به گزارش خزرآنلاین، سرانجام فرصت ثبت نام انتخابات آتی مجلس به پایان رسید و افراد زیادی ثبت نام خود را نهایی و عرم خود را برای حضور در انتخابات آتی جزم کردند. اگرچه باید منتظر ماند و دید از این تعداد، صلاحیت چند نفر توسط شورای محترم نگهبان احراز خواهد شد اما باید پذیرفت که […]

به گزارش خزرآنلاین، سرانجام فرصت ثبت نام انتخابات آتی مجلس به پایان رسید و افراد زیادی ثبت نام خود را نهایی و عرم خود را برای حضور در انتخابات آتی جزم کردند. اگرچه باید منتظر ماند و دید از این تعداد، صلاحیت چند نفر توسط شورای محترم نگهبان احراز خواهد شد اما باید پذیرفت که انتخابات برای آنهایی که سودای بهارستان را در سر می پرورانند، فرآیندی پرهزینه محسوب می شود چراکه علیرغم نفوذ گسترده فضای مجازی در بین مردم، همچنان هم برخی اعتقاد به شیوه سنتی تبلیغات یعنی همان چسباندن پوسترهای رنگارنگ بر در و دیوار شهر دارند. پوستر هایی که این روزها با توجه به نرخ بالای کاغذ و هزینه های چاپ بی تردید برای داوطلبان انتخابات مجلس گران تمام خواهد شد.

وسعت و بزرگی شهر رشت از یک سو و کثرت کاندیداها از سویی دیگر، تبلیغات را برای داوطلبان ورود به بهارستان به امری اجتناب ناپذیر تبدیل نموده تا آنجایی که آنها می بایست برای شناساندن خود و برنامه هایشان به مردم، مبالغ فراوانی را صرف هزینه تبلیغات، برپایی ستادهای تبلیغاتی و … کنند. به همین علت برخی از این داوطلبان به برقراری ارتباط با بعضی کانون های ثروت و قدرت روی خوش نشان داده و دقیقاً همین جاست که ممکن است پای پول های کثیف به انتخابات باز شود.

باید پذیرفت که برخی به اصطلاح اسپانسر، گرداگرد داوطلبانی که تصور می کنند در انتخابات شانس بیشتری برای موفقیت دارند، جمع شده و با تامین تمام هزینه های آنان، به امید روزی می نشینند که گزینه مورد حمایت شان وارد بهارستان شده و دِینی که به گردن دارد را ادا کند! این همان موضوعی است که اگرچه شورای محترم نگهبان بارها بر رصد دقیق آن تاکید کرده است اما ازدیاد کاندیداها و تعداد بالای حوزه های انتخاباتی، سبب شده تا همچنان صحبت از وجود و تقش آفرینی پول های کثیف انتخاباتی در انتخابات شوراها و مجلس در میان باشد.

طی روزهای اخیر هم شنیده هایی مبنی بر وابستگی برخی از داوطلبان به مراکز ثروت و قدرت شنیده شده است. در یک مورد قابل تامل یکی از سازندگان که چند سالی است وارد استان شده و تحت لوای فعالیت های عمرانی، عملاً به لابی با بسیاری از مدیران مشغول و چه بسا در به فساد کشاندن آنان هم نقش مهمی ایفا کند، به حمایت بی چون و چرا از یکی از کاندیداهای انتخابات مجلس دست زده تا آنجا که این کاندیدا برای ثبت نام در فرمانداری هم با اتوموبیلی که منقش به آرم همین شرکت انبوه سازی بوده، حاضر می شود!

در مورد جالب دیگر هم یک شرکت معروف که به بهانه تامینموارد اولیه، مقادیر بسیار زیادی ارز دولتی دریافت و آنرا بجای آنکه صرف تولید کند، در واردات و توزیع کالایی لوکس بکار بسته، حامی یکی از کاندیداهای معروف شده تا آنجا که تمامی هزینه های انتخاباتی این کاندیدا را به تنهایی تامین می نماید. این همان شرکتی است که پس از دریافت وام های کلان و طویل المدت از بانک ها توانسته چند فرصت شغلی را به قیمت تمام شده چندین برابری، مهیا و مدت هاست به همین بهانه به باجگیری و باج خواهی از مسئولان مشغول است. هر بار هم که بانک های وام دهنده اقساط عقب افتاده خود را طلب می کنند، مدیران این شرکت، مسئولان استانی را تهدید می کنند که شرکت زیان ده بوده و لذا شرکت را تعطیل و کارگران بیکار می شوند. اتفاقی که ممکن است به یک مساله حاد اجتماعی تبدیل شود. این در حالی است که فعالیت های این شرکت تنها برای ظاهرسازی و اختفای اقداماتی است که در پس پرده جریان دارد چرا که فعال بودن شرکت برای دریافت ارزهای مرجع و حفظ کارگران هم برای فشار به مسئولان در مواقع لازم، ضروری است! 

حالا هم به نظر میرسد که مسئولین این شرکت به خوبی دریافتند که حضور یک نماینده وام دار تا چه اندازه می تواند به این پولشویی غیر قانونی کمک کند و به همین خاطر به سراغ یکی از داوطلبان انتخابات آتی که دست رد به چنین خواسته هایی نمی زند، رفته و با تامین تمام هزینه های انتخاباتی وی قصد دارند تا او را به هرشکل ممکن وارد بهارستان نمایند! قابل تامل آن که داوطلب مورد حمایت این شرکت هم یکی از متمول ترین داوطلبان ثبت نامی برای انتخابات آتی می باشد و طی سال های اخیر از طریق همراهی با کانون های نامشروع ثروت و قدرت توانسته سرمایه بسیار زیادی را برای خود مهیا سازد تا آنجا که گفته می شود اکثریت سهام یکی از معروف ترین مراکز درمانی خصوصی کشور متعلق به این فرد است.

بی شک شورای محترم نگهبان مانع از حضور چنین افرادی در انتخابات حساس مجلس آنهم در شرایط مهم فعلی خواهد گردید چرا که این شورا به معنای واقعی کلمه از ارزش های نظام و انقلاب نگهبانی می کند و کما فی السابق مانع از آن خواهد شد که این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیافتد.