چند نکته در خصوص جشنواره گیله دختر! + فیلم
چند نکته در خصوص جشنواره گیله دختر! + فیلم
خزر: باید از مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت پرسید فارغ از اهداف برگزاری این جشنواره، آیا نظارتی بر اهداف و برنامه های اجرا شده در آن هم صورت گرفته است؟ 

به گزارش خزرآنلاین، سوم تیرماه امسال بود که جشنواره ای با نام «گیله دختر» برگزار شد. جشنواره ای که بنا به اخبار منتشر شده از آن در فضای مجازی، توسط رسانه‌ی دیداری شنیداری رادیو رشت و با همکاری سازمان‌ها و ادارات دولتی و اجرایی برگزار و به تعدادی از دختران گیلان‌زمین که سرآمد رشته‌های ورزشی و هنری بودند جوایزی اهدا شد. حالا هم دبیر این جشنواره در اظهاراتی جدید عنوان کرده که گیله دختر ۱۴۰۰ در ابعاد و رشته‌های گسترده‌تری برگزار می‌گردد. در خصوص این جشنواره اما ابهاماتی وجود دارد: 

۱- ماهیت «رسانه دیداری-شنیداری رادیو رشت» دقیقا چیست؟ زیرمجموعه ای از صدا و سیماست یا صرفا یک رسانه تولید محتوا محسوب می شود؟ اگر یک رسانه خصوصی است، مجوز خود را از کدام نهاد ذی صلاح دریافت کرده است؟ اخیرا سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضاى مجازى (ساترا) عهده دار صدور مجوز به ارائه‌کنندگان خدمات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی شده است. آیا «رسانه دیداری – شنیداری رادیو رشت» مجوزی از ساترا دریافت کرده است یا خیر؟ 

۲- در خبرها آمده بود که این جشنواره با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت برگزار شده است. این همکاری حداقل در منظر افکار عمومی، به نوعی تایید محتوای این جشنواره محسوب خواهد شد. باید از مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت پرسید فارغ از اهداف برگزاری این جشنواره، آیا نظارتی بر نحوه پوشش بانوان حاضر در این نشست و برنامه های اجرا شده در آن صورت گرفته است؟ 

جشنواره گیل دختر

۳- پرواضح است که بودجه بیت المال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت می بایست صرف برگزاری جشنواره هایی شود که در راستای ترویج فرهنگ اسلامی و تبیین جایگاه والای حجاب و عفاف قدم بر می دارند و اگر غیر از این باشد، ممکن است شاهد بروز جشنواره هایی همانند مراسم انتخاب دختر شایسته ایران باشیم که در زمان طاغوت با رنگ و لعاب سکولاریسم و با هدف زیر سوال بردن ارزش های دینی برگزار می شد!

البته این بدان معنی نیست که جشنواره گیله دختر مترادف با جشنواره های پیش از انقلاب است اما در خصوص نحوه برگزاری این جشنواره به خصوص نوع پوشش بانوان و محتوای ارائه شده در آن، انتقاداتی وارد است. 

۴- مقام معظم رهبری در فرمایشات خود بارها بر لزوم هوشیاری متولیان فرهنگی کشور تاکید داشته و صراحتا تحریک هوس ها را یکی از راهکارهای دشمن در تهاجم فرهنگی دانستند. اشاره به گزیده ای از بیانات ایشان در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت (سی ام مرداد ۱۳۹۸) در این خصوص راهگشا بوده و می بایست نصب العین مدیران قرار گیرد. 

«در فرهنگ – این دوستانی که مرتبط با مسئله‌ی فرهنگ هستند جدّاً توجّه کنند – ما مواجه هستیم با یک حمله‌ی همه‌جانبه؛ یک جبهه‌ی عظیمی از لحاظ فرهنگی دارند به ما تهاجم میکنند؛ این هم در خلال حرفهایشان هست، البتّه ما میدانستیم این حرف را، امّا حالا دیگر خودشان هم صریحاً میگویند که غلبه‌ی بر جمهوری اسلامی و غلبه‌ی بر حاکمیّت اسلام، با جنگ نظامی و با تحریم اقتصادی موفّقیّت‌آمیز نیست، [بلکه] با کار فرهنگی و نفوذ فرهنگی موفّقیّت‌آمیز است؛ ذهنها را باید تغییر داد، روی مغزها باید کار کرد، هوسها را باید تحریک کرد؛ این را الان صریح میگویند.»

۵- در شرایطی که جشنواره هایی همچون جشنواره حضرت زینب (س) در سطح ملی و بین المللی و در ابعاد مختلف بصیرت، صبر، مقاومت و وفاداری برگزار می شود و یا جشنواره هایی همچون جشنواره دختران امروز یا جشنواره دختران ایران زمین همه ساله به مناسبت روز ملی دختر برگزار می شود، برگزاری جشنواره هایی همچون جشنواره گیله دختر، نوعی موازی کاری محسوب نخواهد شد؟ 

خزرآنلاین آمادگی انتشار جوابیه های احتمالی از اشخاص ذی نفع را دارد. 

بیشتر بخوانید:
اعضای هیئت نظارت بر انتخابات گیلان منصوب شدند