۵ وزیر در صف سوال و استیضاح هستند | چون بررسی بودجه بود، استیضاح انجام نشد
۵ وزیر در صف سوال و استیضاح هستند | چون بررسی بودجه بود، استیضاح انجام نشد
خزر: جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه می‌گوید: نمایندگان از وزیران علوم، جهاد کشاورزی، صمت، کار و اقتصادکه عملکرد پایینی داشته‌اند، سوالات زیادی دارند. اگر وزرا با همین روال پیش بروند، حتماً مجلس باید در سال جدید، برخورد جدی‌تر داشته باشد، یعنی باید مدام سوال و تذکر و در صورت ضرورت، استیضاح و تحقیق و تفحص را در برنامه قرار دهد.

به گزارش خزرآنلاین،جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت در مجلس یازدهم معتقد است شروع سال ۱۴۰۱ برای وزرای دولت سیزدهم بسیار تعیین‌کننده است و مشکلات حوزه کار مثل بیکاری و حقوق کارگران و… بسیار زیاد است و باید در سال ۱۴۰۱ به این مسائل اساسی پرداخته شود و حل این موارد تا حد زیادی متوجه وزارت کار است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توضیح می‌دهد شغل، تعریف مشخصی دارد و اگر فردی مثل وزیر، یک رقم مشخص را برای ایجاد یک شغل بگوید، می‌باید این موضوع را در واقعیت و به صورت مصداقی مشخص کند، در غیر اینصورت اگر مثلا وزیر کار گفته باشد که با یک میلیون می‌توان شغل ایجاد کرد که بسیار خنده‌دار است. ایجاد شغل در حوزه‌های مختلف، رقم‌های مختلف دارد و برای بیان عدد و رقم باید پس از بررسی‌های دقیق روی به اعلام آورد. اکنون می‌توان شغل‌های ارزان‌تری ایجاد کرد، ولی نه با یک یا پنج میلیون تومان. الان با ۲۰ یا ۳۰ میلیون تومان قرض‌الحسنه به سختی می‌توان یک شغل ایجاد کرد.

نماینده رشت در واکنش به اینکه گفته می‌شود در وزارتخانه‌ها افراد غیرمتخصص زیادی به کار گرفته شده‌اند، گفت: در مورد استخدام افراد غیرمتخصص در وزارت کار ترجیح می‌دهم در سال ۱۴۰۱ صحبت کنم. چون در پایان سال، بحث بودجه مهم‌ترین مسئله مجلس بود، دغدغه استیضاح وزرا مطرح نشد، از این‌رو باید ببینیم در یک ماه آینده وزرا چه عملکردی دارند تا جدی‌تر وارد بحث شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این پرسش که کدام وزیر دولت سیزدهم بیش از همه در خطر استیضاح است، گفت: به نظر من، اولین وزیری که باید استیضاح شود «وزیر علوم» است، زیرا اشکالات زیادی به او وارد است، مخصوصاً در حوزه انتصابات. حال سوال از وزرای جهاد کشاورزی، صمت، کار و وزیر اقتصاد هم زیاد شده و این افراد مدام دچار اشتباه شده‌اند.

کوچکی‌نژاد یادآور شد: نمایندگان از این وزیران که عملکرد پایینی داشته‌اند، سوالات زیادی دارند. اگر وزرا با همین روال پیش بروند، حتماً مجلس باید در سال جدید، برخورد جدی‌تر داشته باشد، یعنی باید مدام سوال و تذکر و در صورت ضرورت، استیضاح و تحقیق و تفحص را در برنامه قرار دهد. عملکرد دولت در مدیریت اقتصاد جامعه آن هم پیش از عید و دوران عید، بسیار مهم است و ما این موضوع را در بررسی عملکرد آن‌ها رصد خواهیم کرد.