هیچ ممنوعیتی برای واردات واکسن نبود | دولت روحانی اهتمام کافی را نداشت
هیچ ممنوعیتی برای واردات واکسن نبود | دولت روحانی اهتمام کافی را نداشت
خزر: دشمنان جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه آمریکا تلاش کرد تا واردات ایران در حوزه‌های مختلف نظیر دارو و واکسن را مختل کنند.

به گزارش خزرآنلاین، سیدعلی آقازاده  درباره سیاه‌نمایی‌هایی که این روزها درباره واردات واکسن کرونا به گوش می‌رسد اظهار داشت: در راستای مواجهه جدی با ویروس کرونا جمهوری اسلامی ایران از ابتدا به دنبال تولید واکسن داخلی بود.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در این حوزه پیشرفت‌های خوبی را شاهد بودیم اما این میزان از تولید داخلی کافی نبود افزود: به‌دلایل مختلف اعم از شیوع گونه‌های جهش‌یافته کرونا و رشد فزاینده بیماری نتوانستیم تمام نیاز داخل را برطرف کنیم.

آقازاده با تأکید بر اینکه از همان ابتدا هیچ ممنوعیتی برای واردات واکسن از کشورهای دیگر وجود نداشت عنوان داشت: کشورهایی نظیر آمریکا و انگلیس از همان روز نخست اعلام کردند که واکسن کرونا را به جمهوری اسلامی ایران صادر نخواهند کرد.

رئیس کمیته دفاع کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: طبیعتاً ایران نیز نمی‌توانست با این وجود از آمریکا و انگلیس درخواست دریافت واکسن کرونا داشته باشد اما با سایر کشورها ارتباط داشتیم و واردات واکسن از سایر کشورها آزاد بود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه کرونا برای همه کشورها خطرآفرین بوده و کشورهای تولیدکننده ابتدا نیاز خود به واکسن را تأمین کردند گفت: ایران در عین حال با جدیت به‌دنبال واردات بود و در این حوزه واردات خوبی نیز انجام شد.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس با اشاره به اینکه اکنون نیز زمینه‌ واردات بیشتر واکسن کرونا در حال فراهم شدن است تا هر چه زودتر بتوانیم نیاز کشور به واکسن را تأمین کنیم افزود: عوامل مختلفی در میزان واردات واکسن کرونا به ایران نقش دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: از جمله این عوامل می‌توان به بروکراسی‌های موجود در گمرکات برای واردکنندگان و یا طمع برخی از واردکنندگان برای رسیدن به سود بیشتر اشاره داشت.

رئیس کمیته دفاع کمیسیون امنیت ملی مجلس تحریم‌ها را از دیگر موانع مؤثر در واردات واکسن و دارو خواند و افزود: دشمنان جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه آمریکا تلاش کرد تا واردات ایران در حوزه‌های مختلف نظیر دارو و واکسن را مختل کنند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه در حوزه واردات واکسن با تأخیرهایی مواجه بودیم گفت: پیگیری جدی برای واردات واکسن به دولت پیشین تأکید شد و دولت جدید نیز اهتمام دارد تا بتواند به موقع واکسن مورد نیاز کشور را تأمین کند.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متأسفانه دلایلی اعم از ناکارآمدی‌های موجود در دولت پیشین، عدم سازماندهی‌ها و برنامه‌ریزی‌های به موقع و جدی به برخی از مشکلات کشور نظیر تأخیر در واردات واکسن دامن زد.

بیشتر بخوانید:
بررسی طرح افزایش ظرفیت کارخانه کود آلی در سازمان شهرداری‌ها