پایان حکومت کرونا و طرحی نو
پایان حکومت کرونا و طرحی نو
آنچه مسلم و عیان است ، این است که ویروس منحوس کرونا موجب شد تا بسیاری از عزیزان عزیزتر از جان ما اینک در بین ما نباشند و موجب تاثر و تاسف همگانی شد. داغ بزرگی بر جای گذاشت که هیچ وقت فراموش نخواهد شد. از این منظر، ویروس کرونا وحشتناک است و بسیار مخرب. ویروسی که دل های همه را داغدار کرد و مصیبتی عظمی بود برای بشریت. ضایعه ای که در تخیل هم جبران آن ناممکن خواهد بود.

 

به امید پایان حکومت کرونا. اما از منظر دیگر می بینیم که در این دوران، شاهد کاهش چشمگیر همایش ها، سمینارها، کنفرانس ها و بسیاری از افتتاحیه ها هستیم. افتتاحیه هایی که به صورت ویدئو کنفرانسی انجام می شود. افتتاحیه هایی که تا دیروز با جمعیت انبوهی از کارکنان ریز و درشت انجام می شد و هزار جور بار مالی با خود به همراه داشت؛ هزینه های ماموریت، حمل و نقل، پذیرایی و مهم تر از از همه آلودگی محیط زیست به علت استفاده بی رویه از وسایل نقلیه. آلودگی محیط زیستی که دغدغه همه است و بطور مستمر و دائم، با هزینه های هنگفت در حال فرهنگ سازی در این بخش هستیم تا محیطی عاری از هرگونه آلودگی را برای آیندگان به یادگار بگذاریم.

امروز باید طرحی نو انداخته شود. ویروس کرونا با شهامتی که داشت فریاد زد و گفت پادشاه فاقد هر گونه پوشش است. پس، اینک که فهمیده ایم که افتتاح پروژه ها با روش های دیروزی جز هدر رفت بیت المال ثمری دیگر ندارد، بر این روش غلط اصرار نورزیم و به خاطر داشته باشیم که فراهم نمودن ساختار مناسب و مطلوب همراه و متناسب با رشد جمعیت، امری طبیعی، متداول و مرسوم است و برگزاری افتتاحیه ها زمانی منطقی خواهد بود که کاری خارق العاده در سطح جهانی انجام داده باشیم.

مبحث دیگر، برگزاری همایش ها، سمینارها، کنفرانس ها، جلسات، کارگاه ها و … است. که به گواه بسیاری از کارشناسان هیچ گونه نتیجه مطلوبی به همراه ندارد. بسیاری از کارکنان از اقصی نقاط کشور در این دورهمی ها جمع می شوند و هزینه های سرسام آوری را به مانند افتتاحیه ها و حتی بیشتر از آن بر دوش ملت شریف ایران می گذارند. دورهمی هایی که بسیاری از شرکت کنندگان آن به گواه دوربین ها در خواب ناز به سر می برند. پس اینک که معایب بی شمار اینگونه همایش ها، سمینهارها!کنفرانس ها و … لو رفته است و به خوبی می دانیم که جز پایمال کردن بیت المال ثمری دیگر ندارد، بر اساس کتاب و سنت واجب است که آن را مذموم و مورد نکوهش قرار بدهیم. آری باید طرحی نو اندازیم و اصرار بر روش های نادرست دیروز، برگزاری افتتاحیه ها، همایش ها، حضور چندین و چند ساعته کارکنان در ادارات و … نداشته باشیم. کما اینکه اعراب جاهلیت هم می خواستند به روش نیاکان خود عمل کنند و همه به خوبی می دانیم که روش آنها نادرست بود.

پس دست در دست هم دهیم تا رویه های غلط دیروزی را محو و نابود کنیم. ما که داعیه حفظ محیط زیست و بیت المال را داریم، زیبنده نیست خود کمر همت به نابودی آنها ببندیم.

بیشتر بخوانید:
دستور عجیب سلیمانی به شرکت‌های بیمه/ پشت پرده نمایشگاه آنلاین صنعت بیمه با ارقام نجومی +اسناد
  • نویسنده : حسین امیدخواه