تاملی بر نظارت صدا و سیمای گیلان بر رسانه های صوت و تصویر فراگیر + تصاویر
تاملی بر نظارت صدا و سیمای گیلان بر رسانه های صوت و تصویر فراگیر + تصاویر
خزر: نکته قابل تامل دیگر اینست که نام تهیه کننده و کارگردان این رسانه در لیست غیررسمی نامزدهای انتخابات شورای شهر رشت که توسط بعضی پایگاه های خبری محلی منتشر شده، به چشم می خورد!

به گزارش خزرآنلاین، چند سالی است که سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی با نام «ساترا» با اهداف مختلفی از جمله ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر شکل گرفته و به اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه صوت و تصویر، مجوز فعالیت اعطا می کند. 

بر این اساس، تمام فعالین حوزه تولید و عرضه محتواهای متنوع صوتی و تصویری می بایست از این سازمان مجوز لازم را دریافت کنند. مجوزی که پس از طی روال اداری و استعلامات لازم، صادر گردیده و به فعالیت ها در این حوزه، جنبه قانونی و رسمی می بخشد. 

البته با توجه به وابستگی مرکز ساترا به سازمان صدا و سیما، به نظر می رسد مسئولان استانی صدا و سیما به نوعی نماینده ساترا در استان ها هم محسوب شده و می بایست از طریق مقابله با تولیدات غیرمجاز و بدون مجوز، به حمایت از رسانه های مجوزدار در حوزه صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی بپردازند. 

معرفی و تبیین جایگاه «ساترا» بهانه ای برای اشاره به تبلیغات محیطی رسانه ای با عنوان «رادیو رشت» در سطح شهر رشت است. رسانه ای که اگرچه عنوانش یادآور صدا و سیمای مرکز گیلان است اما وابستگی ای به این سازمان نداشته و نامش (در زمان نگارش این خبر) در پورتال ساترا و در بین رسانه های دارای مجوز هم به چشم نمی خورد.

این در حالی است که در سایت این رسانه، تولید و عرضه محتواهای صوتی و تصویری فراوانی به چشم می خورد که به نظر این رسانه را در زمره رسانه هایی قرار می دهد که می بایست از سامانه ساترا مجوز لازم را دریافت کند.

 

نکته قابل تامل دیگر اینکه نام تهیه کننده و کارگردان این رسانه که از قضا با فونتی بزرگ در برخی بنرهای تبلیغاتی خودنمایی می کند(تصویر زیر)، در لیست غیررسمی نامزدهای انتخابات شورای شهر رشت که توسط بعضی پایگاه های خبری محلی منتشر شده، به چشم می خورد.

 

 

گفتنی است بر طبق فرمایشات مقام معظم رهبری و بخشنامه ریاست محترم قوه قضاییه، مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و نظارت بر آن منحصراً بر عهده سازمان صداوسیماست و نمایندگی این سازمان در استان ها می بایست اهتمام ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

در پایان باید گفت تبلیغات محیطی رسانه «رادیو رشت» که نامش در بین رسانه های دارای مجوز در سامانه ساترا هم به چشم نمی خورد، نمونه واضحی است که نشان می دهد صدا و سیمای مرکز گیلان در نظارت بر تولیدات صوتی و تصویری در فضای مجازی در کجای داستان قرار گرفته است!