منطقه آزاد انزلی از مناطق اثرگذار در روابط فرامنطقه ای ایران
منطقه آزاد انزلی از مناطق اثرگذار در روابط فرامنطقه ای ایران
خزر: با حضور معاونین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور و سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی به همراه اعضای هیئت مدیره معاونین و مدیران این سازمان نشست تخصصی بررسی ظرفیت های منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه های اجرایی به منظور پیشبرد اهداف اقتصادی و فرهنگی کشور برگزار شد.

به گزارش خزرآنلاین، با حضور معاونین دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور و سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی به همراه اعضای هیئت مدیره معاونین و مدیران این سازمان نشست تخصصی ظرفیت های منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی به منظور پیشبرد اهداف اقتصادی و فرهنگی کشور برگزار شد.

منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی

مهندس سید مهدی نقوی سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست تخصصی ظرفیت های منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی بیان کرد: مناطق آزاد ایجاد شده در کشور دارای ظرفیت‌های متعدد و مختلفی می باشند و هر منطقه آزاد بر اساس زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود باید برنامه ریزی های لازم را تدوین و اجرایی کند و در این راستا نیاز است سایر ارگان‌ها و دستگاه‌های متولی نیز در این امر و با نگاه به ظرفیت های هر منطقه بستر توسعه زیرساخت ها را فراهم کنند.

وی در ادامه به لزوم توسعه زیرساخت‌های صنعتی و گردشگری اشاره و افزود : منطقه آزاد انزلی به دلیل برخورداری از مزیت‌های جغرافیای و ژئوپلیتیک، نزدیکی به پایتخت و فراهم بودن بستر لازم به منظور انجام تبادلات تجاری بین کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا و همچنین قرار گرفتن در مسیر کریدورهای تجاری مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گرفته و در حال حاضر علاوه بر دو شهرک صنعتی فعال در این منطقه قیمت در حوزه گردشگری نیز سرمایه گذاران داخلی و خارجی پروژه های متعددی را ایجاد نمودند و همچنین با توجه به استقبال سرمایه گذاران ایجاد شهرک صنعتی شماره ۳ در دستور کار این منطقه قرار دارد.

منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی

دکتر احمد جمالی معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور در این نشست با اعلام رضایت از عملکرد در حوزه اقتصادی منطقه آزاد انزلی بیان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده منطقه آزاد انزلی کوچکترین منطقه آزاد کشور بوده اما به لحاظ عملکرد در حوزه اقتصادی و ارائه شاخص های اقتصاد مقاومتی در جایگاه بالایی قرار دارد و در بسیاری از شاخص‌ها رتبه نخست را از آن خود کرده این امر بیانگر تلاش ها و تدوین برنامه‌های صحیح در حوزه اقتصادی است.

وی در ادامه افزود : بهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی یکی دیگر از مهمترین عوامل موفقیت در مناطق آزاد بوده و این منطقه نیز در حوزه جذب سرمایه گذار و بکارگیری بخش خصوصی عملکرده مناسبی داشته است و در راستای توسعه ظرفیت ها می توان با جذب سرمایه‌گذار در حوزه خدمات اقتصادی و خدمات گردشگری شاخص های اقتصادی در این منطقه را بیش از پیش افزایش داد.

منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی

دکتر محمد علی وکیلی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور نیز به لزوم بسترسازی فرهنگی و کاهش عدم همگونی در مناطق آزاد و اشاره و بیان کرد : مناطق آزاد باید بر ظرفیت ها و توانمندی های موجود خود تمرکز داشته باشند و در حوزه صنایع دستی، صنایع خلاق و ظرفیت های بوم گردی و گردشگری منحصر به فرد هر منطقه توجه بیشتری شود.

وی در ادامه ظرفیت‌ها و زیر ساخت های فرهنگی را لازمه توسعه اقتصادی در مناطق آزاد دانست و خاطر نشان کرد: قطعاً سرمایه‌گذاران مناطقی که به لحاظ سرانه آموزش، کیفیت ، سلامت و بهداشت در سطح بالاتری قرار دارند را به منظور سرمایه گذاری انتخاب کرده و با توجه به این امر علاوه بر افزایش سطح رفاه عمومی برای جوامع محلی فرصت شغلی مناسبی را فراهم می کند.

معاون فرهنگی هنری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور توانمندسازی جوامع محلی را لازمه فعالیت فرهنگی و اجتماعی هر منطقه آزاد دانست و گفت : با توانمند سازی جوامع محلی، برگزاری دوره های آموزش کسب و کار و توسعه تولید و عرضه محصولات صنایع دستی و دیگر تولیدات این حوزه علاوه بر تشکیل صنوف و برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی به منظور عرضه توانمندی‌ها سطح درآمد، رفاه و امنیت اجتماعی نیز افزایش می‌یابد.

دکتر حسین گروسی معاون پارلمانی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور نیز که در این نشست تخصصی حضور داشت بیان کرد: مناطق آزاد کشور را با شرایط موجود و تحریم های ظالمانه بر علیه کشورمان شده است باید به درستی مقایسه کرد عملکرد منطقه آزاد انزلی و رایزنی‌های مختلف در حوزه افزایش مراودات تجاری با کشورهای حوزه اوراسیا بیانگر این است که این منطقه پیشرفت چشمگیری داشته است.

منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی

وی در ادامه از همراهی بیش از پیش مجلس شورای اسلامی در توسعه و پیشبرد راهبرد های اقتصادی اشاره و افزود : با رایزنی های انجام شده و ارائه دقیق و عملکرد مناطق آزاد در حوزه اقتصادی، آموزشی، فرهنگی ،گردشگری و عمرانی در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون های تخصصی ، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز اشراف دقیق و کامل تری نسبت به ظرفیت های مناطق آزاد به دست آوردند و در این راستا تلاش خواهد شد تا با اجرای درست و صحیح قوانین مناطق آزاد موانع ایجاد شده رفع شود.

در ادامه این نشست اعضای هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، معاونین اقتصادی و سرمایه گذاری ، فرهنگی و گردشگری نیز گزارش عملکرد در حوزه فعالیت خود را ارائه دادند.

منطقه آزاد انزلی و تدوین برنامه‌های اجرایی

بیشتر بخوانید:
راهبرد منطقه آزاد انزلی ؛ تبدیل شدن به الگوی همه جانبه در تمامی زمینه ها