نظرات عجیب و غریب و متناقض استاندار اقتصاددان گلستان!
نظرات عجیب و غریب و متناقض استاندار اقتصاددان گلستان!
خزر: حق شناس ضرر چند هزار میلیاردی مردم و از بین رفتن سرمایه آنان را «تنفس در بورس» خوانده و آن را اجتناب ناپذیر دانست!

به گزارش خزرآنلاین، استاندار گلستان مدت هاست که با برچسب اقتصاددان، به مصاحبه با رسانه ها پرداخته و یادداشت های خود را برای انتشار در اختیار روزنامه های سراسری و رسانه های مکتوب و مجازی قرار می دهد. آن چه در ادامه می خوانید بخشی از نظرات اقتصادی حق شناس و اظهارنظرهای بعضا متناقض او در خصوص اقتصاد کشور است. 

حق شناس و حبابی که جای نگرانی نداشت!

حق شناس قبل از سقوط بورس و در گفتگو با اقتصاد۲۴، با اشاره به سرمایه گذاری مردم در بورس و با بیان اینکه نباید نگران حباب در بازار‌ها بود، می گوید: حباب بورس جای نگرانی ندارد. (اینجا را بخوانید)

وی مدتی بعد و پس از سقوط بورس که منجر به ضرر و زیان بسیاری از مردم عادی شد، در گفتگویی مدعی شد که بورس طی دو سال گذشته بیش از ۱۷ برابر رشد کرده و سقوط آن قابل پیش بینی بود!! (اینجا را بخوانید)

وی همچنین ضرر چند هزار میلیاردی مردم در بورس را  «تنفس بورس» خوانده بود!

بالاخره برجام تاثیری بر اقتصاد ایران داشت یا نداشت؟!

اظهارنظرهای حق شناس در خصوص برجام هم با تناقضات قابل تاملی روبرو است. وی قبل از تصدی بر استانداری گلستان و در زمان حضورش بر راس معاونت سازمان بنادر و دریانوردی، در دفاع از برجام گفته بود: گوشت ۱۰۰ هزار تومانی، رب گوجه ۱۸ هزار تومانی و گرانی دلار نتیجه مقابله با برجام بود!

با این حال، بعد از تصدی بر استانداری گلستان و شکست برجام به عنوان بزرگترین دستاورد دولت متبوعش، در اظهارنظری کاملا متفاوت مدعی شد که بود و نبود برجام فرقی برای اقتصاد ایران ندارد!

آقای اقتصاددان و پیش بینی دقیق قیمت دلار!

حق شناس همچنین در اظهارنظر دیگری با بیان اینکه ارزش واقعی دلار بین ۸ تا ۹ هزار تومان است، مدعی شد که پس از ۱۳ آبان ۹۷، نرخ دلار به کمتر از ۱۰ هزار تومان می رسد. این در حالی است که با نگاهی به آرشیو قیمت ها به راحتی می توان دریافت که دلار در واپسین روزهای سال ۹۷، با افزایشی تاریخی به بالاترین قیمت خود در آن مقطع، یعنی ۱۳ هزار تومان رسید. هرچند که امروز، دلار ۱۳ هزار تومانی آرزویی دست نیافتنی است! 

 

بیشتر بخوانید:
رحمان سیدزاده رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری کل استان گیلان شد

حق شناس: از مردم مالیات بیشتری بگیرد!

حق شناس پس از تصدی بر استانداری گلستان، نظرات فراوانی را برای جبران کسری بودجه دولت ارائه کرد. نظراتی که درون مایه برخی از آن ها دست درازی دولت به جیب مردم بوده است. یکی از نظرات حق شناس، پیشنهاد دریافت مالیات بیشتر از مردم بود! 

وی با بیان اینکه در کشور مالیات بر مجموع درآمد وجود ندارد و به همین دلیل با کمبود مالیات رو به رو هستیم، گفته بود: باید با وضع مالیات بر مجموع درآمد، درآمدهای مالیاتی دولت را افزایش داد! 

 

تغییر نظرات اقتصادی حق شناس؛ قبل و بعد از دریافت منصب استانداری!

در نگاهی به مصاحبه های حق شناس تا قبل از تصدی اش بر استانداری گلستان، می توان رگه هایی از اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت را دید. مثلا وی ۲۲ آذر ۹۷ در گفتگو با «سلام نو» با اشاره به تعلل دولت در کنترل درست قیمت ارز می گوید: دولت اگر به جا ورود می کرد یا به جا خروج می کرد، ما به قیمت بالای دلار که تا نزدیکی ۲۰ هزار تومان رفت، نمی رسیدیم. در آن مقطع بانک مرکزی بازار ارز را رها کرد و نوسانات حداکثری شد. (اینجا را ببینید)

وی همچنین در واکنش به آمار ارائه شده از سوی دولت مبنی بر رشد اقتصادی ۷٫۴ درصدی، گفته بود: رشد اقتصادی ۷٫۴ درصدی در زندگی روزمره مردم لمس نمی‌شود! مردم کاهش تورم را هم باور نمی‌کنند.

با این حال، حق شناس پس از دریافت منصب کرسی استانداری گلستان، نظرات فراوانی در تطهیر اقدامات اقتصادی دولت ارائه کرده است. 

وی در آخرین مورد، اظهارات عجیب روحانی در خصوص بالاتر بودن رشد اقتصادی ایران از آلمان را هم درست خوانده و مدعی شد: « این سخن آقای روحانی به لحاظ عدد صحت دارد و تردیدی نیست و حتی من بیش از این می‌گویم که در همین دوسه هفته گذشته نرخ بیکاری آمریکا هم دو رقمی شد و علاوه بر آلمان کشورهایی مانند اسپانیا و انگلیس هم رشد منفی اقتصادی را تجربه کرده‌اند که همه این‌ها متأثر از کرونا بوده است. در حقیقت نه فقط آلمان که کل کشورهای جهان به دلیل پیامدهای منفی اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده‌اند»

حق شناس همچنین در واکنش به اعتراض بسیاری از مردم نسبت به اقدام بانک ها در دریافت سودهای بالا از وام گیرندگان در این شرایط اقتصادی سخت، گفت: بانک ها، بنگاه اقتصادی هستند و دولت نمی‌تواند قواعد کار را به آن‌ها دیکته کند!

حق شناس چندی قبل هم در توجیه شرایط اقتصادی نابه سامان موجود در کشور، مدعی شده که همه ابزارهای کنترل اقتصاد در دست دولت نیست. وی در ادامه اظهاراتش به FATF اشاره کرده و گفته دولت اصرار بر تصویب آن داشت اما در نهایت پذیرفته نشد.

این اظهارات حق شناس در حالی مطرح شد که رییس کل بانک مرکزی دولت روحانی بارها بر عدم تاثیر FATF بر اقتصاد کشور تاکید کرده است. پنجم اسفند ۹۸ بود که همتی، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در شرایط تحریمی کنونی، مخالف پیوستن به FATF هستم، گفت: اصلا در حال حاضر کاملا تحریم هستیم و FATF تاثیری ندارد.

همتی همچنین ۲۲ بهمن ۹۸ با بیان اینکه بودن یا نبودن FATF تاثیری بر اقتصاد ما ندارد، گفت: چون واقعیت این است که بانک‌های مهم دنیا، اصلا با ما کار نمی‌کنند.

عجیب است که همتی به عنوان رییس بانک مرکزی دولت روحانی از بی اثر بودن پذیرفتن یا نپذیرفتن FATF بر اقتصاد ایران سخن می گوید اما حق شناس به عنوان استاندار گلستان، نپذیرفتن FATF را دستمایه ای برای تطهیر دولت در به وجود آمدن وضعیت اقتصادی فعلی قرار می دهد! 

 

بیشتر بخوانید:
تغییر ساعت رسمی کشور از فردا