صرف مورد ذکر شده، موجب جواز نبش قبر براى انتقال جسد به قبر دیگر نیست
صرف مورد ذکر شده، موجب جواز نبش قبر براى انتقال جسد به قبر دیگر نیست
خزر: فارغ از اینکه چه فرد یا افرادی مقصر رقم خوردن این اتفاق عجیب بوده اند، از اظهارات مدیر سازمان آرامستان ها مشخص است که جنازه متوفی پس از دفن و با این تصور که نبش قبر جنازه تازه دفن شده تا قبل از غروب آفتاب بلااشکال است، نبش قبر گردیده است.

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که اشتباهی عجیب در باغ رضوان رشت منجر به جا به جایی دو میت و تحویل اشتباهی آنان شد!

قضیه از این قرار بود که خانواده یکی از متوفیان پس از مراجعه به باغ رضوان برای انتقال پیکر به تازه آباد رشت در کمال ناباوری متوجه شدند پیکر مادرشان گم شده است!

 سرانجام با پیگیری های صورت گرفته مشخص می شود به علت برخی بی دقتی ها، جنازه به اشتباه به خانواده دیگری تحویل و آن ها جنازه را به خاک سپرده اند! سرانجام هم نبش قبر صورت گرفت و هر یک از جنازه ها به خانواده هایشان سپرده شدند

در همین راستا، جواد شهند مدیر سازمان آرامستان شهرداری رشت در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین، اتفاق رخ داده را ناشی از اشتباه خانواده یکی از متوفیان در تشخیص درست جنازه دانسته و می گوید: بنده همان روز برای نبش قبر به دادستان نامه نوشتم ولی در بحث فتواهایی که وجود دارد، چون یک ساعت از دفن متوفی گذشته و به شب و غروب آفتاب بر نخورده، علما نبش قبر را خالی از اشکال می دانند! ما هم چون خانواده ها داغدار بودند و از لحاظ شرعی اشکالی نداشت، با حضور هر دو خانواده، جنازه دفن شده را نبش قبر کردیم و برای تدفین دوباره به تازه آباد فرستادیم.

فارغ از اینکه چه فرد یا افرادی مقصر رقم خوردن این اتفاق عجیب بوده اند، از اظهارات مدیر سازمان آرامستان ها مشخص است که جنازه متوفی پس از دفن و با این تصور که نبش قبر جنازه تازه دفن شده تا قبل از غروب آفتاب بلااشکال است، نبش قبر گردیده است.

اگرچه سنجش درستی یا نادرستی ادعای مدیر سازمان آرامستان های شهرداری رشت در این خصوص بر عهده علما و صاحب نظران است اما استفتا زیر از دفتر مقام معظم رهبری صورت گرفته و در آن اشاره ای به مجاز بودن نبش قبر تا قبل از غروب آفتاب نشده است. همچنین بخشی از فتاوای مراجع عظام تقلید در خصوص نبش قبر در لینک زیر جمع آوری شده که در آن ها هم اشاره ای به مجاز بودن نبش قبر فرد تازه درگذشته تا قبل از غروب آفتاب نشده است.

https://www.yjc.news/00NPFO

سوال: با سلام. فرض بفرمایید بر اثر اشتباه خانواده متوفی و یا سازمان آرامستان ها، جنازه میت اشتباها به خانواده دیگری تحویل داده شده و دفن گردد به نحوی که جنازه کاملا درون قبر قرار گرفته و قبر کاملا با سیمان پوشیده گردد. با مراجعه خانواده جدید برای دریافت میت، مشخص می شود که جنازه اشتباها به خانواده دیگری تحویل و دفن گردیده است. در چنین حالتی آیا به اصرار خانواده درگذشتگان، نبش قبر مجاز است؟

پاسخ: صرف مورد ذکر شده، موجب جواز نبش قبر براى انتقال جسد به قبر دیگر نیست.