آبگذاری کانال چپ سنگر و قطع آب کانال راست سنگر
آبگذاری کانال چپ سنگر و قطع آب کانال راست سنگر
خزر: معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان از آبگذاری کانال چپ سنگر و قطع آب کانال راست سنگر از بیست و یکم تیر ماه خبر داد.

به گزارش خزرآنلاین، محمد جواد خانی پور با اعلام این خبر گفت: بر اساس تقویم زراعی و متناسب با نیاز آبی، آبگذاری کانال چپ سنگر( اراضی شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان ) از ۲۱ تیرماه به مدت ۸ روز  انجام خواهد شد.

وی افزود : پس از پایان ششمین مرحله آبگذاری کانال راست سنگر(اراضی شالیزار های مناطق شرقی گیلان) ، آب این کانال نیز از ۲۱ تیرماه به مدت ۵ روز قطع می شود.

در همین راستا، وحید خرمی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: سومین مرحله آبگذاری کانال چپ سد سنگر برای آبیاری شالیزار‌های مناطق مرکزی رشت و خمام از امروز (جمعه ۱۴ خرداد) به مدت ۸ روز آغاز و سپس ۴ روز قطع می‌شود.

او افزود: آب کانال راست سد سنگر برای آبیاری شالیزار‌های مناطق شرقی گیلان نیز پس از اتمام سومین مرحله آبگذاری از امروز به مدت ۴ روز قطع و پس از آن به مدت ۸ روز آبگذاری می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با تأکید بر ادامه نوبت بندی آب مورد نیاز شالیزار‌های گیلان اظهار داشت: شالیکاران کار کشاورزی را بر اساس تقویم آبگذاری کانال‌ها انجام دهند.

خرمی همچنین تصریح کرد: با توجه به فصل گرما، شهروندان برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارت جانی و مالی احتمالی، از نزدیک شدن به بستر و حریم رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری و تأسیسات آبی جدا خودداری کنند.

استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد که آب حدود ۱۷۲ هزار هکتار آن از سد سفیدرود تأمین می‌شود.

آب زراعی بقیه شالیزار‌های استان هم از آب بندان ها، رودخانه‌ها و چاه‌ها تأمین می‌شود.

بیشتر بخوانید:
ضرورت رعایت تقویم زراعی برای حل مشکل کم آبی شالیکاران