۹۰۰ هزار نفر در گیلان در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند | حتی یک خبر دروغ یا آمار غیرواقعی در زمان مسئولیتم منتشر نکردم
۹۰۰ هزار نفر در گیلان در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند | حتی یک خبر دروغ یا آمار غیرواقعی در زمان مسئولیتم منتشر نکردم
خزر: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تصریح کرد: متاسفانه طی یک سال اخیر حدود هزار و ۶۰۰ نفر در استان گیلان بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.

به گزارش خزرآنلاین، آبتین حیدرزاده ظهر امروز در نشست خبری مجازی با موضوع شیوع کرونا و آغاز واکسیناسیون و دریافت واکسن در گیلان با بیان اینکه استان گیلان دومین استان درگیر با کرونا بود و مردم با شرایط بسیار ناگواری روبه‌رو بودند اظهار کرد: پیک اول کرونا از نیمه اسفند سال گذشته در گیلان آغاز شد اما توانستیم با اقدامات خود تا فروردین ماه اوضاع را کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه بر خلاف سایر استان‌ها، به جز پیک اول، پیک واضح دیگری در گیلان نداشتیم بیان کرد: وضعیت کرونا بسیار شکننده است و باید همچنان رعایت دستورات بهداشتی را در اولویت خود قرار دهیم چرا که طبق اعلام ستاد کرونای کشور، کرونای انگلیسی در سراسر کشور پخش شده و در استان ما نیز ۲ نفر تاکنون مبتلا شده‌اند.

سخنگوی ستاد کرونا در گیلان با اشاره به عملکرد یکساله معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی استان خاطرنشان کرد: ۱۱۵ هزار نفر طی یک سال اخیر آزمایش پی سی آر شده و بیش از ۳۱ هزار نفر نیز در سراسر گیلان بستری شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تصریح کرد: متاسفانه طی یک سال اخیر حدود هزار و ۶۰۰ نفر در استان گیلان بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.

حیدرزاده خاطرنشان کرد: تاکنون حتی یک خبر دروغ یا آمار غیرواقعی در زمان مسئولیتم منتشر نکردم و هیچ آماری نیز تغییر نکرده است البته آمار مرگ و میر به دلیل آنکه مردم وحشت نکنند اعلام نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه، شهر درگیر به کرونا در گیلان وجود ندارد عنوان کرد: در حال حاضر کرونا به شکل خوشه‌های خانگی در گیلان وجود و خانواده‌ها درگیر هستند و باید تماس یافتگان با بیماران کرونایی را شناسایی و زنجیره انتقال ویروس را قطع کنیم.

سخنگوی ستاد کرونا در گیلان با بیان اینکه آغاز واکسیناسیون در استان گیلان از ۲۱ بهمن ماه آغاز شده و این کار نیز بر عهده معاونت درمان بهداشت و غذا و دارو علوم پزشکی گیلان است گفت: تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر وجود اختلال یا مشکل در این امر به دست ما نرسیده است.

حیدرزاده افزود: ۹۰۰ هزار نفر در گیلان در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند.

وی اظهار داشت: اولین فاز واکسیناسیون کرونا برای افرادی است که در سیستم بهداشت و درمان مشغول به کار هستند و با مبتلایان تماس دارند و ریسک بالاتری دارند.

حیدرزاده بیان کرد: اولین دوز واکسن کرونا بدون مشکل و طی ۳ روز به طور کامل به گروه هدف تزریق شد و هزار و ۴۲۵ دوز دیگر نیز دریافت شده که مشغول تزریق آن هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان سالمندان بالای ۶۵ سال، بیماران زمینه‌ای و افرادی که دارای ریز فاکتور برای ابتلا هستند را به ترتیب جزء گروه‌های دارای اولویت برای تزریق واکسن اعلام کرد و گفت: سال آینده تزریق واکسن برای افراد عادی داوطلب آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه تا این لحظه خبری دال بر اینکه جهش کرونا ویژه کشور ایران باشد اعلام نشده است تصریح کرد: البته قطعا جهش وجود دارد اما از نوع انگلیسی که منجر به تغییر رفتار ویروس شود گزارش نشده است.

بیشتر بخوانید:
مرگ تلخ دختر ۸ ساله بندرعباسی با کمک دوستش + جزییات