سخنی با منتخبین شورای ششم کلانشهر رشت
سخنی با منتخبین شورای ششم کلانشهر رشت

سبک اداره امور کشور به شیوه غیر متمرکز ایجاب می کند که در رابطه با امور محلی مربوط به تقسیمات کشوری توسط نمایندگان مردم در آن محل تصمیم گیری شود . به همین دلیل ، بر اساس قانون اساسی ، شوراها از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور هستند . یکی از این شوراها […]

سبک اداره امور کشور به شیوه غیر متمرکز ایجاب می کند که در رابطه با امور محلی مربوط به تقسیمات کشوری توسط نمایندگان مردم در آن محل تصمیم گیری شود . به همین دلیل ، بر اساس قانون اساسی ، شوراها از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور هستند . یکی از این شوراها ، شورای اسلامی شهر می باشد که وظایف آن در قانون پیش بینی شده است.
مهمترین وظیفه ی منتخبین شورای ششم شهر در راستای بهبود و توسعه ی شهری با انتخاب شهردار و نظارت دقیق بر عملکرد وی محقق می‌شود لذا مردم برای آینده شهر نه دنبال رویاپردازی اند، نه انتظاراتی عجیب و غریب دارند. زیرا گوششان پُر از شعار است.

به جای شعار، انتظار دارند برنامه‌ای مشخص به آن‌ها داده شود که گویای واقعیت‌ها باشد، نه خیال پردازی برای آینده شهر. خیال پردازی‌هایی که گاهی در متن شعار‌ها به حکایت «سنگ بزرگ نشانه نزدن است، می‌ماند. در آستانه هر انتخاباتی، این شعار‌ها بیشتر سر زبان‌ها می‌افتد و انتخابات شورای منتخبین شورای ششم شهر هم جدای از این شعار‌ها نیست.

با این حال وقتی پای حرف‌های مردم می‌نشینی، انتظاراتشان از شورای شهر به اندازه شعار‌های رویاپردازانه‌ای که بیان می‌شوند، عجیب و دور از تحقق نیست.

چهار تا خیابان درست و حسابی می‌خواهند، با حمل و نقل آسان. بیزار از رفت وآمد‌های اضافی به شهرداری اند و انتظار روی خوش برای پاسخ گویی را دارند.زیرا شهروندان از وعده های توخالی و دروغ های بزرگ خسته شده اند شهروندان کار می خواهند کاری درست با برنامه ای دقیق شهرسازی اش را با اصولش می‌خواهند، نه با شهرفروشی لجام گسیخته اش. فضایی دلنشین و سالم از سیما و منظر شهر می‌خواهند، نه آرامشی که گمشده است؛ و مهم‌تر از همه حقوق شهروندی شان را می‌خواهند بدون رانت‌ها و لابی ها. بدون شک نقش پارلمان شهری در حل و فصل این امور و نظارت بر سامان دهی آن، سنگ بنای اصلی در شهرگردانی است.

اعضای شورای شهر در سیاست گذاری‌های شهری نقش اساسی دارند که اگر این نقش به خوبی ایفا شود، فاصله بین مردم و شهرداری کم خواهد شد و رضایتمندی بیشتر.
 
این قصه بین شورا، شهرداری و شهروندان با آمدن چپ‌ها و رفتن راست‌ها و برعکس یا آمدن گروهی میانه در انتظارات مردم چندان تغییری ایجاد نمی‌کند؛ زیرا نه شورای شهر جای سیاست بازی است و نه مردم انتظاری سیاسی از آن‌ها دارند. همین قدر که خرج از جیب شهروندان به نفع شهر و محقق شدن مطالبات شهروندان باشد، مردم راضی اند.
اینجانب ضمن تبریک به منتخبین شورای اسلامی کلانشهر رشت امیدوارم به جهت رضایتمندی رشتوندان عزیز درپارلمان شهری به موارد زیر توجه داشته باشند
۱_شهرداری توانمند متخصص مجرب والبته پاکدست متناسب با شأن و جایگاه شهر رشت و مردم فهمیش انتخاب نمایند تا بتواند شأن و جایگاه از دست رفته رشت عزیز را باز گرداند.

۲_منتخبین محترم در توزیع امکانات شهری عدالتمدانه رفتار نمایند تا شهر رشت به توسعه ای متوازن در تمامی محلات دست یابدلذا عدم توجه به این موضوع موجب نارضایتی شهروندان و تبدیل مردم به شهروندان درجه یک و دو و….خواهد شد.

۳_زیباسازی شهر باتوجه به فرهنگ و ادب رسوم مردم مورد توجه جدی قرار گیرد متاسفانه مبلمان شهری رشت بعلت عدم توجه کافی در ادوار گذشته دچار نازیبایی محسوس شده است.

۴_توجه کافی با برنامه ریزی مدون جهت کاهش معضل ترافیک شهری که امروزه تبدیل به ابرمعضل در شهر رشت گردیده است.

۵_توسعه تجهیز و راه اندازی ناوگان شهری مناسب و ارزان قیمت درجهت رفاه شهروندان و حل معضل ترافیک شهری

۶_ترمیم تعمیر و بازسازی آسفالت خیابانها معابر کوچه ها که متاسفانه عدم توجه به این موضوع در ادوار مختلف باعث این شده است که رشت به شهر چاله چوله ها در اذهان عمومی ملقب گردد….

ادامه دارد……..

بیشتر بخوانید:
آغاز نام‌نویسی داوطلبان انتخابات میان‌ دوره‌ای مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 صبح فردا
  • نویسنده : بابک کاظمی