معاون استاندار گیلان بر آزادسازی مسیر اجرای راه‌آهن آستارا-رشت تاکید کرد
معاون استاندار گیلان بر آزادسازی مسیر اجرای راه‌آهن آستارا-رشت تاکید کرد
خزر: معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان گفت: راه‌آهن آستارا-رشت جزو طرح‌های ملی و تکمیل‌کننده کریدور ریلی شمال- جنوب است و مسیر ریل‌گذاری این پروژه مهم باید با همکاری مسئولان امر و با سرعت آزادسازی شود.

به گزارش خزرآنلاین، علی اوسط اکبری مقدم روز یکشنبه در فرمانداری آستارا اظهار کرد: مسیر بارانداز راه آهن آستارا تا تالاب استیل به مسافت حدود ۱۰ کیلومتر برای ریل گذاری آزاد شده و مشارکت اداره کل راه و شهرسازی گیلان در این رابطه قابل قدردانی است.

وی بیان کرد: طول راه آهن آستارا-رشت ۱۶۴ کیلومتر است و عملیات اجرای آن از دو سمت رشت و آستارا باید سرعت گیرد و مصالح برداشت شده از تعریض محور آستارا-اردبیل در این طرح استفاده شود.

معاون استاندار گیلان گفت: مساله مدیریت پسماند در شهرهای تالش و آستارا باید بیش از پیش جدی گرفته شود و برای ساماندهی جایگاه دفن زباله آستارا ۱۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

اکبری مقدم افزود: جایگاه دفن زباله شهرستان های آستانه اشرفیه و لاهیجان با جدیت در حال ساماندهی است و به لحاظ موقعیت گردشگری آستارا موضوع پسماند در این شهرستان اهیت زیادی دارد.

فرماندار آستارا هم گفت: اتصال بارانداز راه آهن به منطقه ویژه اقتصادی بندر این شهرستان برای رونق حمل و نقل ترکیبی پیگیری می شود و نیازمند همکاری مسئولان استانی هستیم.

عباس صابر افزود: راه آهن آستارا-رشت باعث کاهش مسیر، زمان و هزینه حمل و نقل خواهد شد و این شهرستان را به کانون اقتصادی منطقه تبدیل خواهد کرد.

راه آهن آستارا – آستارا بین ایران و جمهوری آذربایجان در فروردین ۹۷ افتتاح شد و اکنون قطارهای باری روسی و جمهوری آذربایجان به بارانداز راه آهن آستارای استان گیلان وارد شده و بارها را تخلیه و بارگیری می کنند و کالاهای آنها با کامیون ها به نقاط مختلف ایران حمل می شود و بعد از اتصال راه آهن آستارا به رشت و تکمیل کریدور ریلی شمال – جنوب، امکان انتقال کالا با ریل از آستارا به جنوبی ترین بنادر فراهم خواهد شد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و حاشیه دریای خزر واقع شده است و با جمهوری آذربایجان سه مرز زمینی، دریایی و ریلی دارد.

بیشتر بخوانید:
در کمتر از 4 ماه؛ کرسی فرمانداری شفت دستخوش تغییر می شود؟!