آیا آتش سوزی در آسانسور پل عابرپیاده رشت عمدی بود؟
آیا آتش سوزی در آسانسور پل عابرپیاده رشت عمدی بود؟
خزر: در این کشمکش میان رئیس شورا و برخی از بهره برداران پل های تبلیغاتی، به ناگهان آسانسور یکی از این پل های تبلیغاتی آتش می گیرد و خبر آن به صدر خبرهای حوادث محلی کوچ می کند.

به گزارش خزرآنلاین، تغییر کاربری برخی از پل های عابرپیاده رشت به تابلوهای تبلیغاتی، مدت هاست که مورد اعتراض مردم قرار گرفته است. به خصوص آنکه آسانسور این پل ها از کار افتاده و پله برقی هایشان هم دیگر با برق کار نمی کند! با این حال جنبه تبلیغاتی این پل ها به خوبی رعایت شده و تابلوهای تبلیغاتی نصب شده بر روی آن ها هر شب با ده ها پروژکتور روشن می شود. همین موضوع هم چنین به ذهن متبادر میکند که سازندگان این پل ها که قرار بوده در ازای دریافت امتیاز تبلیغات شهری، به ارائه خدمات به مردم بپردازنذ، عملا هدف اصلی که همان آسان نمودن استفاده عموم مردم از پل های عابرپیاده است را رها و صرفا به جنبه تبلیغاتی که از قضا درآمدزایی خوبی هم برایشان به ارمغان می آورد، می پردازند.

رئیس شورای شهر رشت اما چند وقتی است که با جدیتی در خور تحسین به این موضوع ورود کرده و حتی از شهردار رشت خواسته که به استناد قراردادی که شهرداری با بهره برداران این پل های تبلیغاتی دارد، آنان را مجبور به تعمیر این پل ها و ارائه خدمات به مردم نماید. این در حالی که برخی از بهره برداران این پل های تبلیغاتی، مدعی هستند که قطعات آسانسورها و پله برقی ها توسط سارقین به سرقت رفته و همین موضوع سبب شده که این سازه های فولادی نتوانند به مردم خدمات لازم را ارائه کنند. در مقابل اما رئیس شورا هم با اشاره به درآمدزایی این پل ها برای بهره بردارانش، از آن ها خواسته تا بخش کوچکی از این درآمد را صرف بکارگیری نگهبان برای محافظت شبانه از قطعات آسانسورها کنند وگرنه شهرداری در صورت تداوم روند فعلی، مانع از ادامه فعالیت این پل های عابرپیاده به عنوان تابلوهای تبلیغاتی خواهد شد.

در این کشمکش میان رئیس شورا و برخی از بهره برداران پل های تبلیغاتی، به ناگهان آسانسور یکی از این پل های تبلیغاتی آتش می گیرد و خبر آن به صدر خبرهای حوادث محلی کوچ می کند. بر اساس تصاویر و فیلم های منتشر شده، شعله های آتش از آسانسور پل هوایی پارک دانشجوی رشت زبانه کشیده و سرانجام با حضور پرتعداد آتش نشانان مهار می شود. همزمانی این آتش سوزی با تاکیدات رئیس شورا مبنی بر لزوم در مدار خدمت قرار گرفتن پل های عابرپیاده، به اندازه ای عجیب بوده که بهانه ای برای گفتگو با رئیس شورا و رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری رشت باشد.

در همین راستا، محمدحسین واثق کارگرنیا در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین می گوید: علت این آتش سوزی حضور برخی معتادها و روشن کردن آتش توسط آن ها برای استعمال مواد مخدر بوده است.

رئیس شورای شهر رشت با بیان اینکه منشا آتش سوزی همین حضور معتادان بوده، می افزاید: متاسفانه بی توجهی و سهل انگاری بهره برداران این پل های تبلیغاتی در نگهداری و بروز رسانی آن ها باعث شده این پل های خراب به جای استفاده توسط مردم به محلی برای تجمع معتادان تبدیل شود و مردم عادی هم نمی توانند از این پل ها استفاده کنند. 

وی می افزاید: ما یک ماه به شهردار فرصت داده ایم تا پیگیر حل این مشکل باشد. این قضیه مدت هاست برای ما و مردم مشکل آفرین شده و حالا همه اعضای شورا پیگیر رفع این مشکل هستند. 

رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری رشت هم در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین اظهارات تقریبا مشابهی را بر زبان رانده و می گوید: هیچ تعمدی در آتش سوزی نبوده بلکه آن جا به پاتوق معتادین در روزهای سرد تبدیل شده و بی احتیایطی معتادین در آتش افروزی سبب این آتش سوزی شده است. 

شهرام مومنی ادامه داد: در همان ابتدای کار، کارشناس ما بر سر صحنه حاضر بود و ما قبلا هم چندین بار گزارش داده بودیم که این مکان به محلی برای تجمع معتادین تبدیل شده و احتمال بروز آتش سوزی در آن بالاست اما متاسفانه کسی به درستی ترتیب اثر نداد. 

به نظر می رسد داستان پل هایی که روزگاری قرار بود در خدمت عبور عابران باشد و حالا به تابلوهای تبلیغاتی بزرگ و سودآور تبدیل شده، به آخرین صفحات خود رسیده است و بهره بردارانش می بایست به زودی بین تعمیر و نگهداری این پل ها یا خاموشی پروژکتورهایش یکی را انتخاب کنند.