چرا پس از خوردن غذا به خواب تمایل داریم؟ + راهکار
چرا پس از خوردن غذا به خواب تمایل داریم؟ + راهکار
خزر: میل به خواب پس از خوردن یک وعده غذایی سنگین، مشکلی است که کم و بیش همه ما به آن دچار می‌شویم.

به گزارش خزرآنلاین، میل به خواب بعد از یک وعده غذایی سنگین با عملکرد اورکسین، انتقال دهنده عصبی و تحریک کننده، در بدن انسان مرتبط است. این ماده، هیجان و اشتها را تنظیم می‌کند.

اورکسین در هیپوتالاموس ( منطقه‌ای در وسط مغز) تولید می‌شود و بر متابولیسم، ریتم شبانه روزی و نیاز به خواب تأثیر می‌گذارد.

بارانوف متخصص غدد درون ریز توضیح می‌دهد: این ماده بخش‌هایی از مغز را که نقش مهمی در بیداری دارند، تحریک می‌کند.

این متخصص غدد گفت: یک وعده غذایی سنگین که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است، به سرکوب فعالیت اورکسین و ایجاد تمایل برای خواب تبدیل می‌شود.

توصیه مهم

برای اینکه پس از خوردن یک وعده غذایی سنگین به خوابیدن تحریک نشوید، بهتر است کل کربوهیدرات دریافتی را به چندین وعده غذایی در طول روز تقسیم و تعادل بین پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها را حفظ کنید. علاوه بر این، غذا‌های با شاخص گلیسمی پایین باید ترجیح داده شوند.

شاخص گلیسمی اندازه گیری چگونگی تأثیر مقادیر خاص غذا بر قند خون است. سطح انسولین در خون مستقیماً با سطح گلوکز در خون متناسب است.

توصیه های میل به خواب بعد از خوردن غذا

۱٫ ارتباط بین هضم غذا و نیاز به استراحت

ممکن است خنده دار به نظر برسد اما بسیاری از افراد این احساس خواب آلودگی را با کمبود انرژی اشتباه می‎ گیرند درحالی که هضم غذا باعث می شود سیستم عصبی احساس نیاز به استراحت را در فرد ایجاد کند که به عنوان ( پاسخ سیستم عصبی پاراسمپاتیک شناخته می‎ شود).

در نتیجه هضم غذا با استراحت و احساس آرامش ارتباط مستقیم دارد و به همین دلیل بسیاری از افراد بعد از خوردن غذا، احساس خستگی می ‎کنند و این می‏‎ تواند به دلایل مختلفی که در ادامه گفته می ‎شود باشد. 

بیشتر بخوانید:
آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات شورا‌های شهر | لینک ثبت‌ نام غیرحضوری