CT اسکن بیمارستان رودبار به بهره‌برداری رسید
CT اسکن بیمارستان رودبار به بهره‌برداری رسید
خزر: دستگاه CT اسکن بیمارستان حضرت ولی‌عصر(عج) رودبار با ظرفیت 200 اسکن در نخستین روز از هفته دولت افتتاح و بهره‌برداری رسید.

به گزارش خزرآنلاین، صبح امروز هم‌زمان با نخستین روز از هفته گرامی داشت دولت، یک دستگاه CT اسکن ۱۶ اسلایس بااعتبار هشت میلیارد تومانی در بیمارستان ولی‌عصر (عج) شهر رودبار افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

این دستگاه در مساحت یک‌صد متری مستقرشده و علاوه بر هیئت‌امنای ارزی وزارت بهداشت، مجمع خیرین سلامت استان گیلان نیز در تأمین هزینه‌های آن مشارکت کرده است.

دستگاه CT اسکن رودبار، دارای قابلیت‌های ویژه ازجمله آنژیوگرافی پریفرال، سه‌بعدی سازی تصویر و اسکن تمام بدن است و اشعه ساطع‌شده در آن نسبت به محصولات مشابه به کمترین مقدار بوده به‌نحوی‌که برای کودکان نیز مناسب است. 

از دیگر قابلیت‌های ویژه دستگاه CT اسکن شهر رودبار، قابلیت این دستگاه برای ارائه خدمات به افراد با اوزان بالاتر است.

طی یک سال اخیر، در راستای سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر ارتقای زیرساخت‌های حوزه سلامت گیلان، شهرستان‌های آستارا، لاهیجان و رودبار به دستگاه CT اسکن مجهز و به بهره‌برداری رسیده و هم‌اکنون دستگاه‌های CT اسکن شهرستان رودسر و بیمارستان رازی رشت در دست اقدام به جهت افتتاح و راه‌اندازی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حاشیه بهره‌برداری از دستگاه CT اسکن بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) رودبار در جمع خبرنگاران با اشاره به عقب‌ماندگی‌های عدیده گیلان در بخش‌های مختلف ازجمله در حوزه درمان، اظهار کرد: شیوع انواع بیماری و کمبود زیرساخت‌های حوزه درمان موجب نارضایتی مردم شده به‌گونه‌ای که در برخی از بیمارستان‌ها مردم در کف بیمارستان می‌خوابند و این زیبنده ما نیست.

ارسلان سالاری با اشاره به اقدامات انجام‌شده دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی یک سال اخیر، افزود: یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی یک سال اخیر توسعه و تجهیز زیرساخت‌های حوزه سلامت به‌ویژه در بخش درمان است و در این مسیر نه‌تنها از ظرفیت استان بلکه از ظرفیت‌های ملی نیز استفاده شد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزایش زیرساخت‌های درمانی را در راستای افزایش رفاه اجتماعی دانست و گفت: وظیفه ما دولت‌مردان است تا هر قدمی که می‌توانیم برای افزایش رفاه اجتماعی مردم برداشته و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

سالاری با بیان اینکه گیلان از میانگین کشوری در برخورداری از زیرساختهای حوزه سلامت عقب هست، گفت: بیمارستان رودبار نیز نه تنها برای مردم رودبار نیست بلکه برای کل کشور است و باید خدمات سلامت به این شهرستان گسیل شود.

وی با بیان اینکه طی ۱۰ سال اخیر تنها دو CT اسکن در گیلان وارد شده، افزود: این در حالی است که طی یک سال اخیر چهار دستگاه CT اسکن وارد استان و راه اندازی شده و یک دستگاه دیگر در بیمارستان رازی در حال راه اندازی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اذعان به اینکه CT اسکن بیمارستان رودبار ۲۴ ساعته باید فعال شود، گفت: برای تامین نیرو و حبراندکاستی هاذمی توان از پزشکان بومی استفاده کرد تا مردم به صورت شبانه روزی از خدمات CT اسکن استفاده کنند.

سالاری همچنین از راه‌اندازی و نصب اکسیژن ساز در رودبار خبر داد و گفت: در جهت افزایش زیرساختهای درمانی در رودبار نباید از هیچ کمکی دریغ کرد و ما نیز در سطح ملی با همکاری نماینده شهرستان در مجلس مطالبات این شهرستان را پیگیری خواهیم کرد.

مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تقدیر از زحمات کادر سلامت اظهار کرد: این شهرستان نیازمند راه اندازی بخش اورژانس در منطقه خورگام شهر بره‌سر و همچنین تجمیع بیمارستانها سه گانه سطح شهرستان یا تخصصی کردن آنها به جهت ارایه خدمت مطلوب تر به مردم است.

پیش از افتتاح بخش CT اسکن بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) رودبار، بیماران این شهرستان ازجمله بیماران تروما مجبور به اعزام به مرکز استان و ارجاع به بخش خصوصی می‌شدند که این مسئله علاوه بر طی مسافت ۵۰ تا ۵۵ کیلومتری ملزم به پرداخت هزینه‌های گزاف نیز بود.

با افتتاح بخش CT اسکن بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) شهر رودبار، بیمارانی که در بیمارستان سلامت رسم آباد و ۳۱خرداد منجیل نیاز به این خدمت داشتند به‌جای اعزام به مرکز استان، خدمات مشابه را از بیمارستان مذکور دریافت خواهند کرد.

طبق گزارش‌های موجود، روزانه ۲۰ بیمار رودباری نیاز به دریافت خدمات CT اسکن داشتند و این آمار جدای از بیماران بیمارستان ۳۱ خرداد منجیل و سلامت رسم آباد است.