مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد نفت پایه هشدار داده بودند/ مردم ما در حال تحمل ساختار معیوب شورا هستند/ رییس جمهور باید در خط مقدم مبارزه با کرونا باشد نه آن که خودش را قایم کند
مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد نفت پایه هشدار داده بودند/ مردم ما در حال تحمل ساختار معیوب شورا هستند/ رییس جمهور باید در خط مقدم مبارزه با کرونا باشد نه آن که خودش را قایم کند

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش تحریریه خزرآنلاین، میزبان سید علی آقازاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بود. آن چه در ادامه می خوانید، گفتگوی خبرنگار ما با نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی است: جناب آقازاده این روزها شاهد تورم افسارگسیخته ای هستیم که علت اصلی آن را باید در گرانی دلار […]

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش تحریریه خزرآنلاین، میزبان سید علی آقازاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بود.

آن چه در ادامه می خوانید، گفتگوی خبرنگار ما با نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی است:

جناب آقازاده این روزها شاهد تورم افسارگسیخته ای هستیم که علت اصلی آن را باید در گرانی دلار جستجو کرد. شما چقدر دولت و سیاست هایش را در این میان، مقصر میدانید؟ یکی از انتقاداتی که به مجلس یازدهم در فضای مجازی وارد می شود، این است که این مجلس نتوانسته دولت را مجاب به ساماندهی درست اقتصاد نماید. نظر شما نسبت به این موضوع چیست و چه دورنمایی برای اقتصاد کشور می بینید؟

بسم الله الرحمن الرحیم. اگرچه تخصص بنده، اقتصاد نیست اما در خصوص سوالی که فرمودید، چند نکته را به عرض می رسانم. شرایط اقتصادی امروز کشور را می توان معلول عوامل گوناگون فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دانست و نمیتوان منکر وجود مشکلات به خصوص در حوزه تولید، برنامه ریزی و معیشت مردم شد. اگرچه کمبودهایی به خصوص در حوزه تولید وجود دارد اما تنها کمبودها را هم نمی توان مقصر وضعیت فعلی قلمداد کرد. کمااینکه ما واقعا در راهبرد و نظارت هم ضعف هایی داریم. 

اقتصاد ما یک اقتصاد نفت پایه است اگرچه از مدت ها قبل همه دلسوزان اخطار میدادند و بر این خطر تاکید داشتند که اقتصادمان نباید فقط متکی به تولید نفت باشد اما آن طور که شایسته بود، توجهی به این موضوع نشد. همین هم باعث شد نتوانیم زیرساخت ها، فرهنگ سازی و آن ظرفیت مدیریتی را برای قرارگیری در شرایطی مثل الان فراهم کنیم. این در حالی است که حضرت آقا بارها هشدار دادند که ما باید خودمان را برای شرایط غیرنقتی آماده کنیم با این حال، عدم برنامه ریزی، عدم آمادگی و نداشتن پیش بینی های لازم باعث شد که ترک وابستگی به نفت که می بایست در برنامه ای چند ساله انجام شود، به یک باره طرح شده و ما را وارد مرحله شکاف نماید. 

در دهه ۸۰ ما درآمد نفتی بسیاری بالایی داشتیم اما امروز فاقد این درآمد هستیم. این مطمئنا تاثیر خودش را دارد. البته بنده معتقدم همین وضعیت موجود هم را هم می شد بهتر مدیریت کرد. در سال های اخیر دولتی بر سر کار آمد که به دلایل مختلف از جمله ناکارامدی، نگاه سطحی به مسایل مختلف از جمله اقتصاد، ترویج روحیه اشرافی گری، ریز نشدن به مسایل مدیریتی و بعضا بی تفاوتی نسبت به نیازهای اجتماعی و حساسیت های فرهنگی باعث شد تا در حوزه مدیریت اقتصادی و مدیریت فرهنگی این مشکلات را داشته باشیم.

به نظر بنده اگر مدیریتی توانمند، ارزشی و انقلابی با اتکا به ظرفیت های داخلی میداشتیم قطعا شرایط موجود میتوانست باعث وحدت بیشتر نیروهای داخلی و عاملی برای تحرک بخشی به ظرفیت های داخلی نظیر تولید، برنامه ریزی، توزیع و نظارت باشد. البته تنها نباید دولت را مقصر دانست. مجلسی ها به خصوص مجلس گذشته که اکثریت آن همراه دولت بودند هم نتوانستند درست به وظایف خود عمل کنند.

در خصوص انتقاداتی که به مجلس جدید وارد می شود هم باید بگویم این مجلس در ابتدای راه قرار دارد و هنوز درگیر انجام کارها و برنامه ها است اگرچه اولویت ها را مشخص نموده است. متاسفانه مجلس یازدهم در عمل انجام شده قرار گرفته است. این را هم باید به یاد داشته باشیم که چاره جویی های اقتصادی بلافاصله جواب نمی دهد بلکه نمایان شدن اثرات آن، نیازمند گذشت زمان است. بی تردید نمی توان یک روزه سد راه تورم شد. بلکه باید با رونق تولید مانع از رشد تورم شد که آن هم عملی زمانبر است. همچنین ضعف ساختارهای نظارتی را نمی توان بلافاصله برطرف کرد. اگرچه مجلس یازدهم در همین مدت کوتاه هم اقداماتی را در حوزه مسکن و تامین نیازهای مردم به کالاهای اساسی انجام داده است. 

آقای آقازاده اخیرا رییس جمهور جلسه سران قوا را به بهانه حضور آقای قالیباف در جمع بیماران کرونایی و احتمال اینکه ممکن است آقای قالیباف مبتلا به کرونا شده و این ویروس را به ایشان انتقل دهد، به هم زده است! این در حالی است که بسیاری از مردم که ناچار به استفاده از حمل و تقل عمومی هستند، همین حالا در متروها تنگاتنگ هم می ایستند. این تبعیض های آشکار به نظر مردم ما را بسیار بیشتر از گرانی ها اذیت می کند. مقام معظم رهبری هم در فرمایشات چند روز پیش خودشان بر لزوم وجود مدیریت شجاعانه همراه با تعهد تاکید داشتند. این در حالی است که به نظر می رسد آقای روحانی به دور خود یک دیوار شیشه ای کشیده و و از ترس کرونا حاضر به بیرون آمدن از آن دیوار نیست. نظر شما در این باره چیست؟

به نظر بنده احتیاط شرط عقل است و البته که باید برای عدم ابتلا به این ویروس احتیاط به خرج داد. اما اینکه خدمت را فدای ترس از جانمان کنیم، بحث دیگری است. به نظر بنده برای کنترل بیماری کرونا می بایست سخت گیری و محدودیت های بیشتری اعمال شود. اما اینکه این محدودیت ها به عاملی برای حفظ منافع شخصی تبدیل شود، جای اشکال بوده و در فرهنگ جهادی و انقلابی ما هم نمی گنجد.

اینجا آقای رییس جمهور باید الگوی سایر مسئولین باشد. در حرکت جهادی، فرهنگ جهادی، در مدیریت جهادی به لحاظ تحرک، نظارت، شایسته سالاری، ریسک پذیری در مسایل اجرایی و شجاعت باید الگو باشد. متاسفانه در لایه های مدیریتی دولت، نوعی عافیت طلبی میبینیم این در حالی است که آقای رییس جمهور  قطعا می بایست در صف مقدم مبارزه با کرونا باشند. 

جناب آقازاده شهرداری رشت یک نماد خدمت رسان هست. هرگونه تغییر مدیریتی یا بی ثباتی مدیریتی می تواند تاثیر مستقیم به کیفیت خدماتی که به مردم ارائه می شود، داشته باشد. شما میدانید که عمر شهرداران در رشت نسبت به سایر کلانشهرها کوتاه است. آقای حاج محمدی در عرض یک سال و خورده ای برکنار شد. مطمئنا این مشکلات از طرف شهرداران نیست بلکه این برخی اعضای شورا هستند که پس از ورود به شورا تنها به دنبال منافع شخصی خود می روند و این نشان می دهد خیلی از این افراد صلاحیت حضور در شورا را نداشته اند. به نظر شما چگونه باید این آسیب را برطرف کرد؟

متاسفانه ما در ساختار شورا با مشکلاتی مواجه هستیم. نتیجه ساختار معیوب هم عملکرد نامطلوب است.  مردم ما در حال تحمل این ساختار معیوب هستند. در شهر رشت ما نتوانسته ایم شاهد یک مدیریت با ثبات و کارآمد باشیم و امروز رشت به این خاطر با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می کند. این واقعیتی است که در شهر  وجود دارد اگرچه همه آن به شهرداری بر نمی گردد. ضعف نهادهای بالادستی همچون استانداری هم در این میان مشهود است. متاسفانه برخی مسئولین بالادستی از خودشان سلب مسئولیت کرده اند و آن نظارت و اشراف را بر امورات شهرداری ندارند.

البته در حوزه تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات شورا هم تصمیمات جدی اخذ خواهد شد تا شاهد ورود برخی افراد مسئله دار به شوراها نباشیم. 

عملکرد کادر درمان را در مبارزه با کرونا چگونه دیدید؟ 

دانشگاه علوم پزشکی از لحاظ تجهیزاتی ضعیف بوده و در دوران مدیران گذشته هم نسبت به تجهیز اجزای مختلف این دانشگاه اقدامات خوبی انجام نشده است. با این همه عملکرد دانشگاه با استفاده از نیروهای تخصصی بسیار قوی و به کارگیری درست آن ها در مواجهه با بحران کرونا، قابل قبول بود به خصوص آن که گیلان از اولین استان های درگیر کرونا بود که اگر از خودگذشتی پرسنل کادر درمان نبود، وضعیت می توانست خیلی بدتر از این ها باشد. ما از بین کادر فداکار درمان، شهید دادیم و بسیاری از افراد به خاطر این بیماری زمینگیر شدند اما در هر حال با همکاری نیروهای انقلابی، مردم و جوانان بسیجی و البته نیروهای بازنشسته دانشگاه و بسیج امکانات و کمک دولت که می بایست زودتر انجام شود، دانشگاه توانست از عهده کار بر بیاید اگرچه هنوز هم گیلان در وضعیت قرمز قرار دارد و همکاری مردم و مسئولین را می طلبد

و اما کلام آخر…

از شما و اعضای تحریریه تان سپاسگذارم. خزرآنلاین را رسانه ای شجاع، انقلابی، با سابقه و صریح می دانم که توانسته در این سال ها مخاطبان فراوانی را به خود جذب کند. امیدوارم همچون گذشته با قدرت به کار خود ادامه دهید. 

بیشتر بخوانید:
استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشاور حوزه بین الملل وزارت بهداشت شد