سال ۱۳۷۹ بود که رییس جمهور وقت کشورمان با هدف توجه بیشتر به جوانان و رفع مسائل و مشکلات مربوط به این حوزه، سازمانی مجزا به نام سازمان ملی جوانان را راه اندازی کرد. همه چیز خوب بود؛ جوانان راضی تر از گذشته بودند و کم کم چالش های پیش روی جوانان، دیگر لقب چالش […]

سال ۱۳۷۹ بود که رییس جمهور وقت کشورمان با هدف توجه بیشتر به جوانان و رفع مسائل و مشکلات مربوط به این حوزه، سازمانی مجزا به نام سازمان ملی جوانان را راه اندازی کرد. همه چیز خوب بود؛ جوانان راضی تر از گذشته بودند و کم کم چالش های پیش روی جوانان، دیگر لقب چالش نداشت اما یک دهه بعد در سال ۱۳۸۹، دولت محمود احمدی نژاد در اقدامی شتاب زده با هدف کوچکتر کردن بدنه دولت، سازمان ملی جوانان را منحل و وزارت ورزش و جوانان را راه انداخت، اقدامی که از همان ابتدا سازهای مخالف زیادی را کوک کرد و حتی حمید گلزاری فردی که معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان وقت را برعهده داشت به این بهانه که همه انرژی، وقت و بودجه این وزارتخانه صرف ورزش می شود و وی را به عنوان معاون وزیر حتی در جلسات شورای معاونین نیز راه نمی دهند از سمت خود استعفا کرد.

IMG13034306
اکنون که هفت سال از این ادغام می گذرد، هنوز کسی نیامده بگوید این حرکت دولت محمود احمدی نژاد خوب و مناسب بوده است؛ مخالفین نه فقط در سطح کارشناسان بلکه در سطح نمایندگان مجلس و حتی در خود بدنه دولت و صد البته در بین صاحبان حق یعنی جوانان نیز کم نبوده اند، اما هرگز راه کاری برای برون رفت از این قضیه ارائه نشد تا اینکه دولت تدبیر و امید بر سر کار آمد.

دکتر حسن روحانی از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم نسبت به ادغام دو حوزه ورزش و جوانان مساله داشت و به منظور جلوگیری از اشتباهی دیگر و تصمیم‌گیری عجولانه درباره این دو حوزه، در نخستین شورای عالی جوانان که سال ۹۳ تشکیل شد، مقرر گردید کمیته ویژه‌ای برای بررسی وضعیت دو حوزه ورزش و جوانان تشکیل و تداوم وضعیت کنونی یا تفکیک حوزه جوانان از ورزش را بررسی کند. در این جلسه قرار شد مطالعه تطبیقی میان ساختار حوزه جوانان در ایران با سایر کشورها انجام شود و در نهایت به اینجا ختم شد که تفکیک این دو حوزه از اوجب واجبات است اما به دلیل عدم همراهی مجلس قبل به مجلس دهم موکول شد.

البته در این مدت نیز دولت بیکار ننشسته و با پررنگ کردن نقش سازمان های مردم نهاد، جوانان را ترغیب به راه اندازی سمن ها کرد تا جاییکه با راه اندازی بیش از دو هزار سازمان مردم نهاد در کشور طی دو سال، مشارکت اجتماعی جوانان را به حداکثر رساند.
در مجلس همسو با دولت نیز در راستای انجام این مهم قدمهای موثری برداشته شد تا اینکه در واپسین روزهای دولت یازدهم پرزیدنت روحانی رسما دستور احیای سازمان ملی جوانان را به سازمان امور اداری و استخدامی داد.

این دستور در بحبوحه انتخابات کمی گم شد اما الان که دولت تدبیر و امید به مدد همین جوانان دوباره تکرار شد شایسته است به منظور تمرکز بیشتر بر مسائل مربوط به این حوزه از جمله اشتغال، ازدواج، مسکن و همچنین کمک به شکوفایی استعداد آنان در حوزه های مختلف؛ احیا سازمان ملی جوانان اولین قدم دکتر حسن روحانی و دولت متبوعه اش باشد.

نویسنده: صاحب مقصودی

۰/۵ (۰ نظر)