۵ نکته درباره یک ویدیوی جنجالی!
۵ نکته درباره یک ویدیوی جنجالی!
خزر: انتشار ویدیویی از پبام نماینده رشت خطاب به ترامپ در سالگرد شهادت سردار سلیمانی، نام احمدی را به تیتر اول رسانه های داخلی و خارجی کوچ داد و با واکنش های متفاوتی همراه شد. واکنش هایی که از تایید رسانه های انقلابی و اصولگرا گرفته تا تکذیب و حتی تمسخر رسانه های فارسی زبان خارجی، گسترده و متفاوت بود. 

به گزارش خزرآنلاین، انتشار ویدیویی از پبام نماینده رشت خطاب به ترامپ در سالگرد شهادت سردار سلیمانی، نام احمدی را به تیتر اول رسانه های داخلی و خارجی کوچ داد و با واکنش های متفاوتی همراه شد. واکنش هایی که از تایید رسانه های انقلابی و اصولگرا گرفته تا تکذیب و حتی تمسخر رسانه های فارسی زبان خارجی، گسترده و متفاوت بود. 

حالا اما اندکی از آن تب و تاب کاسته شده و فرصتی به وجود آمده تا به نکاتی که ممکن است در این میان کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد، اشاره شود:

۱- معمولا مقامات دولتی کشور از صحبت به زبان انگلیسی گریزانند. از خاطره انگلیسی صحبت کردن عجیب احمدی نژاد هم که بگذریم، روحانی هم علیرغم تحصیل در کشوری انگلیسی زبان، به نظر چندان به این زبان مسلط نیست به نحوی که خودش مدعی است سال هاست که به زبان انگلیسی صحبت نکرده است! در چنین فضایی، انگلیسی صحبت کردن یک نماینده مجلس به خواست خودش و انتشار کلیپ آن در فضای مجازی، جسارتی مثال زدنی را می طلبد! 

۲- در رزومه نماینده رشت، تسلطش بر زبان انگلیسی به چشم می خورد. در سوابقش هم آمده که وی مدت طولانی دیپلمات و نمایندهٔ ویژهٔ جمهوری اسلامی ایران در آفریقا و آسیا بوده است. همچنین داور بین المللی وشو، عضو ارشد انجمن آموزش زبان انگلیسی ایران و عضویت در هیئت تحریریهٔ نشریهٔ بین‌المللی تحقیقات در آموزش زبان انگلیسی از دیگر سوابق مرتبط احمدی با زبان انگلیسی است. تمام این ها نشان می دهد اقدام احمدی برای صدور پیام به زبان انگلیسی مبتنی بر یک رزومه و سابقه قوی بوده نه ناشی از جو زدگی لحظه ای نظیر آن چه که در مصاحبه جواد خیابانی با سرمربی بولیوی رخ داد! 

۳- صدور پیام به زبان جامعه هدف، امری مرسوم در حوزه سیاست خارجی است. کمااینکه از رییس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا گرفته تا بسیاری از نمایندگان کنگره این کشور، پیام هایی را به زبان فارسی و خطاب به مردم ایران در توییتر خود منتشر کرده اند. پیام هایی که هدف شان مطمئنا تاثیر بیشتر بر مخاطب از طریق همزبانی با آن ها بوده است. با این اوصاف چرا ارسال پیامی به زبان انگلیسی توسط نماینده رشت، امری عجیب و غریب در حوزه سیاست بین الملل نیست اگرچه شاید برای مردم کشور ما تازگی داشته باشد. 

۴- بسیاری از رسانه های فارسی زبان خارج نشین، مدعی اند که نماینده رشت در پیام خود واژگان انگلیسی و فارسی را با هم درآمیخته است! این در حالی است که نگاهی به پیام ویدیوی منتشر شده نشان می دهد نماینده رشت پس از ادای کامل کلمات انگلیسی، نیم نگاهی هم به مخاطبان فارسی خود داشته و معادل برخی واژگان انگلیسی را به زبان فارسی هم بیان کرده است. به عبارت دیگر، واژگان فارسی جایگزین واژگان انگلیسی نشده اند بلکه پس از ادای کامل واژگان انگلیسی، معادل فارسی آن هم ذکر شده است. در نتیجه، به نظر می رسد علت اصلی تخطئه پیام نماینده رشت توسط رسانه های فارسی زبان خارجی، محتوای پیام و نارضایتی شان از تاکید و ترویج اصول انقلابی در آن باشد نه نوع ادای واژگان! واضح است که این رسانه ها با ایرادات بنی اسرائیلی خود، سعی دارند تا ارزش این اقدام نماینده رشت را در نزد افکار عمومی تنزل دهند. 

۵- Gambler Trump اصطلاحی بود که بارها در پیام ویدیویی نماینده رشت به گوش می رسید. این اصطلاح به معنی «ترامپ قمارباز» بوده و البته ابداع کننده اش هم نماینده رشت نیست. پیش تر هم بارها سردار سلیمانی در سخنرانی های خود این صفت را خطاب به رییس جمهور آمریکا به کار برده بود. جمله معروف «آقای ترامپ قمارباز! در آنجایی که فکر نمی‌کنی نزدیک شما هستیم» از زبان شهید سلیمانی و در همایش یادواره شهدای استان همدان ادا شد. نماینده رشت هم در پیام خود، معادل انگلیسی این اصطلاح را به کار برده که البته درست هم بوده است. 

در پایان بد نیست بدانیم نماینده رشت در ۱۶ سالگی به جبهه جنگ با عراقی‌های بعثی اعزام شد و در همان سال اسیر شده و ۴ سال بعد به ایران بازگردانده شد. وی پس از بازگشت به کشور، به تحصیل خود در رشته زبان انگلیسی ادامه داد. احمدی باتوجه به سابقه اسارت به زبان عربی نیز مسلط است. 

بیشتر بخوانید:
کودتا در تکواندوی گیلان!