چرا ۳۲۰ هزار کیلو گوشت وارداتی به سفره مردم نرسید و پودر شد؟
چرا ۳۲۰ هزار کیلو گوشت وارداتی به سفره مردم نرسید و پودر شد؟
خزر: پس از ماجرای واردات ذرت‌های آلوده، که در سال گذشته رسانه‌ای شد، حالا موضوع واردات ۳۲۰ هزار کیلوگرم گوشت از مغولستان که هفت سال است در گمرک سرخس دپو شده، به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شده است؛ گوشت‌هایی که گویا نام و نشانی از واردکننده آن در دست نیست و واردکننده نیز بعد از استفاده از مزایای ارز دولتی از خیر ترخیص آن گذشته است!

به گزارش خزرآنلاین، در آبان ماه سال ۹۸ امیر خجسته، نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تشریح جزئیات واردات ۵۰۰ هزار تن ذرت آلوده به کشور اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دقیقی که از سوی مردم، دلسوزان و گمرکات به فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اصل ۹۰ رسیده ۱۴۰ هزار ذرت آلوده به قارچ سمی آفلاتوکسین است.

وی با بیان این‌که باید زمانی که آن‌ها وارد کشور شد، مرجوع می‌شدند، اما این اقدام صورت نگرفت، ادامه داد: باید مسئولان پاسخگو باشند، چه کسی در این ۴ سال آن‌ها را مرجوع نکرده و در نزد خود نگه داشته است که با هر روز نگهداری سم آن‌ها بیشتر می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ با طرح این سوال که «چه دستان پشت پرده‌ای وجود دارد» گفت: مبدا ذرت‌های آلوده وارد شده برزیل است و با ۳۵ میلیون دلار ارز دولتی وارد شده اند. به نظر می‌رسد در این زمینه رانت وجود دارد که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.

حالا یک سال بعد از ماجرای واردات ذرت‌های آلوده به کشور، موضوع عدم ترخیص ۳۲۰ هزار کیلوگرم گوشت قرمز وارداتی در گمرک سرخس خراسان بعد از ۷ سال رسانه‌ای شده است؛ گوشت‌هایی که حتی دیگر نمی‌توان آن‌ها را به مصرف حیوانات باغ وحش هم رساند!

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک طی مصاحبه‌ای در ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۹ درباره ماجرای این گوشت‌های قرمز وارداتی گفت: در اسفندماه سال ۱۳۹۲، حدود ۳۲۰ تن گوشت قرمز از کشور مغولستان وارد منطقه ویژه سرخس می‌شود، ولی با توجه به دلایلی از جمله مشکل بانکی، در زمان مقرر ترخیص نشده است؛ بنابراین، در مرداد ماه سال بعد این محموله از سوی گمرک متروکه اعلام و اظهارنامه آن برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی سپرده می‌شود، این در حالی است که طبق قوانین گمرکی، در صورتی که کالا سه ماه بعد از اظهار به گمرک ترخیص نشود، گمرک می‌تواند آن را متروکه اعلام کند.

وی گفت: در ادامه صاحب کالا درخواست اعاده اظهارنامه متروکه را با توجه پیگیری‌ها برای رفع موانع ارائه می‌کند که به دنبال مکاتبه گمرک، سازمان اموال تملیکی آن را به گمرک عودت می‌دهد. اما بار دیگر مالک امکان ترخیص پیدا نمی‌کند که عمدتا به عدم تائید سازمان دامپزشکی برمی‌گردد، چون طبق اعلام این سازمان، حداقل عمر ماندگاری قابل قبول محموله در هنگام ترخیص و ورود به کشور شش ماه است که تاریخ مصرف بخشی از محموله در گذر زمان، گذشته و بخشی هم در حال انقضا بوده است.

معاون فنی گمرک افزود: باید محموله توسط مالک مرجوع می‌شد، ولی در مهلت مقرر نسبت به این موضوع اقدام نکرده و در نهایت گمرک دوباره اظهارنامه متروکه محموله ۳۲۰ تنی گوشت را به سازمان اموال تملیکی ارسال می‌کند تا کالا را جهت تعیین تکلیف تحویل بگیرد.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۳ تا مدتی پیش سازمان اموال تملیکی از تحویل محموله گوشت به دلایل ارائه شده از سوی آن سازمان، از گمرک خودداری کرده است، افزود: سرانجام پس از گذشت چند سال و با توجه به پیگیری دستگاه قضایی و صدور دستور قضایی، با نظارت سازمان دامپزشکی، کالا جهت مصرف ثانویه از چند روز پیش توسط سازمان اموال تملیکی در حال تحویل گرفتن از گمرک است.

محمد مرادقلی، مدیر جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان خراسان رضوی طی مصاحبه‌ای با رادیو گفت: مکاتبات زیادی با محیط زیست و جهاد انجام شد که شاید این گوشت‌ها شرایط مصرفی ثانویه‌ای از جمله مصرف برای باغ وحش داشته باشند، اما گفتند که این گوشت ها، چون مصرف انسانی ندارند برای آنجا هم غیرقابل مصرف است. وی افزود: حتی برای صادرات، واردکنندگان یکی دو کشور ورود پیدا کردند که نتوانستند مجوز‌های لازم را از کشور خودشان و ایران بگیرند.

نشانی هم از فرد واردکننده در دسترس نیست! / ارز دولتی واردکننده را منتفع کرد و وی از خیر ترخیص گوشت‌ها گذشت!

ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم حتی نشانی هم از فرد واردکننده گویا در دسترس نیست و این فرد به اذعان مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی در همان زمان واردات به هدف تجاریش رسیده است!

جواد اعلمی مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی طی مصاحبه‌ای در ۱۲ بهمن ماه سال جاری گفت: شخص واردکننده ۳۲۰ تن گوشت منجمد، گویا در همان زمان به هدف خود از تجارتش رسیده لذا از آنجا که دیگر انگیزه‌ای برای ترخیص کالا نداشته، هیچ گونه پیگیری انجام نمی‌دهد، به گونه ای که حتی اینک نیز نشانی از وی در دست نیست.

وی احتمال داد که این فرد ناشناخته از تسهیلات واردات گوشت و تفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد منتفع شده است و افزود: وی وقتی به سود مورد نظرش رسیده، گوشت‌های منجمد را در گمرک رها نمود و اقدامی برای ترخیص آن نکرد، بطوری که محموله وارداتی به مدت هفت سال در سردخانه گمرک مرزی سرخس رسوب می‌کند.

اعلمی ادامه داد: پس از نشست‌ها و پیگیری چند ساله دستگاه‌های ذیربط با همکاری اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی و دادگستری خراسان رضوی تصمیم گرفته شد، کل محموله گوشت منجمد که تاریخ مصرف آن نیز منقضی است، تبدیل به پودر گوشت برای استفاده در بخشی از زنجیره غذایی طیور شود.

چند نکته درباره ۳۲۰ هزار کیلوگرم گوشتی که هفت سال است تعیین تکلیف نشده!

همان گونه که ملاحظه می‌گردد، در این هفت سال مشکلاتی که بین گمرک و سازمان اموال تملیکی وجود داشته، باعث شده تا این ۳۲۰ هزار کیلوگرم گوشت بلاتکلیف بماند.

در این مدت این گوشت‌ها در سردخانه گمرک نگهداری می‌شدند؛ اما پرسش این است که هزینه برق این سردخانه را باید چه کسی پرداخت کند؟ مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی در این خصوص گفته است: مبلغ حاصل از فروش پودر گوشت مورد مصرف طیور، صرف جبران طلب گمرک سرخس بابت هزینه سال‌ها نگهداری آن و سردخانه خواهد شد. باز پرسش این است که اگر این پودر‌ها فروش نرفت تکلیف چیست؟ آیا فروش پودر این گوشت‌ها می‌تواند تمام هزینه‌ها را جبران کند؟

پرسش دوم این است که چرا نباید نشانی از فرد واردکننده باشد؟ چرا باید این فرد از مابه التفاوت ارز دولتی و آزاد منتفع شود و دیگر پیگیر ترخیص محموله خود نباشد؟ این رانت مگر نباید به جیب مردم و مورد مصرف مردم واقع می‌شد؟ چرا باید فرد واردکننده از آن منتفع شود؟ پودر کردن گوشت‌ها و فروش آن‌ها چه نفعی برای مردم خواهد داشت؟

پرسش سوم این است که بعد از ماجرای واردات ذرت‌های آلوده و گوشت‌های در گمرک مانده و خودرو‌های دپو شده در گمرک دیگر چه کالا‌هایی در گمرک وجود دارند که بلاتکلیف هستند؟ آیا برای واردات این کالا‌ها از بیت المال هزینه نشده است؟ چرا باید دود بی مسئولیتی یک عده مدیر به چشم مردم برود؟

پرسش چهارم این است که پس از گذشت یک سال از ماجرای ذرت‌های آلوده، تکلیف آن ذرت‌ها چه شد؟ ذرت‌هایی که به گفته مسئولین هر روز ماندن آن‌ها در گمرک، آن‌ها را آلوده‌تر از گذشته می‌کند.

بیشتر بخوانید:
آغاز رسمی فرصت ثبت‌نام در سامانه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گیلان+ جزئیات