انتظار داریم با تخصیص اعتبارات ملی، بهره‌برداری از پروژه‌های حوزه سلامت گیلان شتاب گیرد
انتظار داریم با تخصیص اعتبارات ملی، بهره‌برداری از پروژه‌های حوزه سلامت گیلان شتاب گیرد
خزر: دکتر سالاری در نشست شورای اداری لاهیجان که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از مسوولان شهرستان لاهیجان برگزار شد، گفت: انتظار داریم با تخصیص اعتبارات ملی، بهره‌برداری از پروژه‌های حوزه سلامت گیلان شتاب گیرد .

 به گزارش خزرآنلاین، نشست شورای اداری شهرستان لاهیجان با حضور دکتر بهرام عین اللهی- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر ارسلان سالاری- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر رسول فرخی میکال-نماینده مردم شهرستان‌های لاهیجان وسیاهکل، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سلیمانی-امام‌جمعه شهرستان سیاهکل، فرهاد براتی-فرماندار لاهیجان و دیگر اعضای شورای اداری این شهرستان، در تالار همایش‌های دانشگاه آزاد اسلامی این شهر برگزار شد.

دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان  در این نشست با اشاره به جمعیت بالا در لاهیجان، اظهار کرد: این شهرستان علاوه بر شهرستان‌های مجاور به جمعیت غرب استان هم‌جوار نیز ارائه خدمات می‌کند و این موضوع با احتساب جمعیت شناور، چندین برابر است.

وی بابیان اینکه انواع خدمات تخصصی و فوق  تخصصی در بیمارستان لاهیجان ارائه می‌شود، افزود: این بیمارستان طی سال‌های اخیر به CT اسکن، دستگاه اکسیژن ساز و چندین دستگاه پیشرفته پزشکی مجهز شده و در تلاش هستیم تا دستگاه  MRI نیز برای این بیمارستان جذب کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به وضعیت زیرساخت‌های بهداشت و درمان در گیلان، گفت: باهمت همه‌جانبه، ۷۳ پروژه عام‌المنفعه سلامت در استان به بهره‌برداری رسیده و انتظار داریم تا با تخصیص اعتبارات ملی، بهره‌برداری از پروژه‌های حوزه سلامت گیلان شتاب گیرد.

دکتر سالاری با اشاره به بخشی از اقدامات انجام‌شده طی دو سال اخیر، گفت: در این استان، پروژه‌های مشترک با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) سپاه آغازشده است، همچنین راه اندازی  ۱۰ دستگاهCT اسکن ، خریداری دو خوابگاه دانشجویی ،  تأمین و توزیع هزار  قلم انواع تجهیزات پزشکی و ارایه صدها خدمات دیگر  به مردم  از جمله اقدامات در دو سال اخیر است  که همچنان نیز ادامه دارد.

فرهاد براتی- سرپرست فرمانداری لاهیجان نیز  با اشاره به  نیازهای حوزه سلامت شهرستان بیان کرد:، اصلاح نواقص ساختاری بیمارستان پیروز، طرح توسعه و گسترش فضای بیمارستان و افزودن رشته های پزشکی و پیراپزشکی به دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان را از وزیر بهداشت خواستار هستیم.

وی در این‌جلسه با بیان مشکلات شهرستان لاهیجان، تعیین‌تکلیف منطقه ویژه ی اقتصادی لاهیجان، لزوم تخصیص اعتبارات ملی برای اتمام‌مجمتع فرهنگی هنری لاهیجان ،تامین ارز موردنیاز برای نهادهای اصلی کشاورزی و دامی را خواستار شد.

دکتر رسول فرخی میکال، نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به تصمیم نابجای خارج کردن دو بیمارستان از چرخه درمان در گذشته، اظهار کرد: امیدواریم باهمت همه‌جانبه، بیمارستان‌های سیدالشهدا و ۲۲ آبان در کنار بیمارستان دکتر پیروز به چرخه درمان برگردند تا در قطب شرق گیلان، مشکل درمان حل شود.

وی در مورد پروژه پل غیر هم‌سطح لاهیجان، افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته، ۱۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافت، اما نیمی از این اعتبار به شهرستان اختصاص یافته است.

عضو کمیسیون شوراها و آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پتانسیل و ظرفیت‌های شهرستان لاهیجان، گفت: امیدواریم با توجه به توانمندی‌های نیروی انسانی و مواهب طبیعی و همچنین وجود تفرجگاه‌های طبیعی و تاریخی، توسعه در شهرستان رقم بخورد.

دکتر فرخی، تجهیز اراضی در لاهیجان را صفر اعلام کرد و گفت: امیدواریم دولت در سفر استانی به گیلان کمک شایانی به این حوزه کند.

 وی بابیان اینکه ۲۸ سال از قدمت فاضلاب لاهیجان می‌گذرد، گفت: شهرستانی با توانمندی بالا  همچون لاهیجان، مستحق وضعیت فاضلاب کنونی و همچنین پسماند نیست.

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی همچنین بر لزوم توجه به وضعیت جاده‌های روستایی، منطقه ویژه اقتصادی و همچنین توسعه زیرساخت‌های گردشگری در لاهیجان تأکید کرد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با گلایه از ساز و کارهای ناکارآمد در اوقاف، گفت: باید مشکلات موجود در حوزه اوقاف بخش رودبنه لاهیجان حل‌وفصل شود.

دکتر فرخی همچنین بر لزوم تأسیس رشته دندانپزشکی در دانشگاه آزاد لاهیجان تأکید کرد و گفت: برخی از تجهیزات دندانپزشکی در دانشگاه آزاد لاهیجان موجود است و قابلیت ایجاد دانشکده پزشکی در این شهرستان وجود دارد.

 وی در ادامه با تقدیر از عملکرد قابل‌تحسین دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی سال‌های اخیر، تصریح کرد: امیدواریم در استمرار خدمات حوزه سلامت از سوی دانشگاه، دانشکده دندانپزشکی نیز در دانشگاه آزاد لاهیجان راه‌اندازی شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سلیمانی، امام‌جمعه شهرستان لاهیجان، با اشاره به اوضاع نامساعد معیشت مردم اظهار کرد: معیشت و درآمد مردم در دین‌داری آن‌ها بسیار مهم است.

وی با اشاره به استقرار دولت جدید، افزود: تغییر شرایط کشور مستلزم تغییر در مسئولیت‌ها است و این مهم خود نیز مورد انتقاد رئیس‌جمهوری واقع‌شده و انتصابات افراد کارآمد همچنان در کشور کند است.

 امام‌جمعه لاهیجان با تأکید بر تغییر سریع متخصصان و افراد کارآمد در گیلان، تصریح کرد: با تحول و روی کار آمدن جوانان انقلابی می‌توان گیلان را نجات داد.

گفتنی است در این نشست، نمایندگان اقشار مردم ازجمله دانشجویان، مجمع عالی بسیج لاهیجان، کشاورزان، نیز در محضر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بیان دغدغه‌ها و  مطالبات پرداختند.