقتصاد روبرو شده است. اول بخاطر بدهی سنگینی که دولت قبلی روی دست دولت آقای رئیسی گذاشته است. دولت قبلی به بانک مرکزی، بانک‌ها، شرکت‌ها و سازمان تامین اجتماعی بدهکار است. دولت قبلی حتی با فروش اوراق به عامه مردم بدهی سنگینی روی دست دولت بعدی گذاشت.

به گزارش خزرآنلاین، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: منتقدان فقط بلدند چهار کالا را ببینند که قیمت‌های جهانی‌اش تغییر کرده و بر قیمت‌های داخلی تاثیر گذاشته است. این چندتا کالا را علم کردند و در اخبارشان، تحلیل‌هایشان و شعارهایشان درشت و بزرگنمایی می‌کنند. درحالی که روند مثبتی است.

غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه کمتر از یکسال از عمر دولت آقای رئیسی گذشته است، اما موج انتقادات از دولت خیلی بالا رفته است. دلیل این میزان نقد از عملکرد دولت آقای رئیسی چیست؟ به ایلنا گفت: دلیل عمده این انتقادات ندانستن مبانی رفتار دولت آقای رئیسی است و دیگر آنکه، موضوع نوعی تخریب است و با قصد صدمه زدن به این دولت انجام می‌شود. به این معنا که نگذارند دولت کارش را درست انجام دهد.

می‌خواهند فضای عمومی جامعه را علیه ایشان بشورانند. به نظر من جز این دو مورد دلیلی برای این کار وجود ندارد. چون دولت کارهای زیادی کرده، اقدامات خوبی انجام داده و قدم‌های خوبی برداشته است. هرگونه اقدامی که در مقابل این دولت صورت می‌گیرد، یا از جهالت یا از عداوت حکایت می‌کند.

وی در ادامه گفت: شاهد مسئله آن است که دولت با چالش‌های بسیار بزرگی در حوزه اقتصاد روبرو شده است. اول بخاطر بدهی سنگینی که دولت قبلی روی دست دولت آقای رئیسی گذاشته است. دولت قبلی به بانک مرکزی، بانک‌ها، شرکت‌ها و سازمان تامین اجتماعی بدهکار است. دولت قبلی حتی با فروش اوراق به عامه مردم بدهی سنگینی روی دست دولت بعدی گذاشت.

همچنین با ایجاد هزینه‌های جدید، مصوباتی که وجود داشت، با ایجاد تاخیر در اجرای بعضی از آن مصوبات بدهکاری ایجاد کرده است. مصوباتی مانند یکسان‌سازی حقوق کارکنان، بازنشستگان در بخش‌های نیروهای مسلح و غیر مسلح که نشان می‌دهد دولت قبلی تا توانسته، برای دولت بعد خود هزینه ایجاد کرده است. حالا این دولت روی کار آمده است و با چاله‌های که ایجاد شده روبرو شده و اول باید این چاله‌ها را پر کند.

مصباحی‌مقدم گفت: به نظر من یک فهرست بسیار موفقی در عملکرد این دولت وجود دارد که آدم مشاهده می‌کند. یکی از آن‌ها مهار کرونا است. در شرایطی آقای رئیسی دولت را به دست گرفت که تلفات ناشی از کرونا ۷۰۹ نفر در هر روز بود. امروز با واکسیناسیون بسیار گسترده به روزانه ۷، ۸ یا ۱۰ نفر کاهش پیدا کرده است.

این نشان می‌دهد که دولت در اولین هدف خود بسیار موفق عمل کرده است. دوم، ثبات نرخ ارز بود که دولت خیلی خوب کار کرده است. سوم تامین کالاهای مورد نیاز کشور بود. زمانی که آقای رئیسی دولت را تحویل گرفت، به کف ذخیره کالاهایی رسیده بودیم، رئیسی این موضوع را در حد بسیار اطمینان‌بخشی تامین کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: چهارم مناسبات خارجی کشور است. روابط ایران با پیوستن به پیمان شانگهای، سفر آقای رئیس‌جمهور به روسیه، ترکمنستان یا قطر موجب شد تا صادرات کشور ۴۰ درصد رشد کند. منتقدان چشم خود را بر روی این موارد می‌بندند. دولت توانست ۴۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه ۱۴۰۰ را پر کند و ۵۴ هزار میلیارد تومان استقراض اول سال ۱۴۰۰ که توسط دولت قبلی به وجود آمده بود را جبران کند. ۲۰ هزار میلیارد تومان از بدهی سازمان تامین اجتماعی را تامین کرده و برگرداند.

وی تصریح کرد: دولت حدود ۷۰، ۸۰ یا ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی‌‌ای که از بابت سررسید اوراق ایجاد شده بود را پرداخت کرد. آن اوراقی که ماهانه سررسید می‌شدند. خب اینها را می‌بینند؟ نرخ تورم نزولی شده است. ارز ۴۷ درصد روند کاهشی داشته است. همه اینها را نمی‌بینند؟ فقط بلدند چهار کالا را ببینند که قیمت‌های جهانی‌اش تغییر کرده و بر قیمت‌های داخلی تاثیر گذاشته است. این چندتا کالا را علم کردند و در اخبارشان، تحلیل‌هایشان و شعارهایشان درشت و بزرگنمایی می‌کنند. درحالی که روند مثبتی است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به موضوعاتی که امروز مطرح می‌شوند، شما دلیل بالا رفتن قیمت بقیه اقلام مانند نان و سایر اقلام را چه می‌دانید؟ گفت: دلیل آن روشن است. مجلس قیمت گندم را دو برابر افزایش داد، تا کشاورزان برای کشاورزی تشویق شوند. خب اگر قیمت گندم بالا رفت، قیمت آرد بالا می‌رود. اگر قیمت آرد بالا رفت، نه تنها قیمت ماکارونی بالا می‌رود، بلکه قیمت نان هم بالا می‌رود، تا الان دولت اجازه نداده است. چون نان نیاز ضروری زندگی مردم است. علاوه بر این، سال گذشته خریدهایی برای گندم صورت گرفته است.

مصباحی مقدم گفت: اگر شما نگاه کنید، سال گذشته قیمت گندم در بازارهای جهانی ۴۵ درصد افزایش پیدا کرده است. الان با جنگ روسیه و اوکراین، بحران گندم در سراسر جهان مشاهده می‌شود. در واقع یک سوم گندم جهان را این دو کشور تهیه می‌کردند. امسال هم گندم مجددا افزایش قیمت پیدا کرده است. بعد انتظار دارند ماکارونی دو برابر، سه برابر نشده باشد. معلوم است بیشتر از این هم می‌شود. گرچه همین هم برای دولت قابل قبول نیست، اما چه کند؟ اما دولت باید از پس کدام یک از چاله‌هایی که ایجاد کرده‌اند، بربیاد؟

 

۰/۵ (۰ نظر)