وضعیت قرمز گیلان و حضور بی ضابطه مسافران
وضعیت قرمز گیلان و حضور بی ضابطه مسافران
خزر: معاون سیاسی استانداری گیلان روی آنتن تلویزیونی به جای آن که از مسافران بخواهد که به گیلان سفر نکنند می گوید «نمی توانیم جلوی مسافران را بگیریم و خودشان باید رعایت کنند».

چند روز قبل نوجوانی ۱۸ ساله ای را دیدم که همراه پدرش به بیمارستان مراجعه کرده بود و از تب ،اسهال پس از خوددرمانی یبوست، سردرد ، درد گردن و تهوع رنج می برد. این خانواده از اهالی همدان بودند که برای سفری تفریحی به گیلان آمده بودند. در طول ماه مرداد گذشته از مسافرینی با همین علایم و بیشتر حتی از خوزستان و بهبهان ( شهری در جنوب غربی خوزستان ) در بیمارستان شرح حال گرفته ام.حتی مسافری آمده بود که پنی سیلین تجویزی اش را در گیلان تزریق کند.یعنی فردی که مبتلا به یک بیماری عفونی تحت درمان سرپایی بوده در شهر خود بوده بجای استراحت در منزل و پیگیری مراحل درمانش ترجیح داده گیلان بیاید و از آب و هوای آن لذت ببرد.پس از این مقدمه کوتاه تجربی و بالین محور سوال من اینست اینهمه بی مبالاتی در باز ماندن مبادی خروجی و ورودی شهرستان رشت و استان گیلان تا کجا وکی ادامه خواهد داشت و چرا هیچ کنترلی برای مسافرینی که وارد گیلان می شوند آنهم از استان هایی که خود جز مناطق قرمز از جهت شیوع کرونا می باشند اعمال نمی گردد؟

وقتی گفته می شود ۳۰ درصد بیماران بستری در مراکز کرونایی گیلان مسافر هستند ( ریاست علوم‌پزشکی گیلان | خبرگزاری برنا | ۲۵ مرداد ۱۳۹۹) خب ! چرا مسئولین استان وشهرستان و ستاد مربوط به اپیدمی کرونا کاری برای اعمال محدودیت های لازم برای کنترل ورود و خروج مسافرین از گیلان نمی کند؟ و چرا باید مردم گیلان علی رغم گذراندن دوران سخت خودقرنطینه گی که موجب شد تا حدود زیادی شیوع ویروس کرونا در استان‌محدود شود دوباره شاهد بروز موج دوم کرونا و قرمز شدن وضعیت شهرستان های خود باشند، آنهم بخاطر عدم ضابطه در کنترل مبادی ورودی و خروجی استان.

اینکه وزارت بهداشت می گوید ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلایان به کرونا سابقه سفر به گیلان را داشته اند و بعد معاون سیاسی استانداری گیلان روی آنتن تلویزیونی به جای آن که از مسافران بخواهد که به گیلان سفر نکنند می گوید «نمی توانیم جلوی مسافران را بگیریم و خودشان باید رعایت کنند».( گیل خبر ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹ )این جای تامل و البته تاسف دارد. درباره اینگونه بی توجهی ها ما قبلا آسیب شدیدی را متحمل شده ایم وقتی علی رغم هشدارهای داده شده ، جام‌نامجو با حضور ورزشکاران و مربیان چینی برگزار شد و نتیجه آن فاجعه انسانی شد که ما همه شاهد آن بوده ایم.اینجاست که باید پرسید : چه کسی یا کسانی مسئول پیک بعدی کرونا در گیلان هستند؟ و چرا مسئولین وضعیت قرمز را نمی بینند؟

وقتی هیات های مذهبی و مراسم محرم با انواع محدودیت ها روبرو هستند ، وقتی نمایندگی ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت ، دستور تعطیلی نماز جمعه را می دهد اینکه چنین بی مبالاتی در قبال مبادی ورودی و خروجی شهرهای استان را شاهد باشیم‌ ابدا قابل فهم و گذشت نیست.برای من جای تاسف دارد که مرتبا درباره اعمال محدودیت ها بر مراسم های سنتی ماه محرم گفته می شود و البته سیر انواع تهمت ها و انتقادات بیراه و بجا در اینباره ادامه دارد ولی ذهن هایی که باید حساس باشند درباره خطرات بسیار مهم مسافرت ها به گیلان از هر گونه ابراز نظر درباره اعمال محدودیت ها در اینباره طفره می روند.

بیشتر بخوانید:
سیر افزایشی بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های گیلان
  • نویسنده : علی دادخواه