به گزارش خزرآنلاین، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک پنجم فوتی‎‌های روزانه کشور مربوط به بیماران کرونایی است و این زنگ خطری جدی و نگران کننده است. ایرج حریرچی روز سه شنبه در جلسه اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا در همدان بیان کرد: روزانه حدود یک هزار و ۵۰ نفر در کشور […]

به گزارش خزرآنلاین، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک پنجم فوتی‎‌های روزانه کشور مربوط به بیماران کرونایی است و این زنگ خطری جدی و نگران کننده است.

ایرج حریرچی روز سه شنبه در جلسه اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا در همدان بیان کرد: روزانه حدود یک هزار و ۵۰ نفر در کشور جان خود را از دست می‌دهند که بیش از ۲۰۰ تن از آن‌ها بیماران کرونایی هستند.

وی ادامه داد: هر چند بیشتر فوتی‌های ویروس کرونا را افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای تشکیل می‌دهند، اما در صورت نبود این ویروس این طیف از افراد تا چندین سال دیگر عمر می‌کردند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: امید به زندگی در کشور بالای ۷۰ سال است و کسی که به سن ۶۰ سال می‌رسد ۲۲ سال دیگر امید به زندگی دارد.

حریرچی درباره عوامل موثر در بروز کرونا گفت: یکی از عوامل ابتلا به کرونا مسافرت‌ها است که طبق بررسی‌های صورت گرفته ساکنان استان‌های قرمز کرونایی برای دوری از این بیماری بیشتر سفر می‌روند.

وی ادامه داد: این قبیل مسافرت‌ها به مثابه بمب ساعتی است چرا که این افراد بیشتر استان‌های سفید را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند.

حریرچی افزود: سلامت مردم در کنار معیشت بسیار با اهمیت است و براساس آمار‌های موجود حدود هشت درصد مبتلایان به کرونا در همدان ناشی از تماس‌ها و درگیری‌ها ناشی از بازگشایی مشاغل بوده است.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: همچنین ۴۱ درصد ناشی از دورهمی‌های خانوادگی و ۵۱ درصد مابقی نیز مربوط به خانواده‌هایی است که از بیرون بیماری را به داخل خانه راه داده اند.

حریرچی وضعیت کنونی دورهمی‌ها را یک زنگ خطر دانست و گفت: عروسی و مجالس دورهمی هیچگونه اثر اقتصادی ندارند، ولی بالاترین میزان ابتلا را به خود اختصاص دادند که موجب مواجهه خانگی و ورود ویروس به درون خانه می‌شود.

وی ادامه داد: حدود نیمی از مبتلایان به کرونا در همدان خانم‌های خانه دار هستند که به ۲ علت حضور در دورهمی یا از طریق سایر اعضای خانواده با این ویروس درگیر شدند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: ۴۴۶ نفر از کارکنان بهداشت و درمان استان همدان کرونایی شدند که سه درصد نیروی ۱۵ هزار نفری را درگیر کرده است.

حریرچی ادامه داد: باید حواسمان به مناسبت‌های خانگی و عروسی و ترحیم باشد همچنین تدبیری برای “واکنش سوگ” پیش بینی شود.

وی بیان کرد: در برخی از استان‌ها برای همدردی با خانواده متوفیان که نتوانستند مراسمی برگزار کنند تماس‌های تلفنی مکرر برقرار می‌شود یا این مراسم‌ها به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه باید مداخلات ویروس را محدود کرد افزود: برخی کشور‌ها در صورت مشاهده چند مورد مشکوک یا مبتلا به کرونا در یک منطقه اقدام به ایجاد محدودیت شدید و غربالگری همه افراد آن منطقه می‌کنند.

حریرچی افزود: هدف از سفر به همدان قدردانی از اقدام‌هایی که در این استان صورت گرفته و بررسی وضعیت آینده این استان است.

وی اضافه کرد: همدان جزو استان‌هایی است که با وجود شیوع این ویروس در روز‌های نخست، اما با کنترل مناسب در این استان شدت بیماری را مشاهده نکردیم.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: علت آن فرهنگ و رفتار اجتماعی مردم در رعایت فاصله اجتماعی، رعایت نکات بهداشتی توسط مردم، مدیریت خوب مقام‌های سیاسی، بهداشتی و درمانی و سایر مسوولان است.

وی گفت: مدیریت ۵۱ طغیان ویروس کرونا در همدان، استفاده از بخش کوچکی از تخت‌ها و نداشتن کمبود در زمینه تخت‌های بیمارستانی، نشانه مدیریت خوب مسوولان این استان است.

حریرچی افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته ویروس کرونا از پیچیدگی و هوش بالایی برخوردار است و نگرانی ما استان‌هایی است که موفق عمل کردند چراکه ابتلا کم بود و یک اشتباه باعث افزایش بالای شمار مبتلایان می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر استان همدان بتواند مقاومت پنج ماهه را ادامه داده و به دسترسی به واکسن ویروس کرونا متصل کند یک شاهکار بزرگ است.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در این جنگ فرسایشی از مسوولان مبارزه با ویروس کرونا انتظار می‌رود اجازه ندهند مردم خسته بشوند.

وی ادامه داد: فوت نماینده بهار و کبودراهنگ در خانه ملت نشان از این است که کرونا به راحتی می‌تواند جان افراد را بگیرد چرا که تعداد زیادی از مقامات سیاسی، مذهبی و علمی به این ویروس مبتلا شدند.

بر اساس اعلام سیما سادات‌لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۵۹ هزار و ۶۵۲ نفر تا ۲۳ تیر ۹۹ در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۲۰۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۳ هزار و ۳۲ نفر رسیده است.

/ایرنا