چند نکته در خصوص بیمارستان بین المللی قائم!
چند نکته در خصوص بیمارستان بین المللی قائم!
خزر: مجوز اعتباربخشی ACI کانادا که رئیس بیمارستان قائم مدعی دریافت آن است، به هیچ عنوان مجوز رسمی برای استفاده از پیش لفظ «بین المللی» برای یک بیمارستان نخواهد بود.

به گزارش خزرآنلاین، بیمارستان قائم یا به قول بنیانگذارانش، بیمارستان بین المللی قائم، بیمارستانی است که در فروردین ۱۳۹۲ به بهره برداری رسیده و سال هاست که برخی از مسئولان و مدیرانش از آن به عنوان بیمارستان بین المللی قائم یاد می کنند. با این حال، این موضوع که استفاده از واژه «بین المللی» در عنوان این بیمارستان قانونی بوده یا خیر، سوالی است که در همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. 

این موضوع از دو منظر قابل بررسی است: 

۱ – وزارت بهداشت چند وقتی است که گواهینامه هایی تحت عنوان گواهینامه پذیرش بیماران بین الملل(IPD) به برخی بیمارستان های دولتی و خصوصی اعطا نموده است. در گیلان بخش هایی از بیمارستان های دولتی ولایت، پورسینا، رازی و حشمت موفق به دریافت این گواهینامه شده اند. همچنین بیمارستان های خصوصی پارس، قائم، آریا و گلسار هم گواهینامه پذیرش بیماران بین الملل را اخذ کرده اند. با این حال، تنها مسئولان بیمارستان قائم هستند که به کرات از واژه «بین المللی» برای معرفی مرکز درمانی خود استفاده می کنند. 

گفتنی است بیمارستان هایی که از سوی وزارت بهداشت موفق به اخذ گواهینامه پذیرش بیماران بین الملل شده اند، تنها مجاز به راه اندازی بخش بین المللی هستند نه اینکه نام یک بخش را به کل بیمارستان تعمیم دهند و به جای بیمارستانی که بخش بین المللی دارند، کل بیمارستان را «بین المللی» مورد خطاب قرار دهند! حتی در مجوزی که پیش تر از سوی وزارت بهداشت به این بیمارستان به عنوان مجوز پذیرش بیماران بین الملل، اعطا گردید هم از عنوان بیمارستان قائم(عج) به جای عنوان بیمارستان (بین المللی) قائم(عج) استفاده شد.

بیمارستان قائم 

بیشتر بخوانید:
بهره برداری از ۲۶ طرح گردشگری در گیلان

۲ – مسئولان بیمارستان قائم بارها بر این موضوع که این بیمارستان، تنها بیمارستان دارنده گواهینامه اعتباربخشی ببن الملی Aci کانادا در استان گیلان است، تاکید کرده اند. در سایت این بیمارستان هم تصویری از این گواهینامه بارگذاری شده که با کمی دقت می توان متوجه شد تاریخ اعتبار آن منقضی شده است!! (اینجا را ببینید)

گواهینامه ACI کانادا 

 

گفتنی است مجوز اعتباربخشی ACI کانادا که رئیس بیمارستان قائم مدعی دریافت آن است، به هیچ عنوان مجوز رسمی برای استفاده از پیش لفظ «بین المللی» برای یک بیمارستان نخواهد بود چنانچه بیمارستان های رضوی و بینا هم این گواهی را دریافت کرده اند اما در پورتال اطلاع رسانی خود هیچ استفاده ای از لفظ «بین المللی» نمی نمایند. قابل تامل آن که دکتر سعید هاشم زاده، رئیس بیمارستان رضوی در خصوص اینکه ACI چیست، می گوید: ACI یک سازمان غیر‌دولتی و غیر‌انتفاعی است که به ارزیابی خدمات مشاوره‌ای در سطح درمان می‌پردازد.

غیردولتی و غیرانتفاعی بودن این سازمان این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا امکان دریافت این مدرک در قبال پرداخت هزینه هایی تحت عناوین مختلف از جمله هزینه کارشناسی و … وجود خواهد داشت؟! جالب آن که سایت http://iranaci.com که به نوعی معرفی کننده خدمات ACI در ایران است، از برخی از بیمارستان هایی که این عنوان را دریافت کرده اند، به عنوان مشتری نام برده است و این خود نشاندهنده دریافت این مدرک در قبال پرداخت مبلغ مشخصی است.

 

 

بیشتر بخوانید:
بازدید استاندار گیلان از مناطق سیل زده تالش