به گزارش خزرآنلاین، موضوع بکارگیری نمایندگان مجلس دهم که به دلایل مختلف نتوانسته اند مجوز حضور در مجلس یازدهم را به دست بیاورند، بحثی است که حواشی زیادی را ایجاد کرده است؛ از نامه نگاری دولت در خصوص بکارگیری این افراد در وزارتخانه ها گرفته تا تمایل جدی بسیاری از نمایندگان بازمانده از مجلس یازدهم برای […]

به گزارش خزرآنلاین، موضوع بکارگیری نمایندگان مجلس دهم که به دلایل مختلف نتوانسته اند مجوز حضور در مجلس یازدهم را به دست بیاورند، بحثی است که حواشی زیادی را ایجاد کرده است؛ از نامه نگاری دولت در خصوص بکارگیری این افراد در وزارتخانه ها گرفته تا تمایل جدی بسیاری از نمایندگان بازمانده از مجلس یازدهم برای رفتن به وزارتخانه های اقتصادی، صندوق ها و جاهایی که می توان عنوان «حیاط خلوت» را بر آن نهاد؛ از جمله این حواشی است.

معمولا نمایندگان مجلس پس از پایان دوره نمایندگی شان یا به محل های خدمت قبلی خود بر می گردند یا اینکه آماده حضور در ادوار بعدی می شوند، اما از قدیم الایام برخی از نمایندگان بواسطه راهیابی به مجلس توسعه ارتباط و لابی هایی که در زمان نمایندگی یافته اند؛ تلاش می کنند شرایط خود را نسبت به قبل بهبود بخشیده و علاوه بر ارتقاء جایگاه نسبت به گذشته از حیث درآمدی هم تحولی نسبت به قبل داشته باشند.

همین موضوعات است که نمایندگانی که خواهان ارتقاء و تحول نسبت به جایگاهی قبل از راهیابی به مجلس خود هستند، تلاش می کنند به وزارتخانه هایی نظیر نفت، وزارتخانه های اقتصادی و به ویژه نقاطی همچون تامین اجتماعی، شستا، صندوق های بازنشستگی و شرکت های اقتصادی تابعه آن ها بروند و به نوعی پای شان را به جاهایی که می توان عنوان «حیاط خلوت» بر آن ها نهاد، بگذارند.

نمایندگان مجلس دهم که نتوانستند خود را به کرسی های پارلمان در دوره یازدهم برسانند هم از این قاعده مستثنی نیستند و در یک ماهه اخیر خبرهای زیادی در خصوص اینکه این نمایندگان بازمانده از مجلس چه نقاطی را تارگت کرده اند تا بتوانند با ارتباطات و لابی های پشت پرده به آن حوزه وارد شوند، شنیده می شود.

البته دولت هم ازقرار معلوم بی میل نیست در سال پایانی عمر خود به برخی از این نمایندگان پست و مقامی در مجموعه های تحت نظارت خود بدهد؛ حتی شنیده شده است در برخی وزارتخانه ها نظیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعاون کار و رفاه اجتماعی و نفت کارگروه هایی برای استفاده از این نمایندگان و مکان یابی برای بهره گیری از آنها تشکیل شده است و حتی بعضی انتصاب ها هم انجام شده است.

این در حالی است که بر اساس اطلاعاتی که برخی نمایندگان مجلس یازدهم از آن پرده برداشته اند، طی نامه‌ای به امضای آقای سیمایی‌صراف دبیر هیات وزیران  که برای اعضای هیأت دولت هم ارسال شده است، به دستگاه‌های اجرایی تاکید شده تا ضمن تشکیل کارگروه هایی برای بکارگیری نمایندگان بازمانده از پارلمان مجلس دهم، آنها را به بهترین شکل ممکن در زیر مجموعه های خود بکار بگیرند.

البته آنطور که عنوان شده، در این نامه تاکید شده که در جریان بکارگیری نمایندگان مجلس دهم در مجموعه های تحت نظر دولت، جایگاه قوه مجریه و استقلال آن حفظ شود که دقیقا معلوم نیست منظور چیست؟ چراکه طبیعتا فشاری برای بکارگیری این نمایندگان حداقل از سوی مجلس دیگر وجود ندارد؛ هرآنچه هست، یا خدمات این نمایندگان به دولت در دوره نمایندگی است و یا احیانا فشارهای سیاسی؛ چون بعید است دولت با چنین ادبیاتی به فکر استفاده از ظرفیت نمایندگان متخصص بوده باشد.

به هر شکل این اقدام در گذشته هم انجام شده و در دولت فعلی هم در حال انجام است، اما به نظر می رسد که باید به نکاتی در این خصوص توجه شود. اول این است که برخی نمایندگان مجلس گذشته جرو چهره های بازنشسته هستند و طبیعتا بکارگیری این افراد هم خلاف قانون و هم اینکه نمی تواند منجر به اتفاق خاص و خارق العاده ای برای قوه مجربه باشد. پس در وهله اول طبیعتا باید از بکارگیری بازنشستگان قوه مقننه در دوره دهم اجتناب کرد.

نکته دوم این است که شوق خدمت در بین نمایندگان متاسفانه همانطور که پیشتر هم گفته شد برای وزارتخانه های اقتصادی، شرکت ها و صندوق های بازنشستگی است که حتما باید دولت در این خصوص مراقبت و مواظبت ویژه ای داشته باشد که مبادا نمایندگان در فرصت باقی مانده از دولت به فکر بهره گیری از مواهب اقتصادی چنین نقاطی باشند.

اگر آقایان و خانوم های نماینده ای که اسم شان برای رفتن به شرکت های اقتصادی و صندوق ها مطرح است و نام شان به امانت فعلا در اختیار ما باقی خواهد ماند، خیلی شوق خدمت دارند؛ طبیعتا می توانند این خدمت را در وزارتخانه هایی مثل آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و امور جوانان و چنین وزارتخانه هایی ارائه کرده و تجربیات خود را به این مجموعه های مهم و تاثیرگذار منتقل کنند.

اینکه شور و اشتیاق فراوانی برای نفتی شدن، صنعتی شدن و رفاهی شدن در بین برخی نمایندگان مجلس دهم وجود دارد؛ طبیعتا ابهاماتی را ایجاد می کند که مگر یک دوره نمایندگی آنچنان تخصصی برای این افراد ایجاد کرده است که می توانند جایگزین چهره های متخصص و خاک خورده این حوزه ها باشند و تجربیات گران بهای شان را فقط به این مجموعه های اقتصادی منتقل کنند؟! این نکته ای است که حتما دولت باید به آن توجه کند.

/تابناک