واقعیت عجیبی که در کشمکش رسانه ای دو مسئول استانی آشکار شد!
واقعیت عجیبی که در کشمکش رسانه ای دو مسئول استانی آشکار شد!
خزر: بازخوانی اظهارات این دو مسئول و تاکید هر دوی آن ها بر قاچاق مرغ به استان های همجوار، راهگشای حل این معما است که چه بر سر مرغ های تولیدی گیلان می آید؟! 

به گزارش خزرآنلاین، امروز بود که رئیس سازمان صمت گیلان عمده‌ترین مشکل در کمبود مرغ گیلان را عدم تأمین مناسب برشمرد و گفت: متأسفانه جهاد کشاورزی میزان ۲۲۰ تن مرغ مصرفی در استان را به مراکز توزیع تحویل نداده و با کمبود ۶۰ تُنی در این خصوص مواجه هستیم. دلق پوش افزود: امروز که آمار تحویل مرغ از دیگر روزها بیشتر بوده تنها ۱۶۲ تن مرغ تحویل و با کمبود ۶۰ تنی در این خصوص مواجه هستیم.

مدتی پس از این اظهارات، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان گیلان مدعی شد که بر طبق آمار، کشتارگاههای استان هر شب ۴۵۰ الی ۵۰۰ تن لاشه مرغ دارند و اساسا نه تنها مرغ تولیدی در گیلان کم نیست، بلکه حتی مازاد آن به استان های دیگر صادر می شود! وی همچنین گفت که مرغ مورد نیاز استان بدون هیچ کاهشی تامین می شود. 

بازخوانی اظهارات این دو مسئول و تاکید هر دوی آن ها بر قاچاق مرغ به استان های همجوار، راهگشای حل این معما است که چه بر سر مرغ های تولیدی گیلان می آید؟! 

رییس سازمان صمت ادعا می کند که جهادکشاورزی از ابتدا سهمیه ۲۲۰ تُنی را به مراکز توزیع تحویل نداده است. از این اظهارات چنین برداشت می شود که قاچاقچیان پس از کشتار و قبل از تحویل مرغ به مراکز توزیع، سهم بزرگی از آن را تصرف و به صورت قاچاق به خارج از استان ارسال می کنند. 

در مقابل، معاون جهاد کشاورزی هم مدعی است که بیش از دو برابر مرغ مورد نیاز گیلان، در استان تولیده شده و میزان موردنیاز استان هم بدون هیچ گونه کاهش و مشکلی به بازار می رسد. این اظهارات هم بدین معنی است که قاچاقچیان پس از تحویل مرغ به مراکز توزیع و قبل از توزیع مویرگی در بین عموم یا در جریان آن، درصد بسیار بالایی از میزان مرغ اختصاص یافته را بلعیده و روانه استان های همجوار می کنند. 

از مقایسه این دو اظهارنظر مشخص می شود که هنوز بر سر شناسایی محل دقیق ورود قاچاقچیان به فرآیند تولید و توزیع مرغ در گیلان، اختلاف وجود دارد! این یعنی با گذشت چندین روز از آغاز بحران کمبود مرغ در گیلان، نه هنوز قاچاقچیان را می شناسیم و نه هنوز میدانیم مرغ ها دقیقا در کدام قسمت، از چرخه تولید و توزیع خارج می شوند!

البته باید به این موضوع هم توجه داشت که قاچاق مرغ آن هم در این حجم و اندازه (نزدیک به ۶۰ تُن) از طریق مراجعه به مغازه های خرده فروشی و خرید تعداد کم از هر مغازه امکان پذیر نیست و اگر ادعای معاون جهاد کشاورزی صحیح باشد و مرغ ها در چرخه توزیع، به دست قاچاقچیان بیفتند، می بایست این اتفاق قبل از توزیع مویرگی رخ دهد. 

در هر حال، در شرایط فعلی به نظر می رسد بهترین راه کنترل مبادی ورود و خروج استان و البته شناسایی احنکار کنندگان درون استانی است چرا که بعید است این حجم از قاچاق، توسط مسافرین عادی و با مخفی سازی در صندوق عقب خودروهای عبوری آن هم در این شرایط محدودیت کرونایی اتفاق بیفتد! از طرفی با تشدید نظارت ها بر مبادی رسمی ورود و خروج استان، امکان قاچاق مرغ از طریق وسایل نقلیه یخچال دار وجود ندارد و لذا ممکن است برخی افراد سودجو در درون استان دست به احتکار مرغ زده باشند. 

بیشتر بخوانید:
جزئیات نحوه نفوذ و جاسوسی «کایلی گیلبرت» + تصاویر