به گزارش خزرآنلاین، از پنج شنبه شب شهرستان بهبهبان مهمترین شهری در ایران بود که اخبار آن برای مردم اهمیت پیدا کرد؛ چه اینکه شهروندان معترض بهبهانی به خیابان آمدند تا اعتراضات خود را نشان دهند. گفته شد تجمع مردم در اعتراض به شرایط وخیم اقتصادی بوده است. اعتراضات با شعارهای مردمی با مضمون رسیدگی به […]

به گزارش خزرآنلاین، از پنج شنبه شب شهرستان بهبهبان مهمترین شهری در ایران بود که اخبار آن برای مردم اهمیت پیدا کرد؛ چه اینکه شهروندان معترض بهبهانی به خیابان آمدند تا اعتراضات خود را نشان دهند. گفته شد تجمع مردم در اعتراض به شرایط وخیم اقتصادی بوده است. اعتراضات با شعارهای مردمی با مضمون رسیدگی به مشکلات آنها بود که به گفته منابع محلی و تایید پلیس، این شعارها گاه ساختارشکن شد و به همین دلیل ابتدا اینترنت مختل و شرایط امنیتی بر شهر حاکم شد و تعدادی از معترضان نیز بازداشت شدند.

تعداد بازداشت شدگان از سوی نیروی انتظامی اعلام نشده، اما برخی از منابع آگاه از بازداشت بیش از ۳۰ نفر خبر می‌دهند که در این بین فرزانه انصاری‌فر خواهر فرزاد انصاری‌فر یکی از کشته‌شدگان اعتراضات بهبهان در آبان ۹۸ نیز در جریان اعتراضات پنج شنبه شب بازداشت شده است.

یکی از اهالی ساکن بهبهان در تشریح آنچه در این منطقه گذشت، می‌گوید: اعتراضات بهبهان روز پنج شنبه حوالی میدان جوانمردی تا بانک ملی (مرکز شهر) بود و مردم معترض در انتقاد از شرایط نامساعد اقتصادی تجمع کردند و عمدتا هم شعار‌هایی را می‌دادند که در آبان ماه ۹۸ در اعتراض به معیشتشان می‌دادند. البته برخی شعارها در اعتراض به حکم اعدام سه جوان نیز بود اما عمده اعتراض مردم برای گرانی‌ها و شرایط اقتصادی بود.

او توضیح می‌دهد که مردم شعار‌هایی مانند «نیروی انتظامی حمایت حمایت»، یا «اعدام نکنید» سر می‌دادند. البته این اعتراضات نسبت به اعتراض‌های آبان ماه بسیار آرام‌تر بود.

اعتراضات بهبهان

این فرد با بیان اینکه نیروی انتظامی مقابل مراکز مهم شهر مانند بانک و … با گارد ویژه ایستاده بودند، تصریح کرد: نیروی انتظامی سعی می‌کرد با گاز اشک آور مردم را متفرق کند و متفرق شدن مردم تا میدان فلکه شیراز هم ادامه داشت و پلیس برای پایان دادن به این تجمع تنها شلیک هوایی کرد بنابراین خوشبختانه کسی زخمی نشد و آسیبی از این بابت ندید.

این شهروند بهبهانی ادامه داد: آنگونه که ما حدس می‌زنیم بیش از ۳۰ نفر از مردم در این اعتراضات دستگیر شدند و حنی برخی از آن‌ها را در خانه بازداشت کردند که همگی همشهری ما هستند و با شناختی که از آنها داریم، با اطمینان می‌گویم که هیچکدامشان نه نفوذی بودند نه سازماندهی شده، بلکه مردم عادی استان بودند که در اعتراض به شرایط تجمع کرده بودند تا صدایشان شنیده شود.

وی در ادامه گفت: در آبان ماه سال گذشته هم مردم اعتراض خود را بیان کردند و آن زمان هم اگر شرایط در دست نیرو‌های انتظامی می‌ماند موضوع به عنوان یک تجمع مسالمت‌آمیز تمام می‌شد اما آن زمان متاسفانه نیروی‌های لباس شخصی‌ وارد میدان شدند و باعث شد شرایط وخیم و پرتنش شود و تعداد زیادی در جریان اعتراضات که به تنش کشیده شد، جان ببازند.

این شهروند بهبهانی می‌گوید: روز پنج شنبه نیروهای مسلح بالای ساختمان‌ها حضور داشتند و نیروی انتظامی نیز تلاش کرد با کمترین تنش ماجرا را خاتمه دهد، با این حال اگر کمی اعتراض ادامه پیدا می‌کرد مطمئنا کار به جای باریک کشیده می‌شد.

او می‌گوید: کسی از سر دلخوشی به خیابان نمی‌آید و مسئولان بدانند که این مردم در بدترین شرایط ممکن هستند اما متاسفانه صدای اعتراض مردم شنیده نمی‌شود لذا مردم با این تجمعات می‌خواهند اعتراض خود را نسبت به شرایط نشان دهند، اما سریعا به آن‌ها برچسب معاند و ضد انقلاب و نفوذی زده می‌شود بی‌آنکه مشکلی از آن‌ها حل شود.

سرهنگ محمد عزیزی فرمانده انتظامی شهرستان بهبهان درباره تجمع مردم گفته مردم بهبهان برای اعتراض به وضعیت اقتصادی در ساعت ۲۱ پنجشنبه در میدان بانک ملی این شهرستان تجمع کردند و ابتدا پلیس سعی داشت با مذاکره این افراد را متفرق کند، اما آن‌ها نه تنها متفرق نشدند بلکه اقدام به سردادن شعار‌های هنجارشکنانه کردند به همین دلیل پلیس هم با صلابت اقدام به متفرق کردن آن‌ها کرد و خوشبختانه با تدابیر انجام شده هیچگونه خسارات مالی و جانی در این تجمع به وجود نیامد و افراد تجمع کننده هم به منازلشان هدایت شدند.

/رویداد۲۴