به گزارش خزرآنلاین، هادی تیزهوش تابان عصر امروز در نشست فعالان اقتصادی و بخش خصوصی با سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه جمهوری آذربایجان تاکنون هیچ اقدامی برای ایجاد بارانداز آستارا انجام نداده‌ است اظهار داشت: فعالان اقتصادی گیلان توانمندی‌های زیادی برای تجارت در آذربایجان دارند. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با […]

به گزارش خزرآنلاین، هادی تیزهوش تابان عصر امروز در نشست فعالان اقتصادی و بخش خصوصی با سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه جمهوری آذربایجان تاکنون هیچ اقدامی برای ایجاد بارانداز آستارا انجام نداده‌ است اظهار داشت: فعالان اقتصادی گیلان توانمندی‌های زیادی برای تجارت در آذربایجان دارند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با تأکید بر اینکه با آذری‌ها به صورت BOT ساخت راه‌آهن آستارا -آستارا همراه با ایجاد بارانداز در آستارای ایران به صورت ۱۵ ساله و ۲۵ ساله با حضور رؤسای جمهور دو کشور را راه‌اندازی کرده‌ایم افزود: این خط ریل با یک سال تأخیر راه‌اندازی شد ولی آذری‌ها در ایجاد بارانداز تاکنون اقدامی انجام نداده‌اند.

تیزهوش تابان با اشاره به اینکه در این مدت آذری‌ها تمام سرمایه‌گذاری خود را برای راه‌اندازی ریل به دست آورده‌اند و حتی سود نیز برده‌اند خاطرنشان کرد:‌ ایران به لحاظ اقتصادی و سیاسی یکی از کشورهای با اهمیت منطقه تلقی می‌شود از طرفی استان گیلان نیز موقعیت بسیار منحصربه فردی در حوزه تجارت و بازرگانی دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان گیلان شروع به کار سفیر جدید ایران در جمهوری آذربایجان را مورد توجه قرار داد و با تأکید بر اینکه باید مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور افزایش پیدا کند تصریح کرد: از آنجا که بازرگانان و فعالان اقتصادی، سیاسی نیستند و تلاش آنان بر پایه تفکرات اقتصادی است بنابراین لازم است از آنان حمایت‌های لازم به عمل آید.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گسترش تفکرات اقتصادی و افزایش مبادلات اقتصادی در استان‌هایی که دارای مرز مشترک با کشورهای همسایه هستند را بسیار حائز اهمیت تلقی کرد و افزود: وجود مرز زمینی، ریلی و دریایی گیلان با جمهوری آذربایجان یک پتانسیل مهم استان برای تجارت ایران با این کشور است.

تیزهوش تابان سطح روابط سیاسی عالی میان ایران با دو کشور روسیه و جمهوری آذربایجان را مایه خرسندی اعلام کرد و ضمن اشاره به انتخاب موسوی به عنوان سفیر ایران در جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: نگاه و تفکر اقتصادی و حمایت یک سفیر می‌تواند پشتوانه محکمی برای تسهیل تجارت برای فعالان اقتصادی باشد.

وی حجم مبادلات موجود بین ایران و جمهوری آذربایجان با سطح روابط سیاسی و دوستی که میان دو کشور وجود دارد را در حال حاضر مناسب ندانست و در همین زمینه ابراز داشت: ظرفیت افزایش ۱۰ برابری این سطح از مبادلات تجاری میان دو کشور وجود دارد بنابراین لازم است بسترها و زمینه‌های مورد نیاز آن فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه فعالان اقتصادی را در زمینه کشت فرا سرزمینی و ایجاد رقابت با کشورهای دیگری که در آذربایجان حضور دارند دارای توانمندی خواند و عنوان کرد: حمایت سفارتخانه می‌تواند ضمن رفع موانع و برخی از مشکلات تجار و بازرگانان این ظرفیت‌ها را در جمهوری آذربایجان به فرصت تبدیل کند.

/تسنیم