به گزارش خزرآنلاین، نشست مدیران و معاونین سازمان جهاد کشاورزی گیلان با مجمع نمایندگان استان  عصر امروز در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی گیلان برگزار شد.   سهمیه جذب استخدام در سازمان جهاد کشاورزی گیلان متناسب با نیاز استان در نظر گرفته شود قائم‌مقام وزیر و رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این نشست با بیان اینکه […]

به گزارش خزرآنلاین، نشست مدیران و معاونین سازمان جهاد کشاورزی گیلان با مجمع نمایندگان استان  عصر امروز در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی گیلان برگزار شد.

 

سهمیه جذب استخدام در سازمان جهاد کشاورزی گیلان متناسب با نیاز استان در نظر گرفته شود

قائم‌مقام وزیر و رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این نشست با بیان اینکه گیلان یک درصد از خاک کشاورزی کشور را داراست اظهار کرد: سه درصد تولیدات محصولات کشاورزی کشور در استان گیلان انجام می‌شود.

علی درجانی با اشاره به مازاد تولید گوشت سفید در گیلان افزود: گیلان حدود ۳۰ درصد مرغ پایتخت را تولید می‌کند.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در سازمان‌های زیرمجموعه جهاد کشاورزی گفت: ۱۶۷ هزار نفر از جهادی‌های سابق در سازمان جهاد کشاورزی بازنشسته شده‌اند درحالی‌که تعداد بهره‌برداران این بخش بسیار زیاد هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه سهم گیلان در جذب استخدام نسبت به استان‌های کشور ناچیز بوده خاطرنشان کرد: از هشت هزار استخدام در کشور سهم ما بسیار اندک و به میزان استان‌های کوچک کشور بوده است.

درجانی بر ضرورت گرفتن سهمیه استخدام در سازمان جهاد کشاورزی گیلان طی ابلاغ مجوز استخدام از سوی سازمان امور استخدامی تأکید کرد و گفت: با توجه به ظرفیتی که نمایندگان گیلانی در مجلس شورای اسلامی دارند انتظار می‌رود از ۲۰۰۰ نفر استخدام کشور سهم گیلان متناسب با نیاز آن لحاظ شود.

وی با اشاره به عملکرد سازمان جهاد کشاورزی گیلان در تصحیح اراضی گفت: گیلان در بین سه استان شمالی در تصحیح اراضی استان برتر است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به تأمین بذر کشاورزان تصریح کرد: توزیع بذر اصلاح‌شده، دومین سال است که در حال انجام است و امسال یک هزار و ۲۰۰ تن بذر گواهی‌شده جهت خزانه گیری کشاورزان گیلانی آماده‌شده است.

ضرورت افزایش سرمایه صندوق حمایت از چای و حمایت تقنینی برای چای‌کاری در حاشیه جنگل‌ها

رئیس سازمان چای کشور نیز در این نشست هم‌اندیشی با بیان اینکه ۸۰ درصد اقتصاد چای‌کاران در شهرستان‌های چای‌کار، وابسته به این محصول است اظهار کرد: با برنامه‌ریزی صحیح و هدفمند می‌توان ۵۰ درصد نیاز چای داخلی را تأمین کرد.

حبیب‌الله جهان ساز با بیان اینکه طی سال گذشته ۱۶ هزار تن چای صادر و ۶۲ هزار تن از آن وارد کرده‌ایم افزود: ۲۵ هزار تن ظرفیت تولید چای در داخل داریم و با توجه به وضعیت ارز، قاچاق چای نیز غیرممکن است.

وی با بیان اینکه بازار چای خارجی با توجه به میزان تولید، صادرات و واردات نباید بیش از ۳۰ هزار تومان باشد گفت: در حال حاضر حدود ۷۰ هزار تن چای خارجی در داخل کشور وجود دارد که باید با ساماندهی ارز وضعیت چای مجدداً به حالت قبلی خود برگردد.

رئیس سازمان چای کشور با تأکید بر ضرورت افزایش سرمایه صندوق حمایت از چای تصریح کرد: اگر سرمایه صندوق حمایت از چای را به ۵۴۰ میلیارد تومان که پیش‌بینی‌شده برساند وضعیت چای می‌تواند رونق مطلوبی به خود بگیرد.

جهان ساز با اشاره به نقش چای در گردشگری و کنترل سیلاب در منطقه گفت: نتایج ارزیابی‌ها و تجارب نشان می‌دهد که چای نقش به سزایی در سیلاب‌های اخیر داشته و لازم است مجلس و دولت با همکاری یکدیگر کشت و زراعت چای را در حاشیه جنگل‌های مخروبه را بدهند.

عدم تأمین منابع کافی برای پوشش خدمات بهداشتی

مدیرکل دامپزشکی استان گیلان نیز در این نشست با اشاره به وجود تنگناها در عرصه دامپزشکی اظهار کرد: عدم تأمین منابع برای پوشش خدمات بهداشتی یکی از ضعف‌ها در حوزه دامپزشکی است چون اعتبارات استانی در قالب اسناد هزینه یکی از تنگناهایی است که دامپزشکی با آن روبروست.

سهراب عاقبتی با اشاره به عدم قوانین کافی در مبارزه با بیماری‌ها و همچنین در نظر نگرفتن منابع کافی در حوزه سلامت افزود: با این‌که دامپزشکی در حوزه بهداشت بسیار فعال است و جلوی شیوع بسیاری از بیماری‌ها را می‌گیرد، متأسفانه اعتباری در حوزه سلامت به آن تعلق نگرفته و لازم است نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع اهتمام بیشتری داشته باشند.

اجرای طرح کاداستر در گیلان ضرورت دارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان نیز در این نشست هم‌اندیشی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه آبخیزداری اظهار کرد: بالغ‌بر ۲۰ میلیارد تومان در حوزه آبخیزداری گیلان طی سال گذشته هزینه شده است که نتیجه این اقدام ارزشمند کنترل سیلاب‌ها توی بارش‌های اخیر بوده است.

یوسف‌پور بر ضرورت اجرای طرح نقشه‌برداری کاداستر تأکید کرد و افزود: اگر کاداستر در گیلان اجرایی شود مشکل ما با قشر عظیمی از مردم حل می‌شود.

وی با اشاره به تعارض مستثنیات با اراضی ملی گفت: اجرای کاداستر در گیلان نیازمند ۵ تا ۶ میلیارد تومان اعتبار است.

مسکوت ماندن حق بیمه صیادان

مدیرکل شیلات استان گیلان نیز در این نشست هم‌اندیشی با بیان اینکه ۱۳۰ میلیون قطعه ماهیان گرمابی طی سال گذشته در آب‌های گیلان رهاشده اظهار کرد: گیلان در حوزه شیلات سال گذشته دو تن خاویار تولید و در کنار آن ۸۵۰۰ تن ماهیان استخوانی تولید داشته است.

درویشی بر ضرورت جذب نیروی انسانی در سطح اداره کل شیلات استان تأکید کرد و گفت: جذب نیرو در شیلات گیلان کاملاً صفر است و طی دو سال گذشته هیچ جذبی در این اداره کل صورت نگرفته است.

وی با تأکید بر این‌که قرار بود ۱۰ درصد از حق بیمه پره داران از محل هدفمندی یارانه‌ها پرداخت شود افزود: دو میلیارد تومان از حق بیمه صیادان در قالب طرح هدفمندی یارانه‌ها پرداخت شد اما بقیه ماه‌ها همچنان مسکوت باقی‌مانده است.

 

کمترین سهم کاداستر در کشور مربوط به گیلان است

جبار کوچکی نژاد عصر امروز در نخستین نشست مجمع نمایندگان گیلان با خانواده جهاد کشاورزی استان در سالن جلسات جهاد استان با تأکید بر ضرورت توجه به مقوله تحقیقات اظهار کرد: نباید تحقیقات در کشاورزی ازجمله برنج را به گوشه بدانیم.

وی با تأکید بر لزوم توجه و اجرای شهرک گلخانه‌ای در گیلان افزود: گرچه میزان زمین کشاورزی در گیلان محدود است اما شهرک گلخانه‌ای می‌تواند دست زمین‌خواران را کوتاه کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت اجرای کاداستر گفت: متأسفانه گیلان در زمینه کاداستر کمترین سهم در کل کشور را به خود اختصاص داده است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با انتقاد از گران تمام شدن هزینه تولید در کشور خاطرنشان کرد: اکنون ۳۰ سال از کاشت درخت در شفارود می‌گذرد اما مردم نمی‌توانند از آن برداشت کنند.

کوچکی نژاد با ابراز گلایه از سو مدیریت در بخش کشاورزی بیان کرد: در حال حاضر اداره کشور با کمتر از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بسته‌شده و یقیناً با این نوع مدیریت به بیش از هزاران میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم.

اسامی بدهکاران مشکوک الوصول بانکی اعلام شود

محمدصادق حسنی پیش از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی مجمع نمایندگان گیلان با مدیران اقتصادی و کمیسیون هماهنگی بانک‌ها در سالن اجتماعات بانک کشاورزی گیلان با اشاره به عدم آشنایی مردم با فعالیت سازمان امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: سیستم اقتصادی کشور ما به‌گونه‌ای است که مردم سازمان امور مالیاتی و اقتصادی را صرفاً به نام مالیات می‌شناسند درحالی‌که واقعیت این‌گونه نیست.

وی با بیان اینکه تمامی امور مربوط به اقتصاد کشور بر عهده سازمان مالیاتی و اقتصادی است افزود: دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، بیمه‌ها و سایر بخش‌های اقتصادی مأموریتی در سیستم خود دارند که تمامی هدفشان باید برای خدمت به مردم و پاسخگویی به مطالبات آن‌ها باشد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه وکلای ملت کانال رساندن مشکلات مردم به‌تمامی دستگاه‌ها هستند، گفت: وظیفه ما رساندن مشکلات مردم به گوش مدیران اقتصادی و خواستن راه‌حل برای حل مشکلات آن‌ها است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بانک‌ها باید نتیجه تسهیلات دهی خود مردم در سال ۹۷ را مشخص کنند، بیان کرد: باید نتیجه تسهیلات معوق و مشکوک الوصول بانک‌ها مشخص شود.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به شعار سال و تأکید بر اینکه باید رونقی در تولید ایجاد شود، تصریح کرد: بنگاه‌های زودبازده امسال با توجه به شرایط تحریمی و فشارهای اقتصادی می‌توانند رونقی در تولید ایجاد کنند و بانک‌ها باید برنامه‌های خود را در ایجاد هماهنگی و هدفمند کردن تسهیلات ارائه کنند.

حسنی یکی از اصلی‌ترین وظایف نمایندگان مجلس را نظارت بر حسن اجرای قانون و دستگاه‌های اجرایی برشمرد و تصریح کرد: برخی‌ها وام‌های میلیاردی از برخی بانک‌ها گرفته‌اند که در گزارش دهی بانک‌ها به‌عنوان مشکوک الوصول و معوق گزارش می‌شود درحالی‌که مستندات بیانگر حمایت‌های پشت پرده از وام‌گیرندگان است و ما از بانک‌ها می‌خواهیم تا نام آن‌ها را اعلام کنند.

مخالفت نماینده رودبار از تخصیص ارز دولتی برای واردات چای

منوچهر جمالی عصر امروز در نخستین نشست هم‌اندیشی مجمع نمایندگان گیلان با خانواده جهاد در سالن جلسات جهاد گیلان با تأکید بر توجه این سازمان به شیلات و آبزی‌پروری در رودبار اظهار کرد: در شهرستان رودبار سه سد بهره‌برداری رسیده وجود دارد که دو عدد آن قابلیت آبزی‌پروری دارند.

وی با اشاره به مغفول ماندن دامپزشکی در برخی مناطق رودبار افزود: به دلیل عدم وجود کشتارگاه در رودبار و فاصله دور مراکز کشتارگاهی، مردم مخفیانه و به‌دوراز عوامل بهداشتی اقدام به کشتار دام می‌کنند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با اعلام مخالفت خود از تخصیص ارز ۴۲۰۰ به چای گفت: نباید سوبسید دولت و یارانه مردم به چای اختصاص پیدا کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با انتقاد از تعدد چالش‌های مردمی با منابع طبیعی در رودبار خاطرنشان کرد: دولت و سازمان‌های موازی در جهاد کشاورزی در پرداختن به طرح هادی در روستاها باید نگاه توسعه‌ای داشته باشند.

جمالی با اشاره به اهمیت زیتون در سبد خانوارهای ایرانی و اقتصاد خانوار گفت: لازم است سازمان زیتون در گیلان تشکیل شود تا از این ظرفیت به‌خوبی استفاده شود.

وی با اشاره به عشایر توانمند در تولید گوشت قرمز رودبار افزود: رودبار عشایر قابل‌توجهی دارد که جهاد کشاورزی باید توجهی کافی به آن‌ها داشته باشد.

نماینده مردم رودبار در مجلس دهم با تأکید بر واردات چوب باپوست تصریح کرد: به دلیل ناقل بودن بیماری و فقدان قرنطینه موجود در استان چوب بدون پوست به استان وارد می‌شود که دراین‌بین کارخانه‌های MDF و شرکت‌های صنایع چوب را با مشکل مواجه می‌کند.

نقش مؤثر ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای در توسعه صادرات

محمود شکری عصر امروز در نخستین نشست مشورتی خانواده جهاد گیلان با مجمع نمایندگان استان در سالن جلسات جهاد کشاورزی گیلان اظهار کرد: عشایر در جهاد کشاورزی گیلان مغفول مانده درحالی‌که تولید گوشت قرمز با توجه به شرایط واردات از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به چالش‌های ایجادشده مردم در روستاهای طرح هادی با منابع طبیعی افزود: مطابق قانون، بنیاد مسکن باید اراضی منابع طبیعی در محدوده طرح هادی را تحویل بگیرد اما باگذشت هفت سال، مردم در روستاهای طرح هادی با مشکلاتی روبرو هستند.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و امسال در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزیت‌های مطلوب شرکت تولید چوب شفارود گفت: دستگاه‌های دولتی در مواجه با شرکت شفارود که کارخانه موفقی با تمام مشکلات موجود دارد کار می‌کنند که این شرکت را به فرار، فرامی‌خوانند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه کشاورزی، زراعت و باغبانی ممکن است و تحریم‌های آمریکایی تنها لابی ترامپ است خاطرنشان کرد: با چالش آفرینی اداری نه آمریکا بلکه خودمان را تحریم می‌کنیم.

شکری با تأکید بر ضرورت جدی گرفتن شهرک کشاورزی و گلخانه‌ای در گیلان تصریح کرد: اجرای این شهرک‌ها مطابق مصوبه‌ها از تسهیلات صفر درصدی برخوردارند و می‌توانند در توسعه صادرات به روسیه تأثیر مستقیم داشته باشد.

۷۰ درصد تسهیلات تولید به ساخت‌وسازها سوق داده می‌شوند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی افتخاری ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی مجمع نمایندگان گیلان با مدیران اقتصادی و کمیسیون هماهنگی بانک‌ها در سالن اجتماعات بانک کشاورزی گیلان با اشاره به انحراف مالی در پرداخت تسهیلات بانک‌ها اظهار کرد: از ۱۵ هزار میلیارد تومانی که به تولید اختصاص پیدا می‌کند ۷۰ درصد در ساخت ساز سوق داده می‌شوند که در اقتصاد مقاومتی هیچ نقشی ندارند.

وی با اشاره به برخی از تسهیلات پرداخت‌شده سفارشی بانک‌ها افزود: اسناد نشان می‌دهند برخی از بانک‌ها تسهیلات میلیاردی بدون ضامن به برخی از افراد داده‌اند درحالی‌که برخی از شرکت‌ها و تولیدکنندگان هستند که علیرغم دریافت یک میلیارد تومان تسهیلات و فعالیت در تولید، درگیر مسائل قضایی در پس معوقات مالی خود هستند.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بانک‌ها برای وصول مطالبات خود از مشتریان بیش از ۲۰ راه دارند تصریح کرد: متأسفانه علی‌رغم اینکه بانک‌ها تعداد راه‌های فراوانی برای وصول مطالبات مالی و پولی دارند اما تنها دو تا سه کار را انجام می‌دهند که یکی از آن‌ها شکایت از تولیدکنندگان و تعطیلی کارخانه‌ها است‌.

افتخاری پس از تأکید بر روشن کردن چراغ کارخانه‌ها توسط بانک‌ها و لزوم پاسخگویی آن‌ها گفت: نامه‌ای که به مدیران بانک‌ها به‌صورت موردی داده می‌شود نه به نماینده مجلس بلکه به احترام مردم به نامه‌ها پاسخ بدهید.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از بانک‌ها پا بر روی گلوی تولیدکنندگان می‌گذارند افزود: در حوزه انتخابیه فومن و شفت یک کارخانه با ۲۰ تا ۳۰ میلیارد معوقه بانکی در حال کار است اما کارخانه و شرکتی که تنها دو میلیارد تومان معوقه دارد در حال تعطیل شدن است.

وزارت جهادکشاورزی در اجرای وظایف خود موفق عمل نکرده است

محمدحسین قربانی عصر امروز در نخستین نشست هم اندیشی مجمع نمایندگان گیلان با خانواده‌ جهاد کشاورزی استان در رشت اظهار داشت: تولید و واردات به مجموعه وزارت جهادکشاورزی واگذار شد اما این وزارتخانه در اجرای وظایف خود در امور مربوطه موفق عمل نکرده است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با بیان اینکه محوریت توسعه گیلان، بخش کشاورزی است افزود: مجموعه جهاد کشاورزی در گیلان نتوانست در حوزه‌های مختلف موفق عمل کند، به طور مثال مازندران در بحث تجهیز مزارع بسیار موفق‌تر از ما عمل کرد و ما از برنامه‌های تعیین شده خود عقب‌تر هستیم.

وی با اشاره به اینکه بهترین راه حفظ زمین‌های زراعی تجهیز آنها است تصریح کرد: تجهیز مزارع باعث مقرون به صرفه شدن زراعت برای کشاورزان می‌شود و در این صورت آنان دیگر به تغییر کاربری اراضی خود فکر نمی‌کنند؛ تجهیز اراضی در استان نیازمند تلاش و همت همه مدیران و مسئولان استانی است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر هکتارها زمین که می‌توان در آن طیور پرورش داد در اختیار دولت است، در حالی‌که دولت توان بهره‌برداری از این زمین‌ها را ندارد و اگر این زمین‌ها به بخش خصوصی واگذار شود بسیار مفیدتر خواهد بود.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: سدهای شهرستان رودبار قابلیت توسعه آبزی‌پروری و سایر فعالیت‌ها را در استان گیلان دارند، از این رو وظیفه داریم که در جهت حمایت بیشتر از این حوزه گام برداریم.

منوچهر جمالی با بیان اینکه عدم دسترسی مردم به کشتارگاه‌ها باعث می‌شود که نکات بهداشتی به طور کامل رعایت نشود گفت: باید نظارت‌ها در این حوزه افزایش یابد، البته نمی‌توان با برخوردهای سلبی کاری از پیش برد بلکه باید با تعامل درست با دامداران این مشکل را حل کرد.

وی با اشاره به اینکه اجرای کامل طرح هادی باعث توسعه روستاها می‌شود تصریح کرد: با توجه به کاهش جمعیت در روستاها و مهاجرت جمعیت زیادی از روستاییان به سمت شهرها می‌توانیم با اجرای طرح‌هایی نظیر طرح هادی، باعث توسعه روستاها شویم و مشکلات روستاییان را حل کنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به زراعت چوب اهمیت داده شود خاطرنشان کرد: گسترش زراعت چوب در حل مشکلات مردم و توسعه اقتصاد استان موثر است، البته باید از واردات چوب نیز با در نظر گرفتن شرایطی حمایت کرد زیرا این کار نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: با توجه به شعار سال و ضرورت رونق تولید در کشور و به ویژه استان گیلان وظیفه داریم که بحث تجهیز اراضی را جدی بگیریم تا بتوانیم در پایان سال توسعه کشاورزی در ابعاد مختلف را شاهد باشیم.

ذبیح‌الله نیکفر با بیان اینکه اگر دولت نمی‌تواند وضعیت اقتصادی و اشتغال را بهبود بخشد، حداقل وضعیت موجود را حفظ کند خاطرنشان کرد: به طور مثال در بحث چای دولت باید با استخدام ناظران متخصص، قیمت چای را به نفع کشاورزان تغییر دهد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار تن برنج وارد کشور می‌شود تصریح کرد: این وضعیت اصلا به نفع کشاورزان کشور نیست و دولت موظف است که محدودیت‌هایی برای واردات برنج در نظر بگیرد تا از برنج داخلی حمایت شود و زحمات کشاورزان نیز هدر نرود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس با تأکید بر اینکه هدف از تجهیز اراضی آمادگی زمین برای کشت دوم است افزود: باید برای ترویج کشت دوم و همچنین افزایش سطح کشت اراضی اقدامات لازم صورت گیرد، زیرا این کار در نهایت به اقتصاد روستاییان کمک شایانی می‌کند.