برتری گیلان در پوشش حداکثری واکسیناسیون کرونا در کشور
برتری گیلان در پوشش حداکثری واکسیناسیون کرونا در کشور
خزر: رئیس و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان به همراه جمعی از مسئولان دانشگاه، به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه با آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان و امام‌جمعه رشت در بیت معظم له، دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خزرآنلاین، رئیس و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان به همراه جمعی از مسئولان دانشگاه، به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه با آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان و امام‌جمعه رشت در بیت معظم له، دیدار و گفت‌وگو کردند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان در این دیدار ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با اشاره به فرمایش مولای متقیان حضرت علی علیه‌السلام:«العلم سلطانٌ، من وجده صال به و من لم یجده صیل علیه» اظهار کرد: مفهوم این روایت، امروزه بیشتر احساس می‌شود و اکنون غرب با فراگیری علم و دانش توانسته است بر اکثر کشورها تسلط پیدا کند.

آیت‌الله رسول فلاحتی بر لزوم طرح ایده و پژوهش و حمایت از محققان جوان در جهت توسعه و پیشرفت تأکید کرد و افزود: امروزه ترغیب جوانان دانشجو به ایده پردازی و حمایت از آن‌ها یک نیاز ضروری است و این مهم باید در جوامع دانشگاهی و تحقیقاتی جدی گرفته شود.

وی با بیان اینکه جوان نخبه و محقق امروزه بیش از حمایت‌های مالی، نیازمند تشویق و تحسین است، گفت: خلاقیت و نوآوری بسیار مهم است و بعد از ورود دانشجو به عرصه تحقیق و پژوهش باید به‌درستی مورد تشویق قرار بگیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان حمایت از ایده و تولیدات فناورانه را از رویکردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و رهبری معظم انقلاب برشمرد و تصریح کرد: خوشبختانه گیلان در بسیاری از وجوهات ازجمله در پیوند اعضا ازجمله پیوند کبد در کشور جزو چهارمین استان مطرح کشور بوده است. در این راستا بدون شک حمایت از طرح‌های فناورانه و خلاقانه ضروری است.

فلاحتی با اشاره به توفیقات دانشگاه علوم پزشکی گیلان در عرصه‌های مختلف ازجمله در پوشش واکسیناسیون بیان کرد: خوشبختانه گیلان در تزریق واکسن کرونا بالاترین درصد پوشش را در کشور دارد و موجب غرور گیلانیان است.

وی بر ضرورت تقویت فضائل و کرامت انسانی در علم پزشکی تأکید کرد و گفت: امروزه به نظر می‌رسد فریضه اخلاق در عرصه پزشکی اندکی مورد بی‌مهری قرارگرفته، ازاین‌رو در این حوزه، تواضع، صبر و احترام متقابل از مهم‌ترین ضروریات است.

فلاحتی، افول اخلاق در علم پزشکی را یک تهدید دانست و افزود: بسیاری از بیماران در مواجهه با پزشک، با الطاف و آرامش وی تسکین می‌شوند و فرایند بهبودی آن‌ها تسریع می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان همچنین بر علاقه‌مند کردن دانشجو به آیین، مرزوبوم و مردم تأکید کرد و گفت: در کنار توجه به دستیابی علوم و همچنین ارتقای سلامت، باید علاقه‌مند ساختن دانشجویان به آیین، مرزوبوم و مردم‌داری نیز در اولویت‌ها قرار بگیرد.

تحقق منویات رهبری معظم انقلاب اسلامی از رویکردهای جدایی‌ناپذیر مسؤولان در حوزه سلامت است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان نیز در این دیدار در دیدار با تبریک اعیاد شعبانیه و تقدیر از نصایح دلسوزانه و حمایت‌های معنوی نماینده ولی‌فقیه در استان اظهار کرد: استان گیلان پیوسته از فرمایشات و دیدگاه جامع نماینده معظم ولی‌فقیه در گیلان در حوزه‌های مختلفی ازجمله صنعت، کشاورزی، محیط‌زیست و سلامت بهره‌مند شده و آیت‌الله فلاحتی در عین ساده زیستی، برای همه ما الگو است.

ارسلان سالاری با اشاره به بخشی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بحران کرونا افزود: کادر بهداشت و درمان استان در بحران کرونا حدود پنج میلیون واکسن تزریق کردند و در طول همین مدت بیش از ۹۰ هزار بیمار بستری  در بیمارستان‌ها تحت درمان قرار گرفتند.

وی با اشاره به اقدامات زیربنایی و روبنایی در گیلان در جهت ارتقای خدمات کمی و کیفی به مردم گفت: تمام تلاش مسئولان دانشگاه  در کنار حفظ و ارتقای سلامت مردم، توسعه زیرساخت‌های بهداشتی درمان و استقرار شتاب گونه تجهیزات پیشرفته پزشکی در مراکز بهداشتی و درمانی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر اینکه رویکرد دانشگاه در حوزه تحقیقات کاربردی کردن پژوهش و ایده‌های خلاقانه است، تصریح کرد: خوشبختانه  تلاش  دانشگاه در حوزه تحقیقات و پژوهش در جهت کاربردی کردن دانش و رفع کاستی‌های موجود است و موفقیت‌های عدیده‌ای نیز در این زمینه  به‌دست‌آمده است.

سالاری، تلاش و جدیت در تحقق منویات رهبری معظم انقلاب اسلامی را از رویکردهای جدایی‌ناپذیر مسؤولان در حوزه سلامت دانست و بیان کرد: امروزه در گام دوم انقلاب در ابتدای راه هستیم و دستیابی به علوم نوین و درخشش در این حوزه در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد.