ورزاجنگ، کرونا هم سرش نمی‌شود!
ورزاجنگ، کرونا هم سرش نمی‌شود!
خزر: در گیلان شاخ گاوهای جنگی که به گیلکی «ورزا» نامیده می‌شوند را تراش داده، تیز می‌کنند و آنها را در زمین‌هایی که برای برگزاری ورزاجنگ در نظر گرفته شده به جنگ با یکدیگر وا می‌دارند.

به گزارش خزرآنلاین، یک فعال محیط زیست در راستای دستگیری ۶ نفر از عوامل برگزاری ورزاجنگ در خمام به اتهام برهم‌زدن نظم عمومی، عنوان کرد: در گیلان شاخ گاوهای جنگی که به گیلکی «ورزا» نامیده می‌شوند را تراش داده، تیز می‌کنند و آنها را در زمین‌هایی که برای برگزاری ورزاجنگ در نظر گرفته شده به جنگ با یکدیگر وا می‌دارند.

میلاد امیدی‌پور، افزود: جنگ این دو گاو نر که با جراحت‌های عمیق همراه است تا جایی پیش می‌رود که یکی‌از آنها در پی شدت آسیب‌های وارده از جانب حریف فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد. گاو شکست‌خورده در بسیاری از موراد باید دردهای شدیدی را که در پی آسیب‌ها و جراحت‌های وارده توسط شاخ گاو حریف به آنها دچار شده تا مدت‌ها تحمل کند. در برخی موارد هم این ‌آسیب‌ها آنقدر جدی است که صاحب گاو از نزدیک بودن زمان مرگ حیوان اطمینان حاصل کرده و به منظور جلوگیری از به هدر رفتن گوشت، پس‌از پایان جنگ، گاو مجروح را ذبح می‌کند.

به گفته‌ی وی، تعداد تماشاگران ورزا جنگ که برای مشاهده جنگ گاوها ورودی پرداخت می‌کنند در برخی موارد به بیش‌از هزار نفر هم می‌رسد. بعضی از آنها از جنگ‌هایی که میان گاوهای مشهور منطقه برگزار می‌شود فیلم‌برداری کرده و در قهوه‌خانه‌ها برای سرگرمی تماشا می‌کنند.

این‌خمامی فعال محیط زیست، یادآور شد: اغلب ورزا جنگ‌ها مانند جنگ انداختن سگ‌ها و خروس‌ها با شرط‌بندی‌های سنگین همراه هستند.‌ پس‌از پایان جنگ، آنها که روی گاو بازنده شرط بسته بودند با فحاشی و عصبانیت زمین جنگ را ترک کرده و صاحب گاو برنده موفقیتش را جشن می‌گیرد، که در برخی‌از موارد با شرب خمر و استعمال انواع مواد مخدر همراه است.

امیدی‌پور، ادامه داد: در روزهایی که ورزا جنگ برگزار می‌شود گاهی به علت ازدحام و ترافیک شدید خودروها و موتورها در روستای محل برگزاری جنگ و خیابان‌هایی که کشش این حجم از ترافیک را ندارند شاهد تصادف‌ خودروها و موتورها و حتی تصادف آنها با کودکان هستیم ؛ همچنین در این روزها خانم‌ها به علت ناامنی و ازدحام شدید به ندرت از خانه خارج می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه ورزا جنگ‌ها در بسیاری از موارد با درگیری‌های لفظی و زد و خوردهای شدید همراه است، گفت: ماموران نیروی انتظامی درحالی که مطلع شوند که یک ورزا جنگ با شرط‌بندی، شرب خمر و برهم خوردن نظم عمومی همراه است به منظور جلوگیری از تخلفات عازم محل برگزاری جنگ می‌شوند، که در بسیاری موارد در برابر ازدحام تماشاگران و صدها وسیله نقلیه کاری از دستشان بر نمی‌آید.

امیدی‌پور با بیان اینکه گیلان مهد ورزا جنگ است، خاطرنشان کرد: ورزا جنگ در اقصی نقاط استان گیلان و در برخی مناطق استان مازندران به ویژه چالوس برگزار می‌شود، اما تا به حال نشنیده‌ام که ورزا جنگ در نقاط دیگری از کشور برگزار شده باشد.

گفتنی‌است، ورزاجنگ یا گاوجنگ، اینگونه آغاز می‌شود که دو گاو که طنابی به دور گردن و شاخ‌هایشان بسته‌ شده را به میدان می‌آورند. بعد دو گاو را به هم نزدیک، شاخ در شاخ کرده و طناب آنها را باز می‌کنند، تا حیوانات با یکدیگر بجنگند. در طول جنگ، گاوداران نزدیک گاوشان هستند و این گاوها را که در برخی موارد تمایلی به جنگ ندارند با چماق‌های کلفت و ضخیم خود تحریک می‌کنند. ورزا جنگ آن قدر ادامه دارد تا اینکه یکی‌از گاوها فرار کند، بیفتد یا اینکه شدیداً مجروح یا کشته شود.

گاوجنگ هم مانند جنگ سگ‌ها و خروس‌ها تفریحی غیرانسانی، غیر اخلاقی و در بسیاری موارد غیر شرعی به حساب می‌آید که مصداق بارز حیوان‌آزاری است و خشونت و توحش را در جامعه ترویج می‌کند. تفریحی که معترضان بسیاری دارد و ظاهراً وقت آن رسیده که مسوولان ذیربط برای ریشه‌کن کردن آن برنامه‌ریزی کنند.

بیشتر بخوانید:
تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی گیلان و شرکت تولید نیروی برق لوشان امضا شد