هر دو و نیم دقیقه یک مرگ در ایران | رکورد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شکست
هر دو و نیم دقیقه یک مرگ در ایران | رکورد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شکست
خزر: هفته گذشته ۲۶۷۴۱۷ نفر در ایران به کرونا مبتلا شدند ۴۰۴۰ نفر در اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.

به گزارش خزرآنلاین،۴۰۴۰ زندگی بیماران کرونایی در هفته اخیر در اوج‌گیری سیاه پنجمین موج کرونا در ایران به نقطه پایان رسیدند.

در این هفت روز هم مانند ۹ هفته قبلی، روند صعودی موج پنجم پاندمی در ایران ادامه پیدا کرد و باز هم متاسفانه رکورد جان‌باختگان، مبتلایان و بستری‌های کرونا در کشور افزایش پیدا کرد. البته تنها خبر خوب اینکه سرعت وحشتناک شیوع کرونا در کشور کاهش یافته است.

۲۶۷۴۱۷؛ تعداد آن‌هایی که مبتلا شدند

اگرچه که باز هم اوضاع نسبت به قبل بدتر است و حتی تعداد مبتلایان برای اولین بار در ایران به ۵۰هزار نفر رسید و برای چندمین هفته پی‌درپی رکورد تعداد مبتلایان کرونا در کشور شکسته شد. به طور میانگین از تاریخ ۲۲ تا ۲۸ مرداد هر روز ۳۸۱۶۳ نفر در کشور به کروناویروس مبتلا شدند.

به زبانی دیگر در این هفته، هر ثانیه ۳ نفر به تعداد مبتلایان کروناویروس در کشور اضافه شد.

هر دو و نیم دقیقه یک مرگ در ایران/ رکورد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شکست

 اگر همه این ثانیه‌ها کنار هم گذاشته شوند، در مجموع در این مدت ۲۶۷۴۱۷ درگیر کووید-۱۹ شدند و برای چهارمین هفته پی‌درپی رکورد تعداد مبتلایان کروناویروس در کشور شکسته شد؛ متاسفانه ادامه روند افزایشی تعداد مبتلایان به معنای مرگ افراد بیشتر در هفته‌های بعدی است.

البته خوشبختانه نسبت به هفته گذشته تعداد مبتلایان تنها ۱.۸ درصد بیشتر شده است در حالی که در دو هفته گذشته تعداد مبتلایان ۱۳.۴۸ و ۱۴.۲۱ درصد افزایش پیدا کرده بود و حالا به طور ناگهانی این روند متوقف شده است.

همچنین در حالی که اوج‌گیری موج قبلی (چهارم پاندمی) در کشور تنها چهار هفته طول کشیده بود، پایان این روند در موج جدید ۱۰ هفته زمان برده و به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد.

                                                                                                                                                                                        هر دو و نیم دقیقه یک مرگ در ایران/ رکورد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شکست

 

بیشتر بخوانید:
تقدیر از مدیرعامل و کارکنان توزیع برق گیلان

هر دو و نیم دقیقه؛ یک مرگ

متاسفانه این روند طولانی و شدید موج پنجم به معنای مرگ افراد بیشتری هم هست؛ به طوری که هفته پیش رکورد تعداد جان‌باختگان روزانه پاندمی در کشور در روزهای ۲۴ و ۲۵ مرداد شکسته شد و در این روزها بالای ۶۰۰ زندگی در اثر ابتلا به کرونا پایان یافتند و به طور میانگین هم هر روز ۵۷۷ نفر بیمار کووید-۱۹ فوت کردند.

این یعنی هر ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه یک نفر در ایران بخاطر ابتلا به کروناویروس فوت کرده است.

هر دو و نیم دقیقه یک مرگ در ایران/ رکورد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شکست­

براین اساس در مجموع تمام دقایق هفت روز گذشته ۴۰۴۰ نفر از مبتلایان کرونا در کشور جان‌باختند و متاسفانه برای دومین هفته پی‌درپی رکورد تعداد فوتی‌های کرونا در ایران شکسته شد.

خبر بدتر این که خلاف آمار مبتلایان، روند کاهشی در نمودار جان‌باختگان تعداد فوتی‌ها دیده نمی‌شود و نسبت به هفته پیش تعداد فوتی‌ها ۱۱.۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

روند طولانی موج پنجم کرونا باعث شده است تا از ابتدای آن تاکنون ۱۴۲۵۲ زندگی به پایان برسند، در حالی که از ابتدا تا اوج موج چهارم کرونا ۹۲۰۹ نفر در ایران براثر ابتلا به کرونا فوت کرده بودند.

 

هر دو و نیم دقیقه یک مرگ در ایران/ رکورد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شکست

بستری ۳۳۳۲۳ نفر

روند درباره بستری‌های کرونایی در کشور هم به این شکل بود و در تاریخ ۲۶ و ۲۷ مرداد با بستری ۵۱۶۳ و ۵۳۸۰ نفر، رکورد تعداد بستری‌های کووید-۱۹ در کشور شکسته شد. به طور میانگین هم در این هفته هر روز ۴۷۶۰ نفر از مبتلایان کروناویروس در بیمارستان‌ها بستری شدند.

هر دو و نیم دقیقه یک مرگ در ایران/ رکورد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شکست

این یعنی در مجموع از ۲۲ تا ۲۸ مرداد ۳۳۳۲۳ نفر مبتلا به کووید-۱۹ بستری شدند و تعداد بستری‌ها نسبت به هفته پیش ۵.۴ درصد افزایش پیدا کرد. هفته پیش تعداد بستری‌ها ۱۷.۵ درصد بیشتر شد و این خوشبختانه به این معناست که روند سرعتی افزایش تعداد بستری‌ها در هفت روز اخیر متوقف شده است.

البته که این به معنای پایان اوج‌گیری موج پنجم نیست.

علیرضا رییسی، معاون وزیر بهداشت، در این رابطه گفته بود: «زمانی موج‌های اول تا پنجم را مشاهده می‌کنیم و موج پنجم بلندترین موجی بوده است که اتفاق افتاده است. انتهای این موج مشخص نیست کجا خواهد رفت و این موضوع جای نگرانی ما است و تحلیل ما این است که هنوز معلوم نیست به قله رسیده باشیم.»

هر دو و نیم دقیقه یک مرگ در ایران/ رکورد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شکست

ایران؛ تقریبا قرمز

یکی از نشانه‌های این موضوع هم افزایش شهرهای قرمز نسبت به هفته‌های قبلی است.

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت  ۳۵۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. در حالی که هفته پیش ۳۳۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۸۴ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۸ شهرستان در وضعیت زرد کرونا قرار داشتند.

علاوه بر شهرهای قرمز قبلی، از ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ شهرستان‌های زیر در وضعیت قرمز قرار گرفتند: اهر، بستان آباد (آذربایجان شرقی)، اشنویه، چالدران (آذربایجان غربی)، نائین (اصفهان)، بدره، چرداول (ایلام)، باخرز، مه ولات (خراسان رضوی)، جاجرم، راز و جرگلان (خراسان شمالی)، رامهرمز، شوشتر، هندیجان (خوزستان)، سرخه (سمنان)، زابل، قصرقند (سیستان و بلوچستان)، ارسنجان (فارس)، کمیجان (مرکزی)، ارزوئیه، راور، رودبار جنوب، ریگان، فاریاب، قلعه گنج (کرمان)، لنده، چرام (کهگیلویه و بویر احمد).