پای کرونای انگلیسی به گیلان باز شد!/ مرگ یک بانوی گیلانی بر اثر کرونای انگلیسی
پای کرونای انگلیسی به گیلان باز شد!/ مرگ یک بانوی گیلانی بر اثر کرونای انگلیسی
خزر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از ورود کرونای انگلیسی به گیلان خبر داد و گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی استان ۲۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خزرآنلاین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع کرونای انگلیسی اظهار داشت: اکنون در سالگرد یک سالگی کرونا قرار داریم و همه مردم و مسئولین در این یک سال دانشگاه علوم پزشکی گیلان را یاری کردند که از آن‌ها نهایت تقدیر و تشکر را داریم.

ارسلان سالاری خاطرنشان کرد: در طول این یک سال تعدادی از همکارانمان به خیل شهدا پیوستند که از خداوند منان برای آن‌ها طلب رحمت و مغفرت داریم.

وی افزود: از سال گذشته تا کنون ۳۲ هزار بیمار مبتلا به کرونا در کلیه بیمارستان‌های گیلان بستری شدند و بیش‌از ۱۰۰ هزار تست پی سی آر و ۴۰ هزار تست رپید در مراکز آزمایشگاهی انجام شد و ۴۹ هزار بیمار نیز به شکل سرپایی درمان شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان عنوان داشت: اکنون ۳۶۰ بیمار در بیمارستان‌های گیلان بستری هستند که ۷۴ نفر از آن‌ها در ICU بستری بوده و حال ۲۶ نفر از آن‌ها نیز وخیم است.

 سالاری با بیان اینکه در هر ماه بین ۵۰ الی ۷۰ نفر از هم استانی‌هایمان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند گفت: در طول یک سال از گذشت کرونا تاکنون هزار و ۷۵۰ نفر از مردم گیلان بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تصریح کرد: در حال حاضر شاهد چرخش ویروس کرونا در کشورهای همسایه ایران از جمله عراق، سوریه، ترکیه و سایر کشورها هستیم.

وی با بیان اینکه ۱۱ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در خوزستان مشاهده شده افزود: این ویروس منجر به مرگ یک کودک یک ساله و ۹ ساله در این استان شد و همچنین مواردی مثبت از نوع جهش یافته کرونا در قزوین، تهران و البرز نیز گزارش شده است.

 سالاری گفت: ۲ روز پیش در منجیل نمونه‌ای از ابتلا به کرونای انگلیسی در یک خانم ۷۱ ساله مشاهده شد داماد این خانواده که در البرز سکونت داشته و به کرونای انکلیسی مبتلا بود برای سرکشی از خانواده به منجیل آمده و پس از درگیر شدن خانم ۷۱ ساله به این ویروس هر دوی آن‌ها در یکی از بیمارستان‌های البرز بستری شدند.

وی با بیان اینکه متأسفانه خانم ۷۱ ساله مبتلا به کرونا از دنیا رفت ابراز داشت: اکنون ۱۲ نفر از اطرافیان این خانواده تست کرونا داده و ۴ اسفند نتیجه آزمایش آن‌ها مشخص می‌شود لذا این افراد اکنون در قرنطینه خانگی هستند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: این بیماری سنین پایین را بیشتر درگیر کرده و مرگ و میر آن نیز بیشتر است و اکنون نگرانی ما شیوع این بیماری در سراسر استان گیلان است.

وی افزود: حال حاضر ۱۵ تا ۲۰ درصد از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی استان گیلان که تحت نظارت بهداشت هستند کاهش یافته اما در بسیاری از اماکن نیز مانند بازار، حمل و نقل و مراسمات که در باغات و منازل انجام می‌شود درصد رعایت پروتکل‌ها کاهش یافته؛  اگر روند به همین گونه ادامه پیدا کند شاهد خیز چهارم کرونا در گیلان هستیم.

سالاری بیان کرد: ۷ هزار بسیجی و ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از کادر بهداشت و درمان در قالب تیم‌های حمایتی، نظارتی و مراقبی مردم استان گیلان را پایش کردند و از ۳۰۰ هزا نفر سالمند در گیلان با ۱۸۰ هزار نفر تماس گرفته شده و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیاز به مراقبت داشتند و ۶۲۵ نفر تیز قرنطینه شدند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان عنوان داشت: ان‌شاالله تا عید امسال نیز بتوانیم بقیه سامندان که نیاز به توجه ویژه از نظر مادی و بهداشتی دارند را تحت پوشش قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در خانواده ها افرادی را مأمور رعایت سلامت در خانواده می‌کنیم گفت: اکنون ۶۰۰ هزار سفیر سلامت در گیلان بیماری کرونا را رصد کرده و گزارش می‌دهند لذا در کل استان ۱۰۰ هزار مکان بازدید وجود داشته و تاکنون ۱۸۰ هزار بازدید صورت گرفته است.

سالاری تصریح کرد: ۳۵۰ بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی و کلینیک‌ها انجام شده عنوان داشت: کرونا سبب افزایش بار مراجعه بیماران شده اما ظرفیت‌ها افزایش پیدا نکرده است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: با مذاکرات انجام شده با نظام پزشکی گیلان ان‌شالله بتوانیم در ماه‌های آینده شاهد عدم تجمع در کلینیک‌ها و مطب‌ها باشیم.

وی بیان کرد: در سال گذشته گیلان ۱۰۶ جذب پرستار و رشته‌های پیراپزشکی را داشته و اخیراً نیز مجوز جذب ۵۳۴ نفر در حوزه بهداشتی و درمانی گرفته شد که ۱۶۳ نفر جذب پرستار و ۱۸۹ نفر به شکل آوای سلامت و شرکتی اختصاص یافت.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تصریح کرد: نتیجه آزمون این افراد اسفندماه مشخص شده و به ازای هر ماه خدمت در بیمارستان‌ها نیز ۲ امتیاز به این عزیزان تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:
پیگیری هفتگی مطالبات حوزه سلامت گیلان از سازمان برنامه‌وبودجه/ دکتر سالاری خواستار تأمین اعتبار برای چندین پروژه دیگر در گیلان شد