نقش شهرداری در کاهش آسیب های اجتماعی
نقش شهرداری در کاهش آسیب های اجتماعی

در گذشته توقع مردم از نقش شهرداری ها فقط در خدمات شهری و طرح های عمرانی محدود شده بود اما امروز نگاهی فراتر از این امور در مردم ایجاد شده و مسائل فرهنگی وحقوق شهروندی هم در اولویت قرار دارد. اگر شهرداری در امور فرهنگی و آموزش شهروندان سرمایه ‌گذاری کند و در شهرها شاهد […]

در گذشته توقع مردم از نقش شهرداری ها فقط در خدمات شهری و طرح های عمرانی محدود شده بود اما امروز نگاهی فراتر از این امور در مردم ایجاد شده و مسائل فرهنگی وحقوق شهروندی هم در اولویت قرار دارد.

اگر شهرداری در امور فرهنگی و آموزش شهروندان سرمایه ‌گذاری کند و در شهرها شاهد نشاط و شادابی باشیم بسیاری از آسیب های اجتماعی و نیز پرونده های قضایی کاهش می یابد.

شهرداران نباید از مسائل فرهنگی غفلت کنند و انتظار میرود در کنار خدمات شهری و کار عمرانی به این امور مهم هم توجه داشته باشند تا با چالش و آسیب مواجه نشویم. آموزش یکی از مباحث مهمی است که نقش شهرداری ها در کشورهای پیشرفته بسیار روی آن سرمایه گذاری کرده اند

یکی از نکات مهم در رویکرد استراتژیک بحث آموزش اجتماعی است .نظام آموزش و پرورش سالهای سال در ذهن ما معدن کاوی کرده است تا قابلیت های اندک و ویژه ای را که خود به رسمیت می شناسد کشف و استخراج کند. باید مفاهیم ساختاری خود را بازنگری کنیم. این نظام تنها در پی محصولاتی ویژه بوده است که برای آینده نظام آموزشی – تربیتی کار آمد نیست

جوناس سلک  می گوید: (اگر حشرات از روی زمین محو شوند طی پنجاه سال نسل بشر منقرض می شود .اما اگر انسان منقرض شود،طی پنجاه سال تمامی گونه های حیات شکوفا می شوند.) این گفته سلک  اشاره ای تلویحی به اهمیت تربیت داشته باشد.

پس در بحث آموزش اجتماعی تربیت اجتماعی بسیار مهم تر خواهد بود تربیت اجتماعی به دلیل اهمیت آن در شکل گیری رفتارهای اجتماعی، همواره مورد توجه همه‌ی صاحب نظران تعلیم و تربیت و همچنین جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعی بوده است .شهرداری ها به دلیل مواجه

مستقیم با مردم مهم ترین نقش را در این بخش دارند. این آموزش همگانی اجتماعی در درجه اول باید در برخورد خود پرسنل شهرداری ها با مردم دیده شود.

افرادی که در نوک ارتباط بامردم هستند باید خود فرهنگ ارتباط با اقشار مختلف را داشته باشند آنها نماینده سازمان می باشند و باید در انتخاب آنها بسیار دقت کرد باید آنها دوره های های روان شناسی و ارتباطات  را سپری کنند چون یک برخورد آنها با یک شهروند مثل اتفاقاتی که گاه گاهی در خصوص برخورد فیزیکی با دستفروشان را شاهدیم باعث می شود عموم مردم نسبت به شهرداری ها بی اعتماد شوند و حتی آن را مقابل خود بدانند و این همان نقطه ای است که باعث میشود ارتباط بین شهرداری و جامعه قطع شود.وقتی این ارتباط قطع شود شهرداری نمیتواند به درستی آموزش و تربیت همگانی اجتماعی را انجام دهد.باید نگاهی کیفی به فعالیت های فرهنگی داشته باشیم نه کمی.

پرکردن و گزارش دادن برنامه های ریز ودرشت که کوچکترین تاثیری در فرهنگ سازی و آموزش شهروندان نداشته باشد جز هدر دادن سرمایه مادی جامعه سودی نخواهد داشت. شهرداری ها که نقش موثری طبق قانون در کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه دارند چقدر دراین بخش دراین چند سال موثر بوده اند؟

متاسفانه طبق آمار مرکز رصد وزارت کشور گیلان جز استانهایی است که در آسیب های اجتماعی از جمله خودکشی، نزاع و درگیری و اعتیاد جز استانهای اول محسوب می شود. این در حالیست که شهر رشت که مرکز استان است فاقد حتی یک فرهنگسرا می باشد. در حالی که بر اساس آمار جمعیت نیاز به بیش از ده فرهنگسرا درآن دیده می شود. که بخش مهمی از آنها باید در محلات آسیب پذیر دایر شود. انچه مسلم است یکی از روش های ارتقا سطح فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی اجراهای تئاتر محسوب میشود.

هنری که انگار مسولان شهرداری و شورای شهر با آن بیگانه هستند در حالیکه اولین پلاتوی تئاتر رشت در سازمان فرهنگی ورزشی رشت سالها پیش افتتاح و به همون دلیل نبود دغدغه امروز تبدیل به یک خرابه شده است.امید است کمیسیون فرهنگی شورای جدید شهر رشت در انتخاب مشاوران و مدیر سازمان فرهنگی ورزشی براساس تخصص و برنامه عمل نماید تا کمکی به کاهش آسیب های اجتماعی صورت گیرد که اگر دیر عمل شود شهر رشت با سرعت به سمت پرتگاه خواهد رفت.

محمد پورجعفری

کارشناس فرهنگی

بیشتر بخوانید:
آغاز فروش فروش فوق‌العاده ۷ محصول سایپا (+جدول و جزئیات)
  • نویسنده : محمد پورجعفری