واکنش حوزه علمیه اهل سنت تالش به ادعاها در خصوص بسته شدن مسجد شیخ بلال فاروقی در اسالم
واکنش حوزه علمیه اهل سنت تالش به ادعاها در خصوص بسته شدن مسجد شیخ بلال فاروقی در اسالم
خزر: تعطیل کردن مسجد مذکور بنا به اقرار و اعتراف گردانندگان مسجد در روز جمعه توسط دست‌اندرکاران و مسئولین همان مسجد اتفاق افتاده و هیچ دستور و تصمیمی از حوزه علمیه و از طرف مسئولین نظام برای قفل کردن و بستن درب مسجد صادر نشده است.

به گزارش خزرآنلاین، ائمه جمعه و حوزه علمیه اهل سنت محمدیه تالش در خصوص بسته شدن مسجد شیخ بلال فاروقی در اسالم بیانیه‌ای صادر کردند.

متن این بیانیه شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انسان‌ها در مقابل عملکرد خود مسئول هستند، آنان اصلاح می‌شوند و به رشد تعالی می‌رسند، رشد و تعالی جامعه در گرو امنیت و آرامش به‌دست می‌آید، جامعه قانونمند از جامعه بدون قانون برتر و ارزشمندتر است و انسان قانون مدار و حق‌طلب از انسانی که برای خودش حق را تصور می‌کند بهتر و برتر است و هر انسانی که واقع بین باشد و به اقتضائات پیرامون خودش توجه داشته باشد و با در نظر گرفتن خدا با عدالت و انصاف حرکت کند، می‌تواند خدمت بی‌شائبه‌ای داشته باشد.

جامعه بشری همیشه ضروریات و ملزومات و مطالباتی داشته و دارد که مردم، حاکم و محکوم در آن جامعه اگر به آن توجه کنند، عدالت رفتاری و سلوک اخلاقی جاری و مستقر می‌گردد. معمولا انسان‌های کم تحمل و کم ظرفیت ضعف‌های کوچک را بزرگ و ارزش‌ها و دست آوردهای بزرگ را کوچک جلوه می‌دهند و در حل مسائل عادی تولید مشکل می‌کنند تا شاید به بهره‌ای برسند و چه بسا ناخواسته به سرانجام نا معلوم و نامطلوبی دچار می‌گردند. لذا لازم است چند نکته جهت روشنگری و مشخص شدن مشکلاتی که در رابطه با مسجد مرحوم شیخ بلال فاروقی در اسالم پیش آمده خدمت عموم برسانیم که شاید دوستان و کج اندیشان متوجه عملکرد خود شوند.

۱- تعطیل کردن مسجد مذکور بنا به اقرار و اعتراف گردانندگان مسجد در روز جمعه توسط دست‌اندرکاران و مسئولین همان مسجد اتفاق افتاده و هیچ دستور و تصمیمی از حوزه علمیه و از طرف مسئولین نظام برای قفل کردن و بستن درب مسجد صادر نشده است بلکه علما و دوستانی که متوجه توطئه دشمنان و عملکرد ناصواب برخی از دوستان بودند بسیار کوشش نمودند تا نماز جمعه توسط یک نفر از علما برگزار شود که متأسفانه به‌ خاطر سوء تفاهم و عدم همکاری نماز جمعه برگزار نشد. متعاقبا افرادی که مترصد فرصت بودند از این وضع پیش آمده سوء استفاده نمودند و فضای مسموم و غیر واقعی را در شبکه های بیگانه و مجازی ایجاد نمودند که بس جای تأمل دارد.

۲- با توجه به اینکه مسئولین شهرستان و استان چندین بار به ‌خاطر جلوگیری از مشکلات احتمالی با رویه تعامل و تسامح به دست‌اندرکاران مسجد تذکرات لازم را داده بودند و حل مسایل و مطالبات مقررا در مجرای قانونی مورد بررسی قرار می‌گرفت اما به علت سوء تفاهم و عدم توجه به راهکارها و رهنمودها موقتا امام مسجد با دستور مقامات مربوطه از امامت مسجد عزل گردید و به تبع آن بعضی از دوستان با احساسات و دشمنان با برنامه‌ریزی وارد تبلیغات فضای مجازی شده و با ارائه مطالب ناصحیح حق و ناحق را با هم آمیخته و خوراک تبلیغاتی برای عده‌ای کج فهم را فراهم نموده و خوشحالی دشمنان و نگرانی دوستان را فراهم نموده که این عملکرد واقع بینانه و آگاهانه و عقلانی که مبتنی بر حق باشد نبوده بلکه محکوم و مردود می‌باشد.

۳- برای حفظ ارزش‌های دینی و ایجاد آرامش بیشتر و نا امید ساختن دشمنان و نجات از سوء استفاده کنندگان موج سوار، نماز جمعه باید برگزار شود و باید در نظر داشته باشیم تحت هیچ شرایطی شرایع دینی و فریضه الهی نباید فدای مشکلات پیش‌آمده شود بنابر این از بزرگان و ریش سفیدان و جوانان و آحاد مردم شریف دعوت می‌کنیم به تبلیغات نادرست شبکه‌های بیگانه و مجازی توجه نکنند، قدر امنیت و آرامش جامعه خود را بدانیم و با تفاهم و پیگیری و همکاری مسئولین، وحدت و سلامت روانی و آرامش اجتماعی تالش متمدن را حفظ کرده و با فرهنگ اصیل دینی و عرفی خود در کنار همدیگر با اخوت و محبت پویاتر و ماندگارتر بمانیم.

بیشتر بخوانید:
معاون عملیات سپاه قدس گیلان منصوب شد